W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Do 30 listopada można składać wnioski o wyprawkę szkolną

02.11.2022

Jeszcze tylko przez miesiąc można składać wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Ostateczny termin mija 30 listopada. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wypłacił dotąd 127 tys. świadczeń na kwotę ponad 38 mln zł. W całym kraju świadczenie otrzymali rodzice i opiekunowie ponad 4,4 mln uczniów. Wypłaty przekroczyły już 1,3 mld zł.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

Wnioski o pomoc finansową w wyposażeniu dzieci w materiały szkolne złożono już dla ok. 4,6 mln dzieci.  W naszym województwie to 131 tys. uczniów, którzy stanowią 2,86 proc. wszystkich uprawnionych dzieci – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W ramach programu „Dobry Start” rodzice mogą otrzymać jednorazowo 300 zł bez względu na dochody rodziny. Pieniądze te można przeznaczyć np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Świadczenie 300 plus przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

Wnioskować o środki może  matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

- Wniosek można złożyć trzema kanałami przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia i PUE ZUS.  Rodzice najczęściej przekazują dokumenty  przez bankowość elektroniczną. Taką metodę oferuje 28 placówek bankowych. Co ważne z bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia nie skorzystają opiekun faktyczny czy prawny dziecka. Jego wniosek musi być, złożony tylko za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Można je znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS – dodaje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}