W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Młodzi naukowcy z I LO w Hajnówce organizują przestrzeń miejską

14.11.2023

Dzięki zaangażowaniu uczennic z I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie, w Hajnówce powstało niezwykłe miejsce - „Leśne uliczki ze stacjami, działające na zmysły.

 Uczennice i opiekunowie zaangażowani w realizację projektu

Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Politechniką Białostocką i Nadleśnictwem Hajnówka. Z myślą o mieszkańcach i turystach, na terenie nadleśnictwa powstały trzy „małe strefy” – stacja zapachów, hamaków i paneli sensorycznych.

Już za rok będziemy spacerować wśród „leśnych ścieżek” w otoczeniu wyjątkowych zapachów lasu, kojąco działających na nasze zmysły. Stację zapachów współtworzą rabatki z ziołami – rumiankiem, miętą, lawendą, szałwią. W ich otoczeniu ustawiono domek dla owadów oraz szafkę z zapachami Puszczy – odkryjemy czym pachnie najstarszy las Europy  (a pachnie m.in. trawą żubrówką, lubczykiem, miętą, kozłkiem lekarskim – zapachy czekają w szafce!).

Z kolei stacja paneli sensorycznych to narzędzie do stymulacji zmysłów dotyku i wzroku.

Do ich stworzenia wykorzystano przede wszystkim produkty oferowane przez las tj. szyszki, orzechy, żołędzie, kora czy kasztany. Wymienione stacje zostały wzbogacone o panele z grami tj. „domino”, „kółko i krzyżyk” oraz siedziska z poduszkami wypełnionymi świeżym sianem. Tu każdy znajdzie coś dla siebie: dorosły – odpoczynek, dziecko- zabawę połączoną z terapią sensoryczną na świeżym powietrzu, gdzie blisko znajduje się las - tłumaczą uczennice zaangażowane w realizację projektu.

Odpoczynek z pewnością uskuteczni stacja hamaków z małą infrastrukturą!

Kontakt z naturą zamiast smartfona

Innowacyjnemu pomysłowi przyświeca równie pomysłowa idea – otóż projekt ma na celu stworzenie miejsca pobudzającego zmysły i wyobraźnię, miejsca aktywności umysłowej w kontakcie z przyrodą (w czasie, gdy duża liczba osób wolny czas spędza „nosem w telefonie/komputerze/TV”, pomysł jest naprawdę wyjątkowy!). Stworzenie takiej przestrzeni ma wpłynąć pozytywnie na samopoczucie i jakość życia mieszkańców. Stacyjki mają pobudzać odpowiednie zmysły i rozwijać poprawne reagowanie na różnego rodzaju bodźce. Wpłyną one na rozwój wielu umiejętności i rozwiną wyobraźnię młodego człowieka. Samorozwój z wykorzystaniem elementów terapii sensorycznej i aromaterapii są szczególnie istotne dla wspierania osób z niepełnosprawnościami np. autyzmem. Zamiast telefonu, komputera czy telewizora – obcowanie z przyrodą, wypoczynek i odprężenie.

Autorkami pomysłu są uczennice klasy IV naszego liceum Oliwia Fedorów, Maja Zielińska i Weronika Ignaciuk, które zrealizowały projekt przy wsparciu nauczyciela z ramienia szkoły - pani Sylwii Sawickiej i opiekuna wyznaczonego przez uczelnię, Pana dr Marcina Stockiego.

Dzięki aktywności szkoły i szerokiej współpracy instytucjonalnej, I LO stwarza swoim uczniom przestrzeń do rozwoju. Tą przestrzenią jest miasto Hajnówka a celem – rozwój społeczności lokalnej.

Projekt badawczy  „Leśne uliczki ze stacjami, działające na zmysły” został zrealizowany w ramach konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” edycja 2022/23. Całkowita wartość grantu to 4200 zł. Finał regionalny konkursu odbędzie się 21 listopada 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, gdzie zostaną zaprezentowane projekty uczniów, a najlepsze z nich zostaną zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego.

Trzymamy kciuki za nasze młode reprezentantki!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}