W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kształtujemy nowe podejście do produkcji energii i ciepła

06.12.2022

Powiat hajnowski realizuje nową inicjatywę promującą rozwój OZE w regionie - „Odnawialne źródła energii − Power-to-Heat Hajnówka” to projekt, który zakłada opracowanie nowego, innowacyjnego rozwiązania produkcji ciepła z odnawialnych źródeł energii, współpracującego z istniejącą siecią c.o. miasta Hajnówka. Nasze dotychczasowe działania spotkały się z zainteresowaniem na szczeblu rządowym.

Powiat Hajnowski Fundacja 100 prozent erneuerbar (Niemcy) realizują projekt "Renewable Power - to- Heat Hajnówka"

W dniach 05-06.12.2022r. międzynarodowy zespół projektowy prowadził rozmowy na temat koncepcji Power – to -Heat dla Miasta Hajnówka. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie partnerów projektu z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a dokładnie z  Departamentem ds. Odnawialnych Źródeł  Energii i Departamentem Ciepłownictwa. Podczas spotkania przedstawiona została koncepcja modernizacji sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii, która została  opracowana przez jednego z wiodących ekspertów w obszarze pomp ciepła na rynku europejskim – firmę Ochsner Process Energy Systems GmbH. Ta innowacyjna idea spotkała się z zainteresowaniem Ministerstwa, które wyraziło gotowość do współpracy i chęć zaangażowania się w proces realizacji projektu.

Kolejnego dnia miało miejsce spotkanie robocze w Hajnówce, w trakcie którego pierwotna koncepcja została przedstawiona reprezentantom władz samorządowych powiatu i miasta, przedstawicielom Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce. Karl Ochsner -  ekspert ds. pomp ciepła zapoznał zebranych z innymi wdrożeniami nowych systemów grzewczych w różnych częściach Europy. Podczas spotkania omówione zostały sprawy techniczne związane z funkcjonowaniem sieci ciepłowniczej oraz zaplanowane zostały kolejne działania niezbędne do opracowania szczegółowego studium wykonalności modernizacji sieci ciepłowniczej w Hajnówce.

Podjęta inicjatywa jest szczególnie istotna w obliczu światowego kryzysu energetycznego i trudnej sytuacji geopolitycznej, a jej wyniki mogą stać się wzorcowym rozwiązaniem dla innych podmiotów w kraju i za granicą. Proponowane rozwiązanie w najwyższym stopniu odpowiada celom wytyczonym w długofalowych strategiach rozwojowych UE i kraju zapewniając rozpoczęcie procesu transformacji energetycznej i samowystarczalność energetyczną. – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko

Lucyna Lewczuk, Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}