W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jeszcze możesz zaszczepić się przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu! Projekt realizowany przez SP ZOZ przedłużony

19.06.2023

SP ZOZ realizuje projekt „profilaktyki chorób odkleszczowych i eliminowania skutków ich występowania w najbardziej zagrożonych grupach ryzyka województwa podlaskiego”. W ramach tego osoby w wieku 18-64 lata, pracujące w sektorze – rolnictwa, łowiectwa i rybactwa mogą ubiegać się o kwalifikację do bezpłatnych szczepień przeciwko KZM (kleszczowe zapalenie mózgu). Skorzystaj z bezpłatnej możliwości ochrony zdrowia, zaszczep się! Masz czas do 20.10.2023 r.

 Bezpłatne szczepienia przeciw KZM w Powiecie Hajnowskim.JESTEŚ mieszkanką, mieszkańcem powiatu hajnowskiego, masz od 18 do 64 lat, pracujesz w sekcji gospodarczej - rolnictwo,
rybactwo, łowiectwo lub jesteś ubezpieczona/y w KRUS? Zaszczep się!

3 mm dużego problemu

Kleszcze to niezwykle groźne pajęczaki. I sprawni myśliwi - wyczuwają swoją ofiarę już w odległości kilku metrów, dzięki temu mogą szybciej przygotować się do ataku. Nie, nie spadają z drzew, nie, nie występują tylko w lesie  – do skutecznego ataku wystarczy im niewysoka trawa (także w przydomowym ogródku, w parku, w pasie zieleni obok ścieżki rowerowej) i nasza osobista nieostrożność. Kleszcz sam w sobie nie jest groźny, gorzej, że wkuwając się w skórę, może wprowadzić do naszego organizmu nieproszonych gości – np. bakterie Borrelia burgdorferi, wywołującą boreliozę lub/oraz wirusy odpowiedzialne za Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Niestety, na boreliozę nie ma szczepionki, ale na KZM już tak – tylko szczepienie zapewnia blisko 100% ochronę przed zachorowaniem na tę niebezpieczną chorobę. Skalę zagrożenia, jakie niesie KZM, oddają ponure statystyki - u blisko 60% chorych przebycie KZM powoduje powikłania, około 2% zachorowań kończy się śmiercią pacjenta. Do tego leczenie kleszczowego zapalenia mózgu trudne, bo nie ma specyficznej terapii. Działania dotyczą łagodzenia objawów np. obniżanie gorączki czy łagodzenie bólu.

Skuteczna profilaktyka w regionie – SP ZOZ realizuje darmowe szczepienia przeciwko KZM

Choroby odkleszczowe to palący problem w Województwie Podlaskim - Podlasie przoduje pod względem ilości zachorowań. Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest „Projekt profilaktyki chorób odkleszczowych i eliminowania skutków ich występowania w najbardziej zagrożonych grupach ryzyka województwa podlaskiego”, realizowany przez Urząd Marszałkowski w partnerstwie z SP ZOZ w Hajnówce.

Mieszkańcy powiatu hajnowskiego spełniający kryteria  włączenia do projektu – rolnik, myśliwy, rybak w wieku 18-64 lata, po uzupełnieniu ankiety w POZ, zostaną zakwalifikowani do bezpłatnego szczepienia przeciwko KZM. Udział w projekcie kwalifikuje do bezpłatnego otrzymania trzech dawek szczepienia, gdzie cena rynkowa jednej dawki waha się od 110 do 130 zł. Możliwość otrzymania bezpłatnego pakietu szczepionki przeciwko KZM przyczyni się do poprawy stanu zdrowia populacji woj. podlaskiego, zmniejszając zagrożenie choroby.

Kwalifikacja do projektu

Projekt skierowany jest do grup zawodowych zatrudnionych w sektorze łowiectwo, rolnictwo rybactwo. Osoby kwalifikujące do projektu będą weryfikowane przez personel POZ i SP ZOZ. W przypadku osób zatrudnionych w sektorze "rolnictwo" zaszczepić się mogą rolnicy, członkowie rodziny pracujący w gospodarstwie, pracownicy zatrudnieni w gospodarstwie na stałe lub dorywczo oraz właściciele i pracownicy  firm związanych z sekcją rolnictwa (tj. uprawianiem roślin, hodowlą zwierząt, ogrodnictwem, zbieraniem i przetwarzaniem żywności, także takiej zebranej w lesie czy na łące). W przypadku osób fizycznych - rolników podstawą weryfikacji będzie NIP lub aktualny dokument poświadczający opłatę składki KRUS, a w przypadku pracowników czy członków rodziny – oświadczenie wypełnione przez rolnika. Przedsiębiorcy będą weryfikowani poprzez nr REGON oraz kod PKD.

Co ważne, ze szczepienia mogą skorzystać osoby w ramach tzw. pomocy sąsiedzkiej. Czyli jeśli sami nie jesteśmy ubezpieczeni w ramach KRUS, nie mamy gospodarstwa rolnego, lub nie jesteśmy rolnikami indywidualnymi, nie pracujemy  w firmie z sektora rolnictwo ale pomagaliśmy komuś kto ma takie  gospodarstwo - rodzinie, sąsiadowi z tego samego powiatu, to możemy się  zaszczepić. Warunkiem jest, żeby właściciel gospodarstwa podpisał  zaświadczenie, że dana osoba pomagała w gospodarstwie.  Jeśli więc mieszkaniec Hajnówki pomaga w gospodarstwie na wsi, a właściciel tego gospodarstwa potwierdzi to w formie oświadczenia, to taka osoba może wziąć udział w projekcie – tłumaczy Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk.

Osoba, która zakwalifikuje się do szczepienia, uzupełni i przekaże personelowi POZ dokumenty:

  1. formularz rekrutacyjny,
  2. oświadczenie RODO popisane przez uczestnika projektu,
  3. ANKIETĘ BADANIA PROFILAKTYCZNEGO

+ ewentualne dodatkowe dokumenty oświadczenie o aktualnym ubezpieczeniu w KRUS, zaświadczenie o zatrudnieniu/pracy w gospodarstwie rolnym lub firmie.

Po  kwalifikacji pacjent zostanie umówiony na termin pierwszego szczepienia; drugą dawkę uczestnik otrzyma w terminie 14-30 dni, zaś trzecią - po 5 miesiącach od podania drugiej dawki. Projekt będzie realizowany do 20 października 2023 r.

Zaoszczędź ok. 400 zł i zabezpiecz siebie, rodzinę, współpracowników przed groźną chorobą i jej powikłaniami! Zaszczep się!

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Zdzwoń, 790 269 000 lub (85) 682 90 42 (w godz. 8.00-15.00)

lub napisz: szpital@spzozhajnowka.pl

Projekt Profilaktyki chorób odkleszczowych i eliminowania skutków ich występowania w najbardziej zagrożonych grupach ryzyka województwa podlaskiego. Lider projektu -Województwo Podlaskie, Partner - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}