W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dni Otwarte Fundusze UE już za nami!

12.10.2022

„Tożsamość kulturowa filarem Unii Europejskiej - spotkajmy się w Krainie Żubra!” – pod tym szyldem spotkaliśmy się w Centrum Turystyki i Promocji KRAINA ŻUBRA w niedzielę, 9 października!

Plakat promujący wydarzenie: u góry herb powiatu hajnowskiego (na żółto-zielonym tle żubr i dwa świerki) oraz logo Dni Otwartych (gwiazdki układają się w kwiatek), grafika budynku Centrum Turystyki i Promocji oraz napisy - informacje organizacyjne, program, tytuł wydarzenia. Informacje te zawarte są w teście pod grafiką

W ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” przygotowaliśmy sporo niespodzianek: na dobry początek zaprosiliśmy uczestników na projekcje filmu „Jestem Puszczą XXI w.” Tego dnia w naszym Centrum odbyły się również bezpłatne warsztaty rękodzielnicze – Pani Beata Bołtromiuk z Pracowni Ceramicznej "Gliniane B.B" uczyła sztuki lepienia z gliny, Pan Mikołaj Pietruczuk zaznajomił z techniką wyplatania ze słomy, zaś Panie - Halina Birycka, Małgorzata Krawczyk i Lucyna Zdanowska zdradziły tajniki haftu, koronki i wyszywania makatek. Chętni podążali tropem zagadek na questowej trasie „W Krainie Króla Puszczy” (to nasza najnowsza propozycja na wolny czas!)  lub uzbrojeni w foldery i mapy wyruszyli Szlakiem Bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej – ścieżki rowerowej, powstałej na kanwie żółtego Transgranicznego Szlaku  Rowerowego (produkt turystyczny Powiatu Hajnowskiego z 2008 r.) – oczywiście przy wsparciu z funduszy unijnych! W trakcie sportowo – rękodzielniczych aktywności zaprosiliśmy na degustację lokalnych specjałów. Na stoisku, ufundowanym przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce zagościły Sery z Puszczy Białowieskiej, chleby z Piekarni Podolszyńscy, ogórki i grzyby z Firmy "Jackiewicz J." z Hajnówki, przepyszne ciasto Marcinek z Piekarni "Emma" Borowik Sp. jawna oraz swojskie wędliny z Masarni E. B. M Elwira i Wojciech Kuczko z Hajnówki. Dziedzictwo regionu Puszczy Białowieskiej poznaliśmy od kuchni! (także dosłownie 😊).

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja, której celem jest promocja efektów projektów, zrealizowanych przy udziale Funduszy Europejskich, jak również zachęcanie do aplikowania i korzystania z Funduszy Europejskich. Skąd pomysł na „turystyczną” konwencję  „Dni otwartych” w naszym regionie? Tematyka i miejsce wydarzenia nie są przypadkowe – w latach 2018-2019 Powiat Hajnowskie realizował projekt „Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej”, w ramach którego zagospodarowaliśmy zaniedbany parking Zwierzyniec, usytuowany „u bram” Białowieży:

  • wybudowano nowoczesny obiekt, pełniący funkcję informacji turystycznej – dzisiejsze Centrum Turystyki i Promocji KRAINA ŻUBRA;
  • miejsce wokół budynku zostało uzupełnione o obiekty małej infrastruktury turystycznej – wiaty, ławki, stojaki na rowery i plac zabaw;
  • w ramach projektu, na bazie istniejącego Białowieskiego Szlaku Transgranicznego (produkt turystyczny Powiatu Hajnowskiego utworzony w 2008r.), powstała ścieżka edukacyjna opatrzona 12 tablicami informacyjnymi o tematyce bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej – to ta trasa, którą polecaliśmy Wam podczas Dni Otwartych!

Projekt został zrealizowany z udziałem funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Jego całkowita wartość to 2,9 mln zł, przy współudziale funduszy unijnych w wysokości 2 mln zł! Dziś Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra wita turystów zmierzających do Białowieży, jest to miejsce promujące turystykę i (wielo)kulturę naszego regionu. Przestrzenią Centrum Turystyki i Promocji dzielimy się z naszymi lokalnymi artystami i rzemieślnikami, promując piękno naszego regionu i jego niematerialne dziedzictwo! Jego fragment poznaliśmy 9 października. Tego dnia w wydarzeniu wzięło udział ok. 50 osób – rodziny z dziećmi, seniorzy i młodzież.  Dziękujemy rękodzielnikom za poświęcony czas oraz wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia w KRAINIE ŻUBRA!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}