W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Finał Pucharu Polski Nordic Walking już za nami!

13.09.2021

Co to były za emocje! 11 września br. Hajnówka stała się ogólnopolską stolicą Nordic Walking – na skraju malowniczej Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Hajnówka odbył się wielki Finał Pucharu Polski Nordic Walking – już IX edycja w naszym regionie!

Pamiątkowe medale

Nie zawiodła ani pogoda, ani fani kijków – pomimo trudności wynikających z sytuacji epidemiologicznej i obowiązującego stanu wyjątkowego. Na linii startowej stanęli najlepsi zawodnicy, którzy rywalizowali o miejsce w klasyfikacji generalnej w cyklu zawodów. Tego dnia Hajnówka gościła miłośników Nordic Walking z całej Polski - były teamy z Częstochowy, Wejherowa, Gdyni, Łodzi, Puław, Siedlec, Szczecina, Włocławka, Warszawy i… długo by wymieniać!

Tradycyjnie zawody rozgrywały się na dystansie 21 km, 10 km oraz 5 km w naturalnym terenie, trasami w Puszczy Białowieskiej. Wystartować mógł każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję - zawody rozgrywane były w 23. kategoriach męskich i damskich. Bo w końcu chodziło przede wszystkim o promocję aktywnego wypoczynku i pozytywnego współzawodnictwa – oczywiście w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Na starcie stawili się fani Nordic Walking uprawiający tę dyscyplinę rekreacyjnie, jak też członkowie reprezentujący barwy klubowe. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że Puszcza Białowieska to jedno z tych miejsc, gdzie maszeruje się najlepiej. Wszystkich zebranych powitali Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Wicestarosta Joanna Kojło, Członek Zarządu Powiatu Hajnowskiego Roman Ostapczuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk, Prezes Polskiej Federacji Nordic Walking Olgierd Bojke oraz Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka Ireneusz Kiendyś. Swoją obecnością imprezę uświetnili Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak oraz Włodzimierz Pietroczuk – pierwszy, wieloletni Starosta Hajnowski, współinicjator organizacji Pucharu NW w Hajnówce.

Na początek wspólna rozgrzewka i ruszamy w trasę... Uczestnicy przygotowywali się do startu pod okiem trenerki Nordic Walking. Marsz rozpoczynał się oraz miał swoją metę na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, a trasa została wytyczona po miękkiej nawierzchni w malowniczej Krainie Żubra. I tak wystrzał startera o godzinie 10.00 dał znak na rozpoczęcie rywalizacji na 21 km. Następnie o 11.00 ruszył chód na 10 km, a najliczniejsza grupa na dystans 5 km wystartowała ok godz. 11:40.

Jako że impreza promuje aktywny tryb życia i zachęca całe rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w „kijkowe szranki” stanęli również uczniowie hajnowskich szkół średnich i podstawowych, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Hajnówki. Choć uczestnicy różnili się doświadczeniem w uprawianiu Nordic Walking, przy tak głośnych dopingach i aplauzach każdy z uśmiechem schodził z trasy! Wszyscy uczestnicy ukończyli marsz - i każdy z nich spisał się na medal! Pamiątkowe odznaczenia czekały tuż na mecie. Na wysokości zadania stanęli także organizatorzy oraz partnerzy – należy przyznać, że organizacja Pucharu Polski Nordic Walking to nie lada wyzwanie. Jednak Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Hajnówka, Polska Federacja Nordic Walking profesjonalnie zadbali o sprawny przebieg imprezy! Uczestnicy mogli wypożyczyć kije, zostawić bagaże w depozycie, ponadto każda osoba biorąca udział w zawodach odebrała pakiet startowy, posiłek regeneracyjny, a na trasie, ulokowano punkty z wodą. Zapewniono również opiekę medyczną.

Na zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych w trzech dystansach czekały pamiątkowe puchary oraz nagrody ufundowane przez sponsorów i partnerów wydarzenia. Puchary wręczali Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Wicestarosta Joanna Kojło, Członek Zarządu Powiatu Roman Ostapczuk, Zastępca Burmistrza Ireneusz Kiendyś oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk.

Oficjalne podziękowania z rąk współorganizatora – Polskiej Federacji Nordic  Walking odebrali także Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Walentyna Pietroczuk oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk.

Choć to mi przypadł zaszczyt odbioru podziękowań z rąk naszych przyjaciół z Polskiej Federacji Nordic Walking, tak naprawdę należą się one wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego, zaangażowanych w organizację kolejnych edycji Pucharu w Hajnówce oraz tych, którzy w swojej codziennej pracy podejmują wysiłek na rzecz promocji regionu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, od lat angażujący się w rozwój sportu w regionie - Puchar Polski Nordic Walking to stały punkt w regionalnym kalendarzu imprez. Gdy wiele lat temu obejmowałem stanowisko Wicestarosty, Nordic Walking w regionie Puszczy Białowieskiej był dopiero rodzącą się ideą. Dziś – w wyniku intensywnej współpracy oraz zaangażowania pracowników starostwa oraz ówczesnych członków Zarządu, którego miałem zaszczyt być członkiem, przez Puszczę biegnie ponad 150 km tras Nordic Walking a we wrześniu ma miejsce ogólnopolska impreza zrzeszająca fanów tego sportu. Patrząc na statystykę zawodów, odbierając kolejne sygnały od zadowolonych przedsiębiorców z branży turystycznej, z usług których korzystają uczestnicy imprezy, dziś wiemy, że trud i wysiłek, jaki musieliśmy włożyć w urzeczywistnienie idei Nordic Walking w regionie, się opłacił. Dziękuję naszym partnerom i sponsorom za pomoc – finansową, rzeczową i organizacyjną. Organizacja tak dużego wydarzenia nie miałaby szans gdyby nie współpraca i wsparcie - samorządów, jednostek sektora administracji publicznej, przedsiębiorców, NGO, mediów. Wielki Finał to nasz wspólny projekt!

