W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

II LO z DNJB gościło uczniów ze szkół partnerskich

04.10.2021

Zadanie zrealizowane w ramach projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” z programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Współpracy Szkół

Uczniowie pozują przy Dworku Gubernatora Grodzieńskiego w Białowieży

W dniach 20-24 września II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce gościło uczestników wymiany młodzieży z partnerskich szkół: Gimnazjum im. Franciszka Skaryny z Wilna i Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku. Spotkanie zatytułowane „Czym Podlasie Europę wzbogaca?” odbyło się w ramach projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” realizowanego w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Współpracy Szkół.

Spotkanie w Hajnówce było 3 i ostatnią już wymianą grup uczniów zrealizowaną w ramach trwającego 3 lata projektu. Pobyt obfitował w liczne atrakcje i był też podsumowaniem różnorodnych działań, które odbywały się  szkołach wszystkich partnerów w czasie realizacji projektu.
Uczestnicy wymiany mieli możliwość zapoznać się z historią i tradycjami szkoły-gospodarza wymiany i jednocześnie koordynatora projektu – II Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Ponadto zaprezentowana została baza lokalowa i oferta edukacyjna liceum.
Grupa projektowa odwiedziła Białowieżę, gdzie pod profesjonalną opieką Pań Violi Bondaruk i Sylwii Iwanowskiej ze Stowarzyszenia Narewka Kultur i Pokoleń poznała przyrodnicze uroki naszego mikroregionu.  Wspólnie zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów, wystawę stałą w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym oraz Szlak Dębów Królów Polskich i Wielkich Książąt Litewskich.

Doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o czasach świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz integracji grupy był wyjazdy do Supraśla i Bielska Podlaskiego – dwóch znaczących centrów na mapie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W murach Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy uczestnicy wymiany odwiedzili wystawę stałą w Muzeum Ikon oraz uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Druku. W Bielsku Podlaskim poznali historię Ratusza oraz zwiedzili wystawę prezentującą ręczniki obrzędowe.

Chcąc osiągnąć założony cel projektu, jakim jest nauka pieśni i tańców narodów jego uczestników, w ciągu tygodnia uczniowie doskonalili swoje umiejętności w tym zakresie w różnych formach, poczynając od warsztatów w szkole poprzez próby podczas podróży, śpiewy i tańce przy ognisku integracyjnym w Enklawie Białowieskiej, kończąc na warsztatach śpiewu białego w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach przeprowadzonych przez Panią Annę Fionik. Owocem tych działań były wspólne występy uczestników wymiany podczas cyklicznej imprezy „Piknik z Białorusem”.

W swoich progach gościło ich również Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, gdzie oprócz obejrzenia ekspozycji etnograficznej, wystawy malarstwa i fotografii, młodzież i nauczyciele wzięli udział w warsztatach zdobienia koszulek symboliką słowiańską.
Ważnym wydarzeniem w programie pobytu uczestników wymiany młodzieży było uroczyste otwarcie Białoruskiej Historyczno-Etnograficznej Izby, stworzonej w ramach realizowanego projektu. Dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodzin oraz nauczycieli szkoły powstało miejsce, które będzie pełniło funkcję edukacyjną  zarówno dla uczniów naszej szkoły jak i innych placówek oświatowych naszego miasta i regionu.

Czas wymiany był doskonałą okazją do nawiązania i pogłębienia przyjaznych relacji jej uczestników, które zrodziły się podczas poprzednich spotkań młodzieży i nauczycieli ze wszystkich szkół partnerskich. Pomimo bliskiego zakończenia realizacji projektu oczywistym jest, iż nawiązana współpraca będzie kontynuowana na wielu płaszczyznach.
Koordynator projektu Anna Chomczuk

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}