W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jak założyć profil na PUE ZUS

25.11.2022

Konto na PUE ZUS ma już 10,8 mln osób. Właściciele nawet małych firm, którzy zgłaszają do 5 ubezpieczonych, a do tej pory nie mieli obowiązku posiadać takiego konta, teraz do 30 grudnia br., muszą również założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

Taki profil możemy założyć samodzielnie, a system poprowadzi nas krok po kroku. Trwa to zaledwie kilka minut. Warto pamiętać o tym, że konto na PUE ZUS zakładane jest zawsze dla osoby fizycznej – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Płatnik składek – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie np. księgowej, lub pracownikowi biura rachunkowego. Pełnomocnictwo, w którym mocodawca upoważnia pełnomocnika do dostępu do PUE do roli płatnika, można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS z wykorzystaniem formularza ZUS PEL.

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, o ile dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).

Płatnik składek – osoba prawna, lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych, lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub osobie zatrudnionej w  biurze rachunkowym.

Aby założyć profil na PUE ZUS, należy wejść na stronę www.zus.pl i na górze strony kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybieramy metodę rejestracji. Żeby móc korzystać z profilu PUE ZUS, po jego założeniu trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w placówce ZUS.

Obowiązek posiadania profilu PUE przez przedsiębiorców będzie istniał od 1 stycznia 2023 r. Jednak warto to zrobić wcześniej, nie czekając na ostatni moment. Dzięki temu mamy czas, by bez pośpiechu zapoznać się z funkcjonalnością PUE, bo tam ZUS będzie kierował korespondencję do płatnika. Dobrze wiedzieć, jak ją odebrać, odpowiadać na nią, czy wysyłać wnioski do ZUS. Nowe regulacje wprowadzają możliwość podpisywania dokumentów elektronicznych do ZUS nie tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ale również podpisem zaufanym albo podpisem osobistym osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów – wyjaśnia rzeczniczka.

W razie niedopełnienia tego obowiązku ZUS założy profil PUE za płatnika, jednak to płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny. ZUS ma na to czas do 31 stycznia 2023 roku. Zachęcałabym jednak, by zrobić to wcześniej, samodzielnie, aby jeszcze przed tym terminem zapoznać się z funkcjonalnością i udogodnieniami, jakie daje przedsiębiorcom elektroniczny ZUS. Dzięki profilowi PUE mamy wszystkie informacje oraz dane w zasięgu ręki. Dlatego warto założyć ten profil już teraz. To naprawdę pomocne narzędzie w kontaktach z Zakładem i rozliczeniem składek. Nasi pracownicy w przypadku pytań i wątpliwości służą radą i pomocą.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}