Oprócz sportowej rywalizacji, fani Nordic Walking mogli również poznać region Puszczy Białowieskiej. W pakietach uczestnicy otrzymali - oprócz gadżetów i folderów - bilety z pięćdziesięcioprocentową ulgą do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. A Nadleśnictwo Hajnówka zaprosiło na spacer z przewodnikiem po Puszczy Białowieskiej. Lokalna Organizacja Turystyczna "Region Puszczy Białowieskiej" i Urząd Miasta w Hajnówce przygotowali pamiątki – foldery i promocyjne gadżety cieszyły się dużą popularnością. Równie szybko znikały lokalne rarytasy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Tera Miśki” – ciasto marcinek, hamburgery, cynamonki, zupa dyniowa i inne smakołyki rozchodziły się jak świeże bułeczki! W trakcie imprezy uczestnicy mogli również kupić rękodzielnicze cuda z drewna, mleczarskie produkty, w tym słynny ser CARSKI produkcji Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce oraz równie smakowite co pachnące herbatki i zioła firmy RUNO. Bo region Puszczy Białowieskiej – poza turystyką aktywną -  skrywa jeszcze wiele turystycznych/ kulinarnych asów w rękawie. Wieczorem, kiedy sportowe emocje nieco opadły rozpoczęła się część integracyjna – przy ognisku i muzyce.

Organizacja tego typu imprezy, skupiającej wielu uczestników daje możliwość, by przy okazji zrobić wiele dobrego - podczas Pucharu miała miejsce zbiórka na rzecz małego hajnowianina Rahima - chłopczyk cierpi na jadłowstręt, zaś spektrum autyzmu wcale nie ułatwia terapii, podróży, ani przebywania daleko od domu. Zachęcamy do wsparcia chłopca i jego rodziny w walce o normalne jutro (link do zrzutki w załączeniu).

Zakup pamiątek do pakietów startowych oraz zabezpieczenie płotków ochronnych sfinansowano w ramach realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną "Region Puszczy Białowieskiej" zadania publicznego pt.: „Puszcza Białowieska – bezpieczna i dostępna destynacja turystyczna”, współfinansowanego z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zgodnie z zawartą umową nr 1/LOT/21 z dnia 27.08.2021 w ramach konkursu ofert na realizację w 2021 roku zadań publicznych należących do województwa podlaskiego w sferze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2021 to już historia. Ale za to jaka –  pełna wrażeń, nowych znajomości, wzmacniająca witalnie i mocno promująca Hajnówkę i Powiat Hajnowski.  Impreza jest dużym przedsięwzięciem medialnym i organizacyjnym, bowiem co roku przyciąga setki miłośników aktywnego wypoczynku z całej Polski. Tym bardziej dziękujemy Patronom, Współorganizatorom, Partnerom, Patronom medialnym, Sponsorom, wolontariuszom i wszystkim podmiotom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
Katarzyna Miszczuk

Organizatorzy:

 1. Starostwo Powiatowe w Hajnówce
 2. Nadleśnictwo Hajnówka
 3. Polska Federacja Nordic Walking

Patronat Honorowy:

 1. Marszałek Województwa Podlaskiego
 2. Podlaski Urząd Wojewódzki
 3. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych

Sponsorzy:

 1. Firma Pronar Sp. z o.o. w Narwi
 2. Firma Maksbud Sp. z o.o. , Bielsk Podlaski
 3. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce
 4. Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych, Bialystok
 5. Łomżyńskie Forum Samorządowe
 6. Firma Runo, Hajnówka
 7. Enklawa Białowieska- Sova Invest w Nieznanym Borze
 8. Firma Sery z Puszczy Białowieskiej, Hajnówka
 9. Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o.
 10. Zakład Drzewny "ANDREWPOL" Andrzej Pryczynicz, Hajnówka
 11. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce
 12. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Białymstoku
 13. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Hajnówce

Partnerzy:

 1. Miasto Hajnówka
 2. Gmina Narewka
 3. Białowieski Park Narodowy
 4. Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej”
 5. II Liceum Ogólnokształcace z DNJB w Hajnówce
 6. Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce
 7. NewWalking.pl
 8. Gulgo LAB Artur Wyszecki
 9. Sport concept
 10. UpCREATE

Patronat medialny:

 1. TVP Białystok
 2. TV Podlasie
 3. Radio Białystok S.A.
 4. Radio Jard
 5. Radio Racja
 6. Wrota Podlasia  
 7. Gazeta Wyborcza  
 8. Wieści Podlaskie

 

Ze względu na objętość zdjęć, fotorelację dołączamy na Facebook Powiatu Hajnowskiego:

 

Materiały

Link do wyników Finału
Adres www zrzutki na rzecz Rahima
{"register":{"columns":[]}}