W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego (DNJB) w Hajnówce srebrną szkołą!

14.01.2022

II LO z DNJB w Hajnówce punktuje w kolejnej edycji ogólnopolskiego prestiżowego rankingu miesięcznika Perspektywy. W 2022 r. szkoła może poszczycić się znakiem jakości – Tytułem Srebrnej Szkoły.

Grafika II LO obok logo srebrnej tarczy z napisem "Najlepsze licea Perspektywy srebrna szkoła 2022"

To już w zasadzie wieloletnia tradycja  - hajnowski „Białorus” po raz kolejny znalazł się w gronie najlepszych liceum w Polsce (384 pozycja na 1000) i w województwie (15 miejsce)! Wysoką, 22 lokatę (na 100 punktowanych) szkoła zajęła także w ogólnopolskim Rankingu Szkół Olimpijskich w 2022 r.

Ambicja i zaangażowanie procentują

Sukcesów nie byłoby gdyby nie wspólna praca dyrekcji i nauczycieli, którzy robią wiele by wspierać swoich uczniów. II LO z DNJB to nowoczesna szkoła, oferująca innowacyjny model kształcenia, oparty na indywidualnych preferencjach ucznia: składając papiery aplikant nie dokonuje wyboru pomiędzy poszczególnymi profilami klas (typu humanistyczna, matematyczna itp.), ale sam je tworzy. Odbywa się to poprzez wskazanie trzech przedmiotów nauczanych na poziomie rozszerzonym – do wyboru m.in. język polski, biologia, matematyka, geografia, fizyka, informatyka oraz języki – II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce to jedyna placówka w powiecie oferująca naukę języka francuskiego. Ponadto w szkole wdrożono autorski program indywidualnego wsparcia uczniów przygotowujących się do konkursów. Uczeń, który przygotowuje się do olimpiady może liczyć na pomoc i wyrozumiałość nauczycieli – nawet na zwolnienie z klasówki.

Efekty? II LO z DNJB to prawdziwa kuźnia talentów - uczniowie z powodzeniem od lat uczestniczą w olimpiadach przedmiotowych, są laureatami i zdobywcami miejsc na podium. Kwalifikacja do etapu centralnego XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej oraz Polskiej edycji międzynarodowego konkursu „Pix Programming Challenge”, pierwsze i drugie miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, drugie miejsce w konkursie wojewódzkim „Internetowa Gala Choinek”, zwycięstwa w XXVII Olimpiadzie Języka Białoruskiego - to tylko kilka przykładów z ubiegłorocznego, olimpijskiego dorobku.

W obecnym roku szkolnym wśród uczniów II LO są także liczni stypendyści: powiatowego Stypendium im. prof. Simony Kossak (32 uczniów), Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów (1 uczeń) oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2 uczniów).

Nowoczesność, tradycja, integracja społeczności lokalnej – atutami szkoły

Szkoła ciągle się rozwija, stale poszerzając swoją ofertę edukacyjną oraz angażuje się w projekty promujące lokalną kulturę i przyrodę, a w swoich działaniach wychodzi daleko poza mury szkoły.

Tradycją jest organizacja Pikniku z Białousem przez uczniów szkoły dla młodszych kolegów ze szkół podstawowych. Impreza znana jest z koleżeńskiej atmosfery, podczas której młodzież bawi się przy regionalnej muzyce, rozmawiając i piekąc kiełbaski (jak na piknik przystało, trzeba wrzucić coś na ruszt! :)). Piknik z Białorusem to też doskonała okazja do zaprezentowania walorów szkoły. II LO z DNJB to szkoła wprost modelowa –  świetnie wyposażone sale (w każdej klasie znajduje się rzutnik, TV oraz tablica multimedialna) oraz pracownie. Szkoła dysponuje także nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym – w pracowni chemicznej i szkolnym laboratorium uczniowie przeprowadzają swoje pierwsze doświadczenia, eksperymentując z chemią (spokojnie, ofiar nie ma :)),  z kolei w pracowni biologicznej na każdym biurku stoi profesjonalny mikroskop.

