W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Kazachskie stepy – ziemie przeklęte? Spotkanie autorskie z Krzysztofem Renikiem

28.10.2022

Informacja -uniwersalna grafika wiadomości. Na niebieskim tle herb Powiatu Hajnowskiego oraz biały napis.
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Renikiem.
Wokół książki „Kazachskie stepy – ziemie przeklęte?”
Kiedy: 28.10.2022 godz. 19.00, w Fanaberia Białowieża (ul. Stoczek 16, Białowieża)
Ilustrowane zdjęciami Elżbiety Dziuk, Krzysztofa Dębnickiego i Krzysztofa Renika oraz nagraniami dźwiękowymi
 
„Kazachskie stepy – ziemie przeklęte?” – znak zapytania w tytule książki nie jest przypadkowy. Autor chce bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż kazachskie stepy, a tym bardziej autochtoni tych ziem, nie zasługują na określenie przeklęte/przeklęci. Przeklęty może być natomiast system, który z kazachskich stepów uczynił miejsce deportacji milionów ludzi różnych narodowości. Wśród zesłanych do łagrów lub przymusowo osiedlonych na stepach Kazachstanu znaleźli się także Polacy z dawnych ziem I Rzeczypospolitej i II Rzeczypospolitej. Książka Krzysztofa Renika, to nie tylko opowieść o historii, to także barwna gawęda o kilkunastu podróżach do Azji Środkowej, spotkaniach z Polakami oraz przedstawicielami innych mniejszości narodowych. Jedną z nich była trzymiesięczna peregrynacja motocyklowa po Azji Środkowej – od Aszchabadu w Turkmenistanie do Ufy na Uralu. Podróż opowiedziana malowniczo, z powagą, ale i anegdotą.
 
Krzysztof Renik – z wykształcenia polonista i antropolog kultury. Od końca lat siedemdziesiątych publicysta specjalizujący się w problematyce azjatyckiej. Odbył kilkadziesiąt podróży po Azji Południowej, Południowo-wschodniej, a także Azji Centralnej. Od roku 1991 wielokrotnie przebywał w Kazachstanie oraz krajach sąsiedzkich. W kręgu jego zainteresowań znalazła się sytuacja polskiej diaspory w tym rejonie świata, odrodzenie życia religijnego – chrześcijańskiego, muzułmańskiego i buddyjskiego na terenach poradzieckich, a także procesy transformacji społeczno-cywilizacyjnej krajów powstałych po rozpadzie ZSRR. W latach 2007-2011 był pierwszym i jedynym korespondentem Polskiego Radia w Azji Południowej.
 
Elżbieta Dziuk – od roku 1977 regularnie odwiedza Azję: od Kazachstanu po Indonezję. W trakcie swych podróży po Azji realizowała liczne projekty fotograficzne. Współpracowała z Krzysztofem Renikiem przy realizacji projektu „Ze stepów Kazachstanu”. Wielokrotnie wędrowała po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowała w Himalajach Ladaku. Brała między innymi udział w badaniach poświęconych sztukom performatywnym i widowiskom rytualnym Indii, a także tradycjom widowiskowym tybetańskiego kręgu kulturowego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków-Polska Sztuka Użytkowa.

Materiały

Strona wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}