W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

II LO z DNJB w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

19.10.2022

II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego (DNJB) w Hajnówce stawia na innowację i środowiskową edukację! Szkoła zaangażowała się w kolejną potrzebną społecznie akcję.

Pomiar widoczny na ekranie czujnika

Szkoła przystąpiła do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA). Celem projektu jest stworzenie sieci szkół i przedszkoli działających na rzecz poprawy jakości powietrza. W związku z tym w szkołach i przedszkolach biorących udział w projekcie ESA instalowane są mierniki pyłów zawieszonych, które stale monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza. Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie esa.nask.pl

Na stronie ESA oprócz bieżących wskazań dostępne są również archiwalne dane z pomiarów.

Taki miernik znajduje się też i w II LO - na daszku nad głównym wejściem. Wchodząc do szkoły, albo przechodząc ulicą Piłsudskiego, można sprawdzić na wyświetlaczu, jaki mamy aktualnie stan powietrza, którym oddychamy.

Przypominamy, że samorządy- Powiatu Hajnowskiego oraz Miasta Hajnówka w 2020 r. zamontowały czujniki jakości powietrza. „Powiatowy” sensor jakości powietrza został zamontowany na ul. Filipczuka, mierzy koncentrację pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu, ozonu oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Dostęp do wyników pomiaru, aktywnego przez całą dobę, umożliwia strona powiatu (link w materiałach). Dostępna jest również aplikacja w GooglePlay.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}