W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kształtujemy gospodarkę przestrzenną w ramach prac scaleniowych

14.07.2023

5 projektów o całkowitej wartości 67,6 mln zł – tak w wielkim skrócie przedstawiają się projekty scaleniowe, które realizuje Powiat Hajnowski. Projekty scaleniowe realizowane są w gminach Narewka (obiekty „Tarnopol”, „Eliaszuki i inne”), Dubicze Cerkiewne (obiekt „Dubicze – Istok), Narew (obiekty „Kotłówka” i „Usnarszczyzna”). Czym są scalenia i dlaczego są takie ważne dla rozwoju naszego regionu?

67,6 mln zł
wartość projektów scaleniowych
w Powiecie Hajnowskim

Realizacja projektów scaleniowych to impuls do rozwoju. Scalenia gruntów umożliwiają realizację niezbędnych procesów urbanizacyjnych w ramach naturalnego krajobrazu. Mając na uwadze ochronę środowiska, można jednocześnie poprawić efektywność działań człowieka, zapobiegając degradacji uprawianej ziemi.

Scalenie gruntów pełni ważną rolę w procesie urządzania przestrzeni obszarów wiejskich. Proces ten jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje prace geodezyjne, drugi zaś to prace związane z zagospodarowaniem poscaleniowym. Scalenia wpływają na eliminacje niekorzystnego zjawiska, jakim jest duże rozdrobnienie użytków rolnych, a które charakteryzujące nasz powiat. W wyniku zmniejszania liczby działek ewidencyjnych uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania - poprzez zmniejszenie kosztów transportu oraz ułatwienie mechanizacji upraw polowych. Scalenia porządkują stan prawny gruntów, ułatwiają pracę rolnikom, a w ramach prac poscaleniowych jest możliwa modernizacja dróg dojazdowych. Scalenia to szczególne projekty, nie tylko ze względu na ich wielomilionowy budżet ale również specyfikę i stopień trudności – tłumaczy Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Co istotne, prace poscaleniowe obejmują remont istniejących dróg gminnych wraz z rowami i istniejącymi zjazdami oraz remont istniejących przepustów drogowych na działkach drogowych położonych na obszarze obiektów scaleniowych. Korzystając ze zmodernizowanych dróg, rolnik zyskuje czas i pieniądze.

Dotychczas, w latach 2021-2022 w ramach zagospodarowania poscaleniowego, zmodernizowano odcinki dróg na dwóch obiektach:

  • „Tarnopol” – łącznie 9 odcinków dróg o łącznej długości 6, 757 km (5 odcinków nawierzchni żwirowej oraz 4 odcinki o nawierzchni 4-krotnie utrwalanej),
  • „Kotłówka” - 4 odcinki dróg asfaltowych o łącznej długości 3,565 km (w miejscowości Koweła, w Łopuchówce oraz dwa odcinki w Kotłówce).

Na tym nie koniec –powiat, po rozstrzygnięciu przetargów podpisał umowy na przebudowę oraz zaprojektowanie kolejnych odcinków dróg w gminach Narewka i Narew. Posiadamy dokumentację projektową na kilka odcinków na obiekcie „Eliaszuki i inne” (pozostałe  projekty są w trakcie opracowywania), ogłoszony jest też przetarg na dokumentację projektową z obiektu „Dubicze i Istok”.  Dokumentacja projektowa jest niezbędna do realizacji inwestycji.

Scalenia „od kuchni” – łatwo jest tylko na papierze

Choć na papierze opis projektów scaleniowych można zmieścić w kilku zdaniach, to tematyka dotycząca scaleń nie należy do najłatwiejszych. Realizacja projektów scaleniowych to żmudny wysiłek administracyjny – począwszy od zebrania wniosków mieszkańców zainteresowanych procesem scalenia oraz przygotowania kompletnego ubiegającego się o dofinansowanie. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie wniosków o objęcie postępowaniem scaleniowym przez min. 50% właścicieli gruntów danego obiektu.

Doświadczenie w tej tematyce wskazuje, ze wielu z nich mieszka poza wsią, co znacznie utrudnia kontakt, a żeby móc aplikować o fundusze, spełniony musi być warunek min. 50%, przy czym szanse na dofinansowanie projektu zwiększają się z każdym procentem złożonych wniosków. Wójtowie gmin i sołtysi zaangażowani są w rozpropagowanie informacji i przekonanie mieszkańców o zasadności scaleń i korzyściach wynikających z tego procesu. Gdy wnioski o objęcie scaleniem zostaną złożone, rozpoczyna się praca starosty. W naszym urzędzie całym procesem scalenia, począwszy od aplikacji o dofinansowanie do zakończenia zagospodarowania poscaleniowego zajmuje się Wydział Geodezji, Katastru i Nieruchomości. Postępowanie scaleniowe, od czasu podpisania umowy na dofinansowanie do zakończenia prac poscaleniowych, trwa kilka lat i wymaga ogromnego nakładu pracy i zaangażowania pracowników starostwa.

Kolejne projekty scaleniowe realizowane z sukcesami

Ale ciężka praca popłaca. W zakresie realizacji projektów scaleniowych samorząd ma się czym pochwalić, bowiem projekty scaleniowe z naszego powiatu zajmują czołowe miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2019r. scalenie na obiekcie „Kotłówka i inne” zajęło III miejsce, w roku 2021 scalenie na obiekcie „Eliaszuki i inne”- I miejsce w Polsce. To wspólna praca wykonawcy scalenia – Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku oraz pracowników wydziału geodezji.

Dziękuję Zarządowi Województwa Podlaskiego za dotychczasowe wsparcie, współpracę i pomoc w pozyskiwaniu funduszy i realizacji kolejnych projektów służących społeczności lokalnej. Podziękowania kieruję także do pracowników Starostwa Powiatowego w Hajnówce – dzięki ich profesjonalizmowi i zaangażowaniu, z powodzeniem realizujemy kolejne projekty inwestycyjne. Pierwsze prace scaleniowe w Powiecie Hajnowskim miały miejsce jeszcze w poprzedniej perspektywie finansowej [PROW 2007-2014 przy. red.] – będąc wówczas Wicestarostą, w porozumieniu z ówczesnym Zarządem Powiatu ze Starostą Włodzimierzem Pietroczukiem na czele, zdecydowaliśmy o realizacji małego obiektu scaleniowego „Olchówka”, który liczył zaledwie 365 ha. Dziś łączna powierzchnia gruntów objętych postępowaniami scaleniowymi, uwzględniając wszystkie projekty scaleniowe, to 6563,87 ha. Cieszę się, że zaprojektowana przez nas wizja rozwoju gospodarki przestrzennej powiatu jest kontynuowana a nawet się rozwinęła – dziś Powiat Hajnowski jest czołówce powiatów w województwie, skutecznie pozyskujących fundusze na kolejne scalenia – podsumowuje Starosta Andrzej Skiepko.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}