W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Hajnowskie szkoły średnie – COOL SCHOOLS!

27.04.2022

Dlaczego warto zostać w regionie?

Hajnowskie szkoły średnie - cool schools! Na kremowo - niebieskim tle napisy: Pobierz informator 8-klasisty. Atrakcyjne stypendia, Innowacyjne kierunki nauczania, udział w programach ERASMUS, wiedza, pasja, rozwój, ciekawy projekty edukacyjne. Grafika żubra, nad nim dymek myślowy z hasłem - czekamy na Ciebie!

Nie musisz wyjeżdżać z regionu, by zdobyć dobry zawód, wykształcenie i pracę! Hajnowskie szkoły średnie gwarantują solidne przygotowanie do egzaminów, pewne kierunki kształcenia, innowacyjne metody nauczania, możliwość udziału w ciekawych projektach (także tych związanych z zagranicznymi wyjazdami), atrakcyjne stypendia, wsparcie socjalne i… długo by wymieniać! Poznaj walory hajnowskich szkół średnich z lekturą naszego Informatora!

Rekrutacja do szkół na rok szkolny 2022/2023 lada dzień startuje! W związku z tym Starostwo Powiatowe w Hajnówce przygotowało kampanię promocyjną „Hajnowskie szkoły średnie - COOL Schools”.

Wszystko o hajnowskich szkołach w naszym Informatorze

W ramach zadania opracowano „Informator 8-klasisty”. To wygodny przewodnik po bogatej ofercie hajnowskich szkół ponadpodstawowych. Hajnowskie szkoły średnie to gwarancja solidnego wykształcenia, a poziomem nauczania nie odbiegają od innych – z Podlasia i w ogóle z Polski! Świadczą o tym sukcesy uczniów, liczba stypendystów, obecność naszych szkół w prestiżowych rankingach. Dzięki współpracy z ośrodkami akademickimi, w przyszłości uczniowie podejmą świadomą decyzję o wyborze ścieżki kariery.
Kampanię będziemy realizować za pośrednictwem naszego Facebook (www.facebook.com/PowiatHajnowski)  i strony www. Informacji szukajcie pod hasztagami:
 #EdukacjaHajnowski
#TechnikumRekrutuje
#PolakRekrutuje
#BiałorusRekrutuje

Hajnówka – miasto z potencjałem z wieloma potencjalnymi ścieżkami kariery

Dlaczego warto zostać w Hajnówce i w ogóle w regionie? Choć o naszym miasteczku zwykło się mówić jako prowincji oraz że „…takich Hajnówek – małych miasteczek”, jest wiele w Polsce -  ale w naszym przypadku wielkość nie świadczy o jakości! Region Puszczy Białowieskiej i miasto Hajnówka cały czas się rozwijają. Rolnictwo, turystyka, usługi, przemysł drzewny, metalowy i spożywczy – to główne gałęzie przemysłu. Przekrój produktów, które dziś wytwarzane są w regionie oraz intensywny rozwój usług, świadczą o potencjale inwestycyjnym Powiatu Hajnowskiego. Otoczenie biznesowe sprawia, że wybierając hajnowskie technikum po zakończeniu edukacji masz gwarancję zatrudnienia w zawodzie lub możesz kontynuować naukę na studiach – podlaskie uczelnie standardem nauczania nie odbiegają od europejskiego poziomu kształcenia. W przyszłości możesz założyć własną działalność – w Hajnówce znajdują ośrodki wspierające przedsiębiorczość, m.in. Powiatowy Urząd Pracy czy Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska”, zaś obecność instytucji takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy sprawia, że formalności związane z prowadzeniem firmy załatwisz na miejscu.

