W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Hajnówka OdNowa – zielona transformacja”, która obejmie również oświatę. Nauczyciele szkół średnich kontynuują szkolenia.

08.11.2022

W październiku br. odbyły się kolejne szkolenia dedykowane nauczycielom (pierwsze miały miejsce we wrześniu br.). Matematycy i poloniści z szkół średnich przyjrzeli się zmianom dotyczącym matur w 2023 r. To temat o tyle istotny, że w przyszłym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi pierwszy rocznik kończący 4-letnie liceum, ponadto do kanonu egzaminów maturalnych wraca ustny egzamin z języka polskiego. Kolejne szkolenia tematyczne odbędą się w 2023 r.

Powiat Hajnowski realizuje zadanie "Organizacja kursów i szkoleń dla nauczycieli szkół średnich, stworzenie i obsługa sieci współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie uatrakcyjnienia oferty pozaszkolnej". Tworzymy sieć wspólpracy nauczycieli. Na plakacie umieszczono logotypy funduszy norweskich i logotypy miasta Hajnówka

logotypy funduszy norweskich oraz miasta Hajnówka

Organizatorem szkoleń jest samorząd Powiatu Hajnowskiego, ich realizacja odbywa się w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – zielona transformacja”. Gmina miejska Hajnówka pozyskała 3,5 mln euro z Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa na realizację tego wieloaspektowego przedsięwzięcia, którego wdrożenie docelowo zrewolucjonizuje kierunek rozwoju naszego miasta. Powiat Hajnowski jest partnerem w projekcie.

Realizacja szkoleń służy wzmocnieniu kompetencji kadry nauczycieli hajnowskich szkół średnich, jest też platformą do wymiany dobrych praktyk i poznania się.  Przypomnijmy, w ramach projektu „Hajnówka OdNowa” w czerwcu br. dyrektorzy hajnowskich placówek ponadpodstawowych podpisali trójstronne porozumienie o współpracy. Wspólny udział w szkoleniu to pierwszy krok mający na celu utworzenie sieci współpracy nauczycieli.

"HajnówkaOdNowa" - od nowa także oświata!

Nowoczesne kształcenie i fachowe kadry – to jedne z wielu zadań, jakie stawiają przed sobą realizatorzy projektu „Hajnówka OdNowa – zielona transformacja”.  Realizacja projektu zrewolucjonizuje hajnowską oświatę na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego, a zmiany dzieją się już! Poza szkoleniami kadry pedagogicznej, w Zespole Szkół Zawodowych przyszli technicy budownictwa poznają tajniki montażu i uruchamiania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – w szkole będzie realizowany nowy przedmiot. Docelowo w ZSZ powstanie pracownia demonstracyjna technologii OZE – na utworzenie prototypowni Rada Miasta Hajnówka przekazała powiatowi hajnowskiemu ponad 373 tys. zł. Z kolei Białorus (II LO z DNJB) rozszerza współpracę z Politechniką Białostocką. Na kanwie projektu, w ramach porozumienia z uczelnią, zostaną opracowane założenia i plany działania na potrzeby utworzenia klas politechnicznych.

Wszystkie zadania przewidziane w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – zielona transformacja” – od organizacji szkoleń poprzez współpracę czy działania inwestycyjnie, mają służyć podniesieniu kwalifikacji kadr szkół ponadpodstawowych w Hajnówce, dostosowaniu poziomu i kierunków kształcenia do wymagań Przemysłu 4.0, unowocześnieniu bazy oświatowej oraz podniesieniu atrakcyjności i konkurencyjności szkół.  Transformacja oświaty już trwa,  o kolejnych postępach będziemy informować.

Katarzyna Miszczuk

Herb Powiatu Hajnowskiego - na zielono - żółtym tle żubr i dwa świerki

Hajnówka OdNowa- Zielona Transformacja

Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa

{"register":{"columns":[]}}