W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

I Bieg Pamięci Sybiraków za nami

14.10.2022

Emocje, wzruszenie i wspomnienia – I Bieg Pamięci Sybiraków, którego organizatorami byli Powiat Hajnowski oraz Gmina Białowieża, już za nami. Nie zawiodła i pogoda, i frekwencja.

Pamiątkowy medal

W I Biegu Pamięci Sybiraków, który odbył się w Białowieży udział wzięło ponad 100 osób. Najliczniejszą grupę – ku uciesze wszystkich uczestników – stanowiła młodzież szkolna, ale nie zabrakło fanów sportu: stawili się przedstawiciele klubu Hajnówka Biega, Aleksander Prokopiuk, maratończyk z Hajnówki, mieszkańcy – w sumie ponad 100 osób.

Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe - w Białowieży, przy pomniku pamięci mieszkańców regionu deportowanych na Syberię w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Miejsce zlokalizowania pomnika jest równie symboliczne – nieopodal dawnej stacji Białowieża Towarowa, skąd w 1940 r. odjechał pierwszy transport z zesłańcami. W inicjatywę powstania pomnika od początku zaangażowani byli członkowie Zarządu z Andrzejem Skiepko i Wicestarostą Joanną Kojło na czele, społeczny dowód pamięci został uroczyście odsłonięty w marcu br.

Uczestnicy podzieleni na grupy wiekowe pokonywali trasy różnej długości. Skróconą do 200 metrów trasę przebiegli samorządowcy i przedstawiciele instytucji a ostatni na starcie stanęli biegacze w kategorii Open. Na mecie każdy otrzymywał pamiątkowy medal a na zakończenie najlepsi biegacze otrzymali nagrody. Specjalny puchar, ufundowany przez Związek Sybiraków, otrzymał Aleksander Prokopiuk.

W wydarzeniu udział wzięli ostatni żyjący Sybiracy z regionu i przedstawiciele Związku Sybiraków z Białegostoku, samorządowcy - Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, wójt Białowieży Albert Litwinowicz , radny województwa podlaskiego Mikołaj Janowski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, wójt Narewki Jarosław Gołubowski, wiceprezes Porozumienia Stanisław Derehajło, ponadto - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN Urszula Gierasimiuk, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego dr Michał Krzysiak, dyrektor Technikum Leśnego Anna Kulbacka, reprezentanci nadleśnictw i mieszkańcy regionu.

Dla wielu z tych, których los rzucił w dalekie, syberyjskie stepy, droga ku nieznanemu, była ostatnią. Symboliczny bieg poświęcony pamięci Sybiraków dla Wielu z Nas to droga śladem trudnej historii -  ale nie tej, sprowadzającej się do liczb, dat czy nazw geograficznych.  Dziś symbolicznie podążamy śladem historii naszych przodków, historii noszącej imiona rodziców, dziadków, sąsiadów… Dziękujemy za współudział w hołdzie tym, którzy ponieśli dotkliwą ofiarę za bycie Polakiem. Dziękuję wszystkim partnerom za współpracę i współorganizację przedsięwzięcia. Do zobaczenia za rok! – puentuje Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko

Katarzyna Miszczuk

Organizatorzy: Gmina Białowieża i Powiat Hajnowski

Patroni honorowi: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku , Muzeum Pamięci Sybiru , Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku , Związek Sybiraków w Białymstoku.

Partnerzy: Nadleśnictwo Białowieża, Lasy Państwowe , Nadleśnictwo Browsk , Nadleśnictwo Żednia , Nadleśnictwo Supraśl , Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe , Białowieski Park Narodowy , Białowieski Ośrodek Kultury , Technikum Leśne w Białowieży , Gminna Biblioteka Publiczna im. Igora Newerlego w Białowieży , Mammal Research Institute Polish Academy of Sciences , Ochotnicza Straż Pożarna w Białowieży , Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce , Bliżej Natury , Towarzystwo Przyjaciół Białowieży.

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok , TV Podlasie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}