W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Hej kolęda, kolęda… Spotkanie opłatkowe Koła Niewidomych w Hajnówce

16.12.2022

Magia świąt z wolna otula region Puszczy Białowieskiej. Za nami pierwsze spotkania opłatkowe z udziałem przedstawicieli powiatu, wspólne śpiewanie kolęd i życzenia. Wyjątkowe emocje towarzyszyły Nam podczas spotkania opłatkowego z członkami Polskiego Związku Niewidomych Koła Terenowego w Hajnówce.

Uczestnicy opłatka siedzą przy stole

Spotkanie opłatkowe odbyło się 10 grudnia br. w Hajnowskim Domu Kultury. Przy wspólnym stole spotkali się przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także przedstawiciele instytucji, z którymi Koło współpracuje tj. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz duchowni obu kościołów. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Prezes Zarządu Okręgu Podlaskiego PZN w Białymstoku - Rafał Gawkowski. Gospodynią spotkania była Prezes Koła Alicja Plis.

Noworoczne spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania działalności Koła w 2022 r.; stowarzyszanie może pochwalić się licznymi inicjatywami. Nadrzędnym celem Koła jest rehabilitacja – PZN wspiera członków w codziennym funkcjonowaniu, kieruje osoby niewidome do specjalistycznego ośrodka, w którym uczą się samodzielności, m.in. obsługi białej laski czy rozpoznawania monet. Obok rehabilitacji zdrowotnej, równie imponująco przedstawia się kalendarz kulturalny oraz działalność Koła w regionie. W 2022 r. członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w licznych wyjazdach integracyjnych – odbyły się m.in. wycieczki krajoznawcze, piknik integracyjny w Narewce czy spływ kajakowy. Koło współpracuje także z licznymi instytucjami kultury, pomocy społecznej, oświaty i służbami mundurowymi. W 2022 r. odbyły się spotkania z uczniami hajnowskich szkół, podczas których młodzież mogła się przekonać, że inność nie musi powodować rezygnacji z realizacji pasji i marzeń oraz że akceptacja społeczna i tolerancja są ważne dla każdego człowieka.

Bardzo owocnie wyglądała współpraca Koła z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Strażacy udzielili instruktażu udzielania pierwszej pomocy, z kolei członkowi Koła szkolili funkcjonariuszy, jak pomagać osobie niewidomej.

Doskonałą puentą dla różnorodności działań i inicjatyw, podejmowanych przez stowarzyszanie są słowa Prezesa Zarządu Okręgu Podlaskiego PZN w Białymstoku, Pana Rafała Gawkowskiego, który przy składaniu noworocznych życzeń podkreślił, iż hajnowskie Koło jest jednym z najprężniej działającym.

Uroczystym momentem spotkania było wręczenie odznaczeń Polskiego Związku Niewidomych „Przyjaciel Niewidomych” w podziękowaniu za zasługi tym, którzy wspierają rozwój koła. Uchwałą nr XXII/35/22 z dnia 28.11.2022 r. Prezydium Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych w Białymstoku wyróżniło odznaczeniem Komendę Powiatową PSP w Hajnówce w dowód uznania i podziękowania za owocną współpracę, otwarte serce oraz bezpłatne przeprowadzenie poradnictwa osobom niepełnosprawnym wzrokowo w zakresie zasad przestrzegania bezpieczeństwa przeciwpożarowego i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Odznaczenie wręczył Pan Rafał Gawkowski Prezes Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych w Białymstoku.

Komendę Powiatową PSP w Hajnówce reprezentowali st. kpt. Marcin Karpiuk, Naczelnik Wydziału Operacyjnego i Przeciwdziałania Zagrożeniom, który przeprowadził w Kole Terenowym w Hajnówce prelekcje nt. bezpieczeństwa pożarowego i pierwszej pomocy oraz str. Dorota Smyk, koordynator cyklu szkoleń funkcjonariuszy we współpracy z kołem z zakresu postępowania z osobami niewidomymi podczas działań ratowniczych.

Oficjalną część zamknął przepiękny koncert Chóru Miasta Hajnówka. W dalszej części duchowni zmówili modlitwę, zaproszeni goście złożyli członkom Koła świąteczne życzenia. Wzruszający był moment symbolicznego dzielenia się opłatkiem.

Spotkanie zorganizowano jest w ramach zadania „Aktywizacja i integracja  osób z niepełnosprawnością wzroku” współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka oraz dzięki środkom otrzymanym z 1 % podatku dochodowego przekazanego na rzecz hajnowskiego Koła niewidomych. Sponsorami  wydarzenia było również Starostwo Powiatowe w Hajnówce oraz firma "Runo"  w Hajnówce.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}