W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Łotwa - Rejon Rundale

Rundales novada dome
e-mail: dome@rundale.lv
strona internetowa: www.rundale.lv
tel. + 371 639 62298
fax: + 371 639 62533
Adres: Pilsrundāle 1, Rundāles pagasts, Rundāles novads, LV - 3921

Kalendarium współpracy:

Czerwiec 2017 - delegacja z powiatu hajnowskiego na Święcie Regionu Rundale na Łotwie

W dniach: 2-4.06.2017 r. przedstawiciele powiatu hajnowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu – Lechem Michalakiem  oraz grupa teatralna „SZTORM” z białowieskiego Domu Dziecka uczestniczyli w Święcie Regionu Rundale „KINO VIENO”.

Opiekunami młodzieży byli: Krystyna Dackiewicz - Dyrektor Domu Dziecka w Białowieży, jednocześnie autorka kostiumów i scenografii do przedstawienia oraz Pani Joanna Troc – reżyser i opiekun artystyczny grupy teatralnej „SZTORM”. Na zaproszenie naszych partnerów z Łotwy młodzież mogła zaprezentować swoje umiejętności aktorskie podczas widowiskowego święta w Rundale, którego motywem tegorocznej edycji było kino i znani artyści szklanego ekranu. Wychowankowie białowieskiego Domu Dziecka wykonali inscenizację teatralną pt. „Jaś i Małgosia”. Spektakl był taneczno-ruchowo-muzyczną wersją jednej z najpopularniejszych baśni Braci Grimm. Forma spektaklu, kostiumy i scenografia zainspirowane zostały filmami niemymi okresu niemieckiego ekspresjonizmu. Baśń o Jasiu i Małgosi została tu pokazana w formie horroru - na szczęście - z przymrużeniem oka. Zespół aktorski Teatru Sztorm wzbudził ogromne zainteresowanie i podziw wśród widowni – oklaskom nie było końca. Cała impreza odbywała się w niezwykle pięknej i malowniczej scenerii parku przy Pałacu w Rundale. Oprócz młodych wykonawców z powiatu hajnowskiego w święcie uczestniczyły grupy z: Gminy Wiązowna z Polski, Swisłoczy na Białorusi, Litwy, Łotwy. W czasie wolnym młodzież odwiedziła Tervete Nature Park.

Program wizyty  delegacji z powiatu hajnowskiego przewidywał również wspólne spotkanie wszystkich międzynarodowych delegacji, podczas którego miała miejsce kilkunastominutowa prezentacja o każdym z partnerów oraz dyskusja o przyszłej współpracy między partnerskimi samorządami.  Oprócz tego przedstawiciele samorządu hajnowskiego zwiedzili kompleks turystyczny Mazmeżotnes, zapoznali się z funkcjonowaniem przedszkola w Saulaines a także uczestniczyli w Święcie Regionu Rundale.

Pobyt na Łotwie zakończyła krótka wycieczka krajoznawcza do stolicy Łotwy -  Rygi, podczas której młodzież mogła pospacerować malowniczymi uliczkami starego miasta oraz skosztować   łotewskich lodów.

Wydział Promocji i Rozwoju

Listopad 2016 - delegacja przedsiębiorców z rejonu partnerskiego Rundale na Łotwie.

W dniach 21-24.11.2016 r. Powiat Hajnowski odwiedziła grupa przedsiębiorców łotewskich z rejonu Rundale, z którym w lipcu br. podpisany został list intencyjny o współpracy.

Podczas wizyty goście odwiedzili m.in.: gospodarstwo ekologiczne w Nowokorninie, gospodarstwo pszczelarskie w Szostakowie oraz  firmę "Pronar" w Narwi. Następnego dnia łotewscy przedsiębiorcy mieli możliwość podpatrzenia pracy i asortymentu w hajnowskim zakładzie "Runo" oraz w prywatnej firmie "Szuma Design" w Białowieży, która specjalizuje się w wyrobie pamiątek z regionu  i przedmiotów użytkowych z drewna. Oprócz wizyt w przedsiębiorstwach goście z Łotwy mogli również poznać atrakcje turystyczne naszego powiatu: zwiedzili obiekty Białowieskiego Parku Narodowego, świątynie prawosławne: sobór św. Trójcy w Hajnówce, cerkiew w Puchłach oraz Krainę Otwartych Okiennic. Łotysze  zapoznali się również z ofertą turystyczną regionu Puszczy Białowieskiej oraz bazą noclegowo-gastronomiczną powiatu.

Przedsiębiorcy z Łotwy wymienili się wizytówkami z naszymi przedsiębiorcami z powiatu hajnowskiego i zgodnie stwierdzili, że chcieliby w przyszłości nawiązać międzynarodową współpracę. Organizatorem wizyty było Starostwo Powiatowe w Hajnówce oraz Region Rundale.

Wydział Promocji i Rozwoju

Lipiec 2016 - List intencyjny o wzajemnej współpracy między Powiatem Hajnowskim i Powiatem Rundale (Łotwa):

1. lipca 2016 r. w Pilsrundale (Łotwa) przedstawiciele dwóch samorządów: Powiatu Hajnowskiego – Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk i Powiatu Rundale – Przewodniczący Aivars Okmanis, podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy.

1. lipca 2016 r. w Pilsrundale (Łotwa) przedstawiciele dwóch samorządów: Powiatu Hajnowskiego – Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk i Powiatu Rundale – Przewodniczący Aivars Okmanis, podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy.