Od ubiegłego roku funkcjonuje Izba Regionalna – dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej i dyrekcji, w szkole powstało wyjątkowe miejsce. W Izbie znajdują się przepiękne przedmioty rękodzieła ludowego: ruczniki, makatki, kapy czy chodniki, jak również przedmioty codziennego użytku: czyhuny, masłobojki, czoweny, czajnik, maszyna do szycia oraz krosna i inne. Centralnym elementem Izby jest kąt z ikoną ozdobioną ręcznikiem obrzędowym ze stołem przykrytym haftowanym obrusem. Podlaskim zwyczajem, w szkolnej Izbie wszyscy goście będą mile widziani – np. podczas zajęć z historii i kultury mniejszości lub godzin do dyspozycji wychowawcy. Izba powstała w ramach realizacji projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” z programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Współpracy Szkół.

A już niebawem, w szkole powstanie także przyrodnicze Centrum Edukacyjne - będzie to miejsce popularyzacji wiedzy z zakresu etnobotaniki, ochrony przyrody a także promocji dziedzictwa kulturowo – przyrodniczego na przykładzie roślin użytkowych, częstokroć zagrożonych. Centrum zostanie wyposażone z nowoczesny sprzęt, m.in. laptop z oprogramowaniem, projektor, kamerę do mikroskopu, przenośny mikroskop inspekcyjny, wskaźniki laserowe, szklarnię z przyborami ogrodniczymi. Jedno jest pewne – na lekcjach biologii nie powieje nudą :). Aktualnie uczniowie przy wsparciu nauczycieli opracowują merytoryczne zasoby przyszłego Centrum. Młodzi przyrodnicy uzupełniają wiedzę poprzez udział w warsztatach, wykładach, edukacyjnych wycieczkach, podczas których uczą się oznaczać rośliny i robić zielnik, tworzą listy nazw miejscowych (gwarowych) roślin użytkowych, opracowują materiały związane z wykorzystaniem roślin zielarskich w kulturze (kulinariach, muzyce i sztuce) z regionów Puszczy Białowieskiej. A wszystko to w ramach projektu edukacyjnego „Przyrodnicze skarby ponad granicami”, realizowanego w ramach „Programu Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020” przez Białowieski Park Narodowy oraz partnerów: po stronie polskiej – II LO z DNJB w Hajnówce oraz Starostwo Powiatowe w Hajnówce, po stronie białoruskiej: przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Pińsk, Szkołę Średnią Nr 3 w Pińsku oraz Rezerwat Przyrody Obwodu Brzeskiego.

Zaangażowanie społeczności szkolnej w podtrzymanie lokalnych więzi, sprawia, że szkoła staje się jednym z regionalnych ośrodków promocji przyrodniczych i kulturowych tradycji hajnowszczyzny.

Szkoła robi wiele, by zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do nauki i realizacji swoich zainteresowań i pasji. Osiągane wyniki i efekty pracy bardzo cieszą, zważywszy na sytuację w oświacie, w okresie pandemii zmuszonej do kształcenia uczniów zdanie, w warunkach częściowej izolacji. Odzwierciedleniem pracy dyrekcji i kadry pedagogicznej są sukcesy uczniów. Wspólna praca sprawia, że II LO z DNJB po raz kolejny znalazło się w gronie najlepszych szkół w Polsce i w województwie uzyskując znak jakości – Tytuły Srebrnej Szkoły. Dziękuję Radzie Pedagogicznej oraz dyrekcji – Panu Igorowi Łukaszukowi, za zaangażowanie i pracę. Jestem pełen podziwu dla pasji uczniów i rodziców, gratuluję ogromnych sukcesów – puentuje Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Katarzyna Miszczuk

 

{"register":{"columns":[]}}