W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dziadurzenie. Zaproszenie na warsztaty

23.11.2023

Na fioletowym tle grafika mężczyzny i kobiety, objętych dymkiem z napisem "Twoje słowa, moja godność". Obok informacja o dofinansowaniu, logotypy współorganizatorów.
Bardzo serdecznie zapraszam na ostatnie (krótkie - 90 minutowe) warsztaty związane ze zjawiskiem dziadurzenia. Spotkamy się 23.11.br. w godz. 9.30-11.00 w gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce  ( ul. 3 Maja 45). Tym razem będzie to warsztat w formie konwersatorium  na temat „Ochrony prawnej godności” z panią adwokat Anną Pietrońską.
 Dzięki warsztatom dowiemy się jaka jest:
  • prawna definicji godności;
  • poznamy procedurę ochrony godności w międzynarodowym i polskim  systemie prawnym.
 
Spotkanie przy kawie i ciasteczkach potrwa 90 minut. Zapraszam Panie, które brały udział w poprzednich spotkaniach, ale mogą na to spotkanie przyjść także inne osoby zainteresowane tematem.
 
UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU - 14 marca 2024r.
 
Już dzisiaj zapraszam także na uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu wraz z odebraniem dyplomów uczestnictwa - w bibliotece, w godz. 13.30-15.00
 
serdecznie pozdrawiam, Joanna Troszczyńska-Reyman
Asystentka ds. koordynowania projektem "Twoje słowa. Moja godność"
 
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
___

Dziadurzenie to specyficzny język, jakiego młodsi bardzo często używają w kontaktach z osobami starszymi. Przypomina mowę do małych dzieci. Charakterystyczne cechy dziadurzenia to między innymi uproszczony język, zbyt częste używanie zdrobnień, posługiwanie się frazami w rodzaju „jak się dzisiaj czujemy” lub „czy zjedliśmy już obiadek” zamiast „jak się pani czuje”, „czy zjadł pan obiad”. Częste jest też zwracanie się do niespokrewnionych osób na „ty” lub „babcia”, „dziadek” oraz przerywanie wypowiedzi osoby starszej, by samemu dokończyć zdanie, zamiast pozwolić osobie starszej na swobodną wypowiedź. Dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym. Występuje w relacjach rodzinnych, ale osoby starsze spotykają się z dziadurzeniem również w szpitalach, domach opieki, urzędach. Dziadurzenie narusza jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do godności.

{"register":{"columns":[]}}