We wrześniu 2015 r. odbyła sie pierwsza wizyta przedstawicieli Powiatu Rundale w naszym powiecie, podczas której wyrazili oni chęć współpracy. W dniach 1-3. lipca czteroosobowa delegacja z Powiatu Hajnowskiego przebywała z wizytą w Powiecie Rundale.

 Przedstawiciele obydwu samorządów zadeklarowali współpracę w zakresie wymiany młodzieży, wymiany kulturalnej (chóry, zespoły artystyczne) oraz udziału we wspólnych projektach (m. in. udział młodzieży z Powiatu Hajnowskiego  we wspólnym projekcie z partnerem włoskim w ramach Programu Town Twinning, w 2017 r.). Również planowana jest wizyta łotewskich przedsiębiorców w Powiecie Hajnowskim.  

 Powiat Rundale jest regionem rolniczym. Podczas wizyty polska delegacja  odwiedziła dwóch największych przedsiębiorców – rolników gospodarujących na 1 tys. i 2,5 tys. ha. Największą dumą mieszkańców Powiatu Rundale jest barokowy pałac z pięknymi ogrodami, który generuje największy w Łotwie ruch turystyczny. Podczas wizyty przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego odwiedzili szkołę średnią w Pilsrundale, gdzie dyrektor szkoły wyraziła zainteresowanie wymianą młodzieży. Gospodarze podkreślali dbałość o obiekty dziedzictwa kulturowego – delegacja z Powiatu Hajnowskiego odwiedziła dwór Switene (znajduje sie tu obecnie szkoła malarstwa), grodzisko Meżotne, pałac w Meżotne (znajduje sie tu hotel i restauracja), dwór Mazmeżotne – odnowiony przez przedsiębiorcę i użytkowany na potrzeby turystyki i kultury.

Podpisany list intencyjny o wzajemnej współpracy daje początek wspólnych inicjatyw, które – jeśli będzie wola obydwu samorządów – zaowocują podpisaniem umowy o współpracy. Przedstawiciele Powiatu Hajnowskiego i  Powiatu Rundale są przekonani o tym, że należy dążyć do spotkań różnych grup społeczności, sprzyjających wymianie doświadczeń i integracji europejskiej

Wydział Promocji i Rozwoju

Wrzesień 2015 - delegacja z Powiatu Rundale (Łotwa) w Powiecie Hajnowskim

Powiat Hajnowski uczestniczy w partnerstwach transgranicznych i międzynarodowych regionów. Od wielu lat samorząd z powodzeniem współpracuje z niemieckimi regionami Nordsee-Treene i Berlin – Lichtenberg, białoruskimi rejonami: Świsłockim, Kamienieckim i Prużańskim oraz Rejonem Kraslawa na Łotwie. Wizyta u białoruskich parterów podczas Świsłockiego kiermaszu zaowocowała nawiązaniem kontaktów z przedstawicielami powiatu Rundale z Łotwy. W dniach 12 – 13 września 2015r. delegacja w składzie: Aivars Okmanis – Przewodniczący Regionu Rundale, Ludmila Knoka – Kierownik Centrum Przedsiębiorczości, Kristine Kocina – pracownik administracji Regionu Rundale przebywała w powiecie hajnowskim. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli tego łotewskiego regionu zarówno w naszym powiecie, jak też w kraju. Podczas dwudniowego pobytu łotewscy goście spotkali się z przedstawicielami samorządu powiatowego – Starostą Hajnowskim Mirosławem Romaniukiem, Wicestarostą Haliną Surel oraz przedstawicielami Zarządu – Joanną Kojło i Mirosławem Kulbackim. Tematyka spotkania dotyczyła wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy Powiatami: Hajnowskim i Rundale, wpisującej się w proces integracji europejskiej. Obie strony zadeklarowały chęć kontynuowania rozmów na temat współpracy: Zarówno powiat hajnowski i przedstawiciele regionu Rundale, widzą potrzebę zacieśniania przyjaznych kontaktów w zjednoczonej Europie.

Nawiązanie współpracy otwiera nowe możliwości dla społeczności obu regionów, poprzez podejmowanie wspólnych przedsięwzięć o charakterze transgranicznym – także  przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Podsumowanie wizyty wygląda obiecująco, mam nadzieje, że w niedługim czasie naszych gości będę mógł nazwać parterami. Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania oraz  wyrazy uznania mieszkańcom powiatu hajnowskiego za okazanie delegacji z Rundale podlaskiej gościnności oraz życzliwości – mówi Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk.

Podczas dwudniowego pobytu łotewska delegacja miała okazję poznać unikatową przyrodę i kulturę regionu: goście zwiedzili Białowieżę oraz Hajnówkę, wzięli również udział w imprezach kulturalno – sportowych promujących region:  w czwartej edycji Pucharu Polski Nordic Walking Hajnówka 2015, V Bulwa Fest w Lipinach oraz XII Festynie Archeologicznym w Zbuczu. Łotewscy goście byli pod wrażeniem przyrodniczo – kulturowego dziedzictwa powiatu hajnowskiego, z uznaniem wypowiadali się o popularyzacji aktywnych form spędzania wolnego czasu, jakim jest nordic walking. Obie strony zadeklarowały podjęcie współpracy partnerskiej.

Katarzyna Nikołajuk

 

{"register":{"columns":[]}}