W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dzień umiejętności zawodowych

02.12.2022

Uczniowie z hajnowskich szkół podstawowych i SP w Dubinach poznali możliwe ścieżki kariery!

Fragment prezentacji - Dzień umiejętności zawodowych. Podlaska sieć doradztwa zawodowego.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Hajnówce we współpracy partnerskiej z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr zorganizowały "Dzień umiejętności zawodowych". Celem przedsięwzięcia była promocja szkolnictwa zawodowego jako pewnego planu na przyszłość. W organizację wydarzenia aktywnie włączyły się placówki oświatowe o profilu zawodowym – Zespół Szkół Zawodowych i Technikum Leśne z Białowieży a także zaprzyjaźnieni pracodawcy – przedsiębiorstwo PRONAR (czołówka gospodarcza regionu i Polski!), Unihouse SA i Danwood z Bielska Podlaskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Uczniowie szkół podstawowych poznali ofertę edukacyjną szkół a za sprawą obecności największych w regionie pracodawców – także rynek pracy. Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by zdobyć solidne wykształcenie a w przyszłości pracę! Szkoły średnie o profilu zawodowym z regionu cechuje bogata oferta edukacyjna, wysoki poziom nauczania, a dzięki aktywnemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych uczniowie już na etapie nauki w szkole średniej mają możliwość rozwoju – poznają świat i realia wybranego zawodu od praktycznej strony (ZSZ aktywnie współpracuje z przedsiębiorcami, uczniowie zapoznają się z profilem produkcji, odbywają staż i praktyki, w tym płatne, a najlepsi otrzymują stypendia), a tytuł technika (uznawany na terenie UE) pozwala podjąć pracę i jednocześnie studiować!

Hajnówka – miasto z potencjałem z wieloma potencjalnymi ścieżkami kariery

Choć o naszym miasteczku zwykło się mówić jako prowincji oraz że „…takich Hajnówek – małych miasteczek”, jest wiele w Polsce -  ale w naszym przypadku wielkość nie świadczy o jakości! Region Puszczy Białowieskiej i miasto Hajnówka cały czas się rozwijają.

Rolnictwo, turystyka, usługi, przemysł drzewny, metalowy i spożywczy – to główne gałęzie przemysłu. Przekrój produktów, które dziś wytwarzane są w regionie oraz intensywny rozwój usług, świadczą o potencjale inwestycyjnym Powiatu Hajnowskiego. Otoczenie biznesowe sprawia, że wybierając hajnowskie technikum po zakończeniu edukacji masz gwarancję zatrudnienia w zawodzie lub możesz kontynuować naukę na studiach – podlaskie uczelnie standardem nauczania nie odbiegają od europejskiego poziomu kształcenia. W przyszłości możesz założyć własną działalność – w Hajnówce znajdują ośrodki wspierające przedsiębiorczość, m.in. Powiatowy Urząd Pracy czy Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska”, zaś obecność instytucji takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy sprawia, że formalności związane z prowadzeniem firmy załatwisz na miejscu.

Z kolei rozwój usług medycznych w regionie (powiatowy szpital od kilku lat figuruje w złotej setce najlepszych placówek medycznych w Polsce w rankingu „Bezpieczny szpital”) wskazuje, że kierunki medyczne po ukończeniu naszych liceów, następnie studiach to pewny kierunek zawodowy. Powiat Hajnowski i Urząd Miasta Hajnówka wspierają finansowo studentów kierunków pielęgniarstwa i położnictwa, a po obronie dyplomu czeka praca w hajnowskim szpitalu.

Bliska obecność Puszczy Białowieskiej oraz instytucji zajmujących się jej badaniem i ochroną – m.in. Białowieskiego Parku Narodowego, Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i Lasów Państwowych sugerują, że nauka biologii i chemii w naszych liceach, a następnie studia okołoprzyrodnicze lub weterynaryjne to również przyszłościowe kierunki, potrzebne w naszym regionie. Tym bardziej warto rozważyć ofertę edukacyjną Technikum Leśnego w Białowieży, które może poszczycić się wysokim poziomem nauczania i bogatym zapleczem dydaktycznym!

Równie atrakcyjną ścieżką zawodową jest praca w służbach mundurowych – jeśli wiążesz swoją przyszłość z mundurem, rozważ możliwość aplikacji do technikum logistycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce lub oddziału przysposobienia wojskowego w I LO im. Marii Skłodowskiej- Curie. Nie spędzicie czasu na nauce suchej teorii lecz w praktyce poznacie podstawy pracy policjanta lub żołnierza podczas zajęć – na Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce lub poligonie. Areszt Śledczy, placówki Straży Granicznej z regionu, Wojsko Polskie, Krajowa Administracja Skarbowa, policja – opcji pracy w „mundurówce” jest wiele.

Pierwszym krokiem ku pewnej zawodowej przyszłości jest nade wszystko właściwa szkoła i kierunek edukacji. I jedno, i drugie można osiągnąć ucząc się i mieszkając w Hajnówce, co starali się pokazać uczniom Organizatorzy wydarzenia. Do podjęcia nauki w swoich szkołach zachęcali młodszych kolegów uczniowie ZSZ i Technikum Leśnego; chętnie odpowiadali na pytania i prezentowali ofertę programową swoich szkół. Przedstawiciele pracodawców i służb mundurowych opowiadali o realiach pracy i etapach rekrutacji. Młodym pozostaje życzyć mądrego i świadomego wyboru – bo ten w naszym regionie jest!

Dzień umiejętności zawodowych został zrealizowany w ramach projektu „Podlaski Kompas Pracy”.

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Galeria zdjęć z wydarzenia, opublikowana na Facebook Powiatu Hajnowskiego
{"register":{"columns":[]}}