W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Marszałek Artur Kosicki z wizytą z Powiecie Hajnowskim

15.04.2022

Obrady XXVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego swoją obecnością zaszczycił Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Artur Kosicki. Marszałek przyjechał z dobrymi wieściami – w trakcie posiedzenia na ręce Starosty Hajnowskiego Andrzeja Skiepko i radnego wojewódzkiego Mikołaja Janowskiego nastąpiło uroczyste przekazanie promesy o wartości 1,4 mln zł na dofinansowanie inwestycji drogowych w powiecie. Dotacja pochodzi z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.

Radny Sejmiku Województwa Mikołaj Janowski, Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko oraz Marszałek Artur Kosicki pozują do zdjęcia z promesą

Dzięki pieniądzom otrzymanym z Funduszu Gmin i Powiatów, powiat hajnowski wyremontuje ok. 10 km dróg powiatowych. W ramach pozyskanych środków zaplanowano remonty dróg powiatowych metodą nakładki asfaltowej oraz remonty żwirowych poboczy na odcinkach: Lewkowo Nowe – Podlewkowie oraz w miejscowościach: Stare Berezowo, Zbucz, Szostakowo i Krzywiec. Ilość zrealizowanych remontów zależy od rozstrzygnięcia postępowania przetargowego – wzrost cen i inflacja mają przełożenie na oferty.

Satysfakcji z otrzymanej pomocy nie krył starosta Andrzej Skiepko. Starosta podziękował Marszałkowi Województwa Podlaskiego za dotychczasową, owocną współpracę i wsparcie samorządu w działaniach na rzecz społeczności lokalnej:

W ostatnich latach na modernizację dróg otrzymaliśmy od Zarządu Województwa Podlaskiego duże pieniądze. W 2020 r. – 1 mln zł, w 2021 – 1,2 mln zł. Środki te pozwoliły nam wyremontować drogi, które służyły za objazd w trakcie przebudowy drogi wojewódzkiej w kierunku Białegostoku. Do tego dochodzą projekty scaleniowe wraz z pracami poscaleniowymi o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.  Pula środków na scalenia dla Powiatu Hajnowskiego powiększyła się o kolejne 2, 3 mln zł za sprawą nowego projektu „Nowiny – Usnarszczyzna” w gminie Narew. Możemy również liczyć na Marszałka w materii zarządzania kryzysowego, w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej – mówi Starosta Andrzej Skiepko.

Będąc przy głosie Marszałek podzielił się z radnymi i mieszkańcami dobrymi informacjami - w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 do Województwa Podlaskiego trafi ponad 1 mld euro - o 40 mln euro więcej niż w mijającej perspektywie! Ponadto w trakcie sesji Marszałek zadeklarował finansowe wsparcie Województwa Podlaskiego dla samorządów powiatowych i gminnych w zakresie modernizacji dróg po zakończeniu budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy oraz przypomniał, że na szczeblu rządowym trwają pracę nad utworzeniem funduszu wspierającego naprawę dróg .

Odpowiadając na pytania radnych, Marszałek odniósł się także do kwestii modernizacji drogi wojewódzkiej 687 Zwodzieckie – Juszkowy Gród. Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Artur Kosicki zadeklarował realizację przebudowy drogi, z wykorzystaniem środków z nowej perspektywy finansowej. Obecnie trwają prace nad aktualizacją dokumentacji. Droga jest na 3 miejscu w " Regionalnym Planie Transportowym Województwa”, w ocenie Marszałka realizacja inwestycji powinna zostać rozpoczęta w 2023 r.

Zabiegając o środki na infrastrukturę drogową, wspieramy rozwój regionu, wspieramy naszych mieszkańców. Rozwój transportu, turystyki i inwestycji jest ściśle związany z dostępnością infrastrukturalną regionu. Zdajemy sobie sprawę z ogromu potrzeb w tym zakresie, stąd czynimy starania, by stale powiększać pulę dostępnych funduszy. Dziękujemy Zarządowi Województwa z Panem Marszałkiem Arturem Kosickim na czele za wspieranie naszych wysiłków – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}