W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Fundusze norweskie w Powiecie Hajnowskim

31.03.2023

29 marca br. podczas XLIII sesji Rady Miasta Hajnówka, radni na wniosek Burmistrza Miasta Jerzego Siraka, przyznali samorządowi Powiatu Hajnowskiego bezzwrotną dotację w wysokości 673.982,21 zł. To środki przyznane w ramach rewolucyjnego programu „Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja”, finansowanego z funduszy norweskich i budżetu państwa. Dzięki aktywnej współpracy, wyznaczamy nowe kierunki rozwoju naszego regionu!

673 982,21 zł
z funduszy norweskich EOG
dla Powiatu Hajnowskiego

logotypy projektu

Rozwój zielonej energii w mieście, fachowe kadry, nowoczesne kształcenie – dotacja obejmuje kontynuację rozpoczętych już działań, których wdrożenie ma docelowo uatrakcyjnić ofertę kształcenia, podnieść kompetencje przyszłych kadr i nauczycieli a także przybliżyć do realizacji idei niezależności energetycznej regionu. Zmiany dzieją się już!

Oświata – rewolucja ukierunkowana na nowe kompetencje i pewny zawód

Dzięki funduszom norweskim i środkom z budżetu państwa, w Zespole Szkół Zawodowych trwają prace nad utworzeniem oddziału i klas specjalizujących się w tematyce niskiej emisji i zielonej energii. Absolwenci technikum budownictwa będą posiadali wiedzę z zakresu projektowania i montażu technologii OZE. Wiedzę praktyczną, zaznaczmy, bo w kompleksie budynków szkoły powstaną pracownie demonstracyjne - prototypownie, gdzie w ramach praktycznych zajęć uczniowie ZSZ będą testować nabyte umiejętności. Całkowita wartość zadania to 480 tys. zł.

Kolejne 106 tys. zł zostanie przeznczone na opracowanie założeń i planu działań na potrzeby utworzenia klas politechnicznych w hajnowskich szkołach średnich. W tym celu II LO z DNJB w Hajnówce nawiązało współpracę z Politechniką Białostocką - w efekcie w planie lekcji w szkole pojawiły się robotyka, grafika i zaawansowane programowanie. Nauka w ramach dodatkowych zajęć potrwa do końca roku i będzie kontynuowana w nowym roku szkolnym. Uczniowie popularnego „Białorusa” mają dostęp do specjalistycznej wiedzy, dodatkowo korzystają ze specjalistycznego sprzętu zakupionego na potrzeby zajęć. Zaawansowana wiedza z zakresu elektroniki, informatyki i cyfryzacji i to na poziomie studiów wyższych, jest w zasięgu ręki uczniów II LO! Wiedza praktyczna, którą nabędą, przyda im się w dalszym etapie edukacji, na kierunkach ścisłych.

 Równolegle trwają szkolenia nauczycieli ze wszystkich hajnowskich szkół średnich. Realizacja szkoleń służy wzmocnieniu kompetencji kadry nauczycieli, jest też platformą do wymiany dobrych praktyk i poznania się. Dotychczas nauczyciele mieli okazję przyjrzeć się zmianom dotyczącym matur w 2023 r., a także zastanawiali się, jakie działania podjąć, żeby jak najwięcej uczniów aktywnie uczestniczyło w zajęciach wychowania fizycznego. Szkolenia są kontynuowane, a na ich organizację samorząd powiatu otrzymał 64 107,25 zł.

OZE – wspieramy mieszkańców w procesie aplikacji o środki

Na bazie doświadczenia samorządu powiatu w zakresie zielonych projektów (przypominamy, że pierwsze działania w kierunku idei samowystarczalności energetycznej podjęliśmy już 2015 r.), kontynuowana jest działalność Centrum Energii Odnawialnej, które wspiera mieszkańców w procesie korzystania z dofinansowania z programów krajowych. „Mój prąd”, „moje ciepło”, „czyste powietrze” przestają być niewiele mówiącymi sloganami, a mieszkańcy regionu korzystają z pomocy naszego doradcy w kwestii doboru odpowiedniej instalacji a także złożenia i rozliczenia wniosku o dofinansowanie. Skorzystaj i Ty, umów się na wizytę w powiatowym Centrum Energii Odnawialnej - ul. 3 Maja 25A w Hajnówce, budynek Zespołu Szkół Zawodowych, w każdą środę (9.00-12.00) i piątek (9.00-11.00), telefon: 85 682 21 69, lucyna.lewczuk@powiat.hajnowka.pl

Innowacyjność, nowoczesność, nowe perspektywy – działania zapoczątkowane dziś w ramach programu, to pewne jutro przyszłych pokoleń – miasta Hajnówka i regionu w ogóle. Te pierwsze kroki zielonej transformacji – może dziś niewidoczne, może dziś nawet niezrozumiałe, przystają do globalnych trendów i postrzegania rzeczywistości, są przyszłościowe i tym otwierają możliwości pozyskania kolejnych funduszy zewnętrznych.

Katarzyna Miszczuk

herb powiatu hajnowskiego

Hajnówka OdNowa- Zielona Transformacja

Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa

{"register":{"columns":[]}}