W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie przygotowuje się do nowego roku szkolnego

12.07.2021

Rekrutacja do szkół średnich jest już na finiszu – tymczasem w I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie trwają przygotowania do organizacji nowego kierunku – profilu mundurowego. Ponadto szkoła może poszczycić się wysokim poziomem nauczania języka angielskiego, co potwierdzają tegoroczne wyniki matur.

W centrum plakatu rysunek Marii Skłodowskiej Curie, patronki szkoły. Napis: widzę cię w Polaku. Poniżej plakatu - dane teleadresowe szkoły

W szkole planowane jest utworzenie klasy o profilu wojskowym pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej – jedynej takiej w naszym regionie! Uczniowie już na etapie nauki w liceum wezmą udział w szkoleniu z przygotowania wojskowego na poziomie teoretycznym i praktycznym (w tym zajęcia na poligonie wojskowym, zajęcia z samoobrony, strzelectwa sportowego, kurs pierwszej pomocy).  Zajęcia będą realizowane we współpracy z 1 Brygadą Wojsk Oborny Terytorialnej.  Umiejętności i wiedza nabyte w trakcie nauki w naszym liceum ułatwią aplikację do służb mundurowych! Ucząc się w klasie o profilu mundurowym zyskasz:

  • możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej (tylko 12 dni szkolenia), która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;
  • gwarancję dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do uczelni wojskowych (maksymalna liczba punktów - 9 pkt, przy ocenie motywacji do służby wojskowej podczas rozmowy kwalifikacyjnej);
  • pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów kierunków cywilnych;
  • uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, w tym możliwość korzy stania z obiektów wojskowych (udział w zawodach pomiędzy klasami wojskowymi z całego kraju).

W związku z planami utworzenia nowego profilu, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele wzięli udział w kilkunastodniowym szkoleniu - opiekun oddziału przygotowania wojskowego uczestniczył w szkoleniu dla nauczycieli klas wojskowych w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, zaś Dyrektor szkoły Wioletta Januszkiewicz wraz z trójką nauczycieli rozpoczęły kilkunastodniowe szkolenie podstawowe w ramach służby przygotowawczej do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przyszli mundurowi będą się kształcić pod opieką przygotowanej kadry!

Nauka języka angielskiego – na wysokim poziomie

Ale „Polak” to szkoła szyta na miarę każdego ucznia – początkujący pisarze, muzycy, aktorzy, lingwiści czy filmowcy będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę. Potwierdzają to także wyniki maturalne – 75% maturzystów zdało w pierwszym terminie! Analizując wyniki matur, szczególną uwagę zwraca poziom egzaminu z języka angielskiego – 3 abiturientów zdało maturę z języka angielskiego w stopniu podstawowym na 100%, zaś 2 uzyskało maksymalny wynik na poziomie rozszerzonym! Nie dość - średnia wyników maturalnych z języka angielskiego w stopniu podstawowym wśród tegorocznych maturzystów to 80%! Wszyscy uczniowie równie dobrze poradzili sobie z językiem polskim (poziom podstawowy). Osiągnięte przez absolwentów rezultaty potwierdzają poziom nauczania - szkoła ma na to swój patent :) Nauka języków w szkole odbywa się w kameralnych grupach, a nauczyciele przywiązują uwagę, by w trakcie zajęć uczniowie posługiwali głównie nauczanym językiem obcym. Sposób nauki przynosi efekty – szkoła może pochwalić się absolwentem studiującym w Anglii.  O tym, że studia za granicą są osiągalne, uczniowie mogą się przekonać podczas regularnie organizowanych spotkań z przedstawicielami organizacji pomagającymi rozpocząć naukę za granicą.

Erasmus +

Nauka języków obcych wychodzi daleko poza mury szkoły -  „Polak” od 2019 r. po raz czwarty realizuje program ERASMUS+ – dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce mają możliwość poznania innych krajów,  podszlifowania języka angielskiego oraz poszerzenia swojej wiedzy z zakresu ekologii, ekonomii i przyrody. W LO realizowany jest projekt „Równowaga między ekologią a ekonomią - globalne wyzwanie” ("Balancing Ecology and Economy - A Global Challenge").  Międzynarodowymi partnerami w projekcie są szkoły z Niemiec, Holandii, Danii, Hiszpanii i Rumunii. I LO dba o wszechstronny rozwój uczniów – otwiera ich na świat, umożliwia zdobywanie nowych, praktycznych umiejętności oraz wiedzy. Program Erasmus+ idealnie wpisuje się w tę misję - realizacja projektu to cenna lekcja życia, praktyczna nauką języka i możliwość poszerzenia horyzontów myślowych. To także niezapomniane wrażenia i wspomnienia na całe życie. „Polak” potrafi!
Katarzyna Miszczuk

Materiały

Strona internetowa szkoły
{"register":{"columns":[]}}