W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Finał V edycji projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" - wśród laureatów ucznowie Zespołu Szkół Zawodowych

29.06.2022

Finaliści konkursu z Hajnówki

Tragiczne dzieje hajnowskiej rodziny Kosidłów, która w czasie II wojny światowej została zamordowana przez hitlerowców za pomoc partyzantom, stały się  tematem dwuminutowej etiudy filmowej  zrealizowanej przez  grupę sześciu uczniów z 3 kl. technikum informatycznego (Karola Jakubowskiego, Krzysztofa Wiluka, Mateusza Iwaniuka, Konrada Szwarca, Aleksandra Nikołajuka, Damiana Woźniaka) w ramach ogólnopolskiego projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Praca młodzieży z ZSZ znalazła się w finale przedsięwzięcia, organizowanego przez IPN, wśród 14 najlepszych etiud filmowych.

Uczniowie  bardzo zaangażowali się w realizację filmu, bo historia rodziny, w której zginęli nie tylko dorośli, ale i małe dzieci, jest wstrząsająca. Etiudę naszej grupy doceniono zapewne m.in.  ze względu na jej emocjonalny charakter, którego wyrazem był wiersz napisany przez Karola Jakubowskiego. Karol zaprezentował również przebieg prac nad filmem w trakcie uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Młodzież  z ZSZ mogła w niej uczestniczyć 8 czerwca 2022 r.  wraz z opiekunem panią Joanną Sapieżyńską, dzięki wsparciu Burmistrza  Miasta Hajnówka i Starostwa Powiatowego w Hajnówce, którzy pokryli część kosztów przejazdu do stolicy. W trakcie uroczystości odbyło się podsumowanie V edycji projektu, a także  wręczenie dyplomów i nagród przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, kierującego Biurem Poszukiwań i Identyfikacji - prof. Krzysztofa Szwagrzyka.Cieszy fakt, że praca naszych uczniów zyskała uznanie i zakwalifikowała się do finału projektu, ale jeszcze bardziej satysfakcjonujące jest to, że młodzież ZSZ interesuje się historią naszej małej ojczyzny.

Anna Cyruk, Zespół Szkół Zawodowych

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}