W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

II LO z DNJB stawia na kreatywność i osobisty rozwój – aplikuj i zdobądź wiedzę oraz interpersonalne umiejętności

22.04.2024

Masz naturę społecznika, chcesz wiedzieć i umieć więcej? W Białorusie rozwiniesz skrzydła!

Na tle grafiki budynku szkoły srebrna tarcza "Najlepsze licea Perspektywy, srebrna szkoła 2024"

NAJLEPSZE liceum w regionie rekrutuje! W przymiotniku rozpoczynającym ten artykuł nie ma krzty przesady, ponieważ II LO z DNJB w Hajnówce od wielu lat pozostaje w gronie NAJLEPSZYCH liceum w kraju wg rankingu prestiżowego miesięcznika Perspektywy. Uczniowie z powiedzeniem realizują się w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zdają maturę powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej, korzystają z zaawansowanej, specjalistycznej wiedzy (kontunuowane są zajęcia z robotyki, grafiki komputerowej i programowania). To możliwe dzięki wsparciu nauczycieli i zapleczu technicznemu szkoły – wi-fi, rzutnik i interaktywne tablice w salach to standard. Szkoła posiada również dobrze przygotowane zaplecze laboratoryjne – w pracowni biologicznej, chemicznej i informatycznej uczniowie mają okazję spraktykować teoretyczną wiedzę.

Ale to nie posiadany sprzęt decyduje o indywidulanym sukcesie ucznia. Szkoła kształci przyszłe kadr kraju na wysokim poziomie –  nie tylko merytorycznym. Dyrekcja i nauczyciele zwracają także uwagę na rozwój kompetencji społecznych uczniów. Za sprawą licznie realizowanych projektów z udziałem funduszy zewnętrznych, licealiści rozwijają swoje pasję i zainteresowania, uczą się współpracy, skutecznej komunikacji, umiejętności publicznego wysławiania się i zarządzania zespołem. Słowem – nabywają cech, potrzebnych dobrym managerom, koordynatorom projektów i szefom zespołów.

W  tym roku szkolnym szkoła jako jedyna placówka oświatowa w powiecie wdrożyła budżet partycypacyjny, zaangażowała społeczność miasta w pomoc schronisku Ciapek oraz zorganizowała terenowe zajęcia w ramach edukacji outodorowej. I na tym nie koniec (poza)szkolnych aktywności! Warto aplikować do II LO, zwłaszcza że do końca 2024 r. w szkole sporo się zadzieje.

Wielokulturowe tradycje

W czerwcu 2024 r. będziecie mogli poznać walory szkoły podczas integracyjnego Pikniku z Białorusem - będą kiełbaski, konkursy i oczywiście – dobra zabawa. Jak to w II LO. Nie zabraknie też promocji lokalnej kultury. Zaangażowanie w realizację kulturalnych i przyrodniczych projektów sprawia, że Białorus to nie tylko placówka oświatowa – to ważny ośrodek promocji wielokulturowych tradycji hajnowszczyzny. W szkole z powodzeniem funkcjonują zespół taneczny "Lawonicha” i estradowy „Zniczka”. Dzięki środkom pozyskanym z MSWiA młodzi członkowie obu zespołów będą mogli podszkolić swoje umiejętności artystyczne w ramach wyjazdu szkoleniowego do Puńska. Dodatkowo, dzięki wsparciu Zarządu Województwa Podlaskiego, zespół taneczny zostanie doposażony w stroje ludowe, charakterystyczne dla południowego Podlasia.

Uczniowie uczą się języka białoruskiego oraz poznają piękno wielokulturowości Podlasia - utrwalone w rzemiośle, słowie, tańcu, tradycji. Pierowszoklasiści „załapią” się na ciekawy projekt „Tradycje przodków wciąż żywe”. W ramach tego uczniowie obecnie biorą udział w twórczych warsztatach tkackich, a podczas kolejnych zajęć młodzież przekonuje się, że lokalne, białoruskie wzornictwo nie musi być „passe” i można je wkomponować we współczesną sztukę użytkową. Zajęcia organizowane są dzięki wsparciu samorządu powiatu i Zarządu Województwa Podlaskiego.

Aktywizacja społeczności lokalnej

Tymczasem w marcu 2024 r.  szkoła poinformowała o kolejnym grancie - kolejny raz młodzież z liceum będzie brała udział w projekcie rozwijającym ich kompetencje społeczne, uczącym samodzielności oraz znajomości środowiska lokalnego a także kreatywności. Dzięki Stowarzyszeniu „Nasza Szkoła”, działającym przy II LO z DNJB,  uczniowie wezmą udział w projekcie „My stąd pochodzimy” z Programu Równać Szanse. Tematem przewodnim jest animacja czasu wolnego dla społeczności lokalnej. Młodzi ludzie przejdą profesjonalny kurs animatora czasu wolnego a następnie zorganizują uroczystości dla dzieci i młodzieży z regionu, zgodnie ze swoim pomysłem. Odbędą się także warsztaty filmowo-fotograficzne poświęcone lokalnemu bogactwu przyrodniczemu i kulturowemu. W etapie końcowym uczniowie, także samodzielnie, zorganizują sobie wyjazd na podsumowanie projektu.

Warto aplikować do II LO! Hajnowskie szkoły średnie – cool schools!

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}