Z kolei rozwój usług medycznych w regionie (powiatowy szpital od kilku lat figuruje w złotej setce najlepszych placówek medycznych w Polsce w rankingu „Bezpieczny szpital”) wskazuje, że kierunki medyczne po ukończeniu naszych liceów, następnie studiach to pewny kierunek zawodowy. Powiat Hajnowski i Urząd Miasta Hajnówka wspierają finansowo studentów kierunków pielęgniarstwa i położnictwa, a po obronie dyplomu czeka praca w hajnowskim szpitalu.

Bliska obecność Puszczy Białowieskiej oraz instytucji zajmujących się jej badaniem i ochroną – m.in. Białowieskiego Parku Narodowego, Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i Lasów Państwowych sugerują, że nauka biologii i chemii w naszych liceach, a następnie studia okołoprzyrodnicze lub weterynaryjne to również przyszłościowe kierunki, potrzebne w naszym regionie.

Równie atrakcyjną ścieżką zawodową jest praca w służbach mundurowych – jeśli wiążesz swoją przyszłość z mundurem, rozważ możliwość aplikacji do technikum logistycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce lub oddziału przysposobienia wojskowego w I LO im. Marii Skłodowskiej- Curie. Nie spędzicie czasu na nauce suchej teorii lecz w praktyce poznacie podstawy pracy policjanta lub żołnierza podczas zajęć – na Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce lub poligonie. Areszt Śledczy, placówki Straży Granicznej z regionu, Wojsko Polskie, Krajowa Administracja Skarbowa, policja – opcji pracy w „mundurówce” jest wiele.

Region i miasto Hajnówka między lekcjami

Samo miasteczko ma także wiele do zaoferowania pod kątem rekreacyjnym. Rozwój kolei sprawił że w ciągu 2,5 h możesz być w stolicy lub wybrać się na wakacje nad morze – Hajnówka jest bezpośrednio skomunikowana z Warszawą i Gdynią a także Bielskiem Podlaskim i Białymstokiem. A na co dzień ośrodki kultury oferują całą paletę zajęć – od sportowych, rękodzielniczych, plastycznych po artystyczne. Z kolei sportowców zapraszamy do nowoczesnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce, Parku Wodnego, a latem nad jezioro Siemianówka na naukę windsurfingu lub przygodę w kajaku. Mamy w Hajnówce kino, potańcówki, lokale gastronomiczne, bibliotekę, bogatą ofertę kulturalnych imprez  – każdy znajdzie coś dla siebie.

Hajnówka odNowa – nowe perspektywy rozwoju miasta

Sama Hajnówka także się zmienia – miasteczko pozyskało rekordową pulę środków zewnętrznych. Dwa i pół roku, 3,5 mln euro, 77 projektów - to podsumowanie w liczbach. A obszary? Przyroda, biznes, edukacja, miasto, ludzie. Mowa o przedsięwzięciu „Hajnówka odNowa – Zielona Transformacja”, które właśnie wkracza w fazę realizacji.

Prawie 60 proc. dofinansowania to inwestycje. Osią projektu jesteście Wy - młodzi ludzie, wasz dobrostan oraz zawodowa przyszłość. Dlatego też w ramach projektu przewidziano szereg działań w szkołach, m. in. ścisłą współpracę z pracodawcami. Tworzymy nowe kierunki kształcenia – już w kolejnym roku szkolnym w Zespole Szkół Zawodowych przyszli mechanicy będą uczyć się spawania, zaś budowlańcy poznają podstawy montażu i uruchamiania urządzeń i systemów OZE.

W planie jest również utworzenie centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. Powstaną: Centrum Produktu Lokalnego, Akademia Przyrody, zostaną też zagospodarowane tereny zielone i pojawi się Strefa Sportu. To tylko niektóre przykłady przedsięwzięć. Warto zostać i uczyć się w Hajnówce – nie trzeba wyjeżdżać z domu, by zdobyć solidne wykształcenie a w przyszłości dobrą pracę!

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Informator COOL Schools
Informator​_rekrutacja​_new.pdf 18.85MB
{"register":{"columns":[]}}