W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Darmowe diety od NFZ – także dla rodzin. Wejdź na portal

Jak jeść smacznie i zdrowo? Porady dietetyczne, przykładowe diety wraz z listą zakupów i smaczne przepisy znajdziecie na portalu NFZ

Rodzinny plan żywieniowy na portalu diety.nfz.gov.pl. Dodaj kolejne osoby, wygeneruj listę zakupów, mądrze wybieraj, kupuj świadomie. Przygotuj wspólny posiłek.

Otyłość to zmora współczesności. Na alarm biją wszelkie statystyki, a już szczególnie te długoterminowe: szacuje się, że do 2025 r. aż 2,7 mld ludzi może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości*. Zważywszy, że w 2017 r. populacja ludzi na świecie liczyła 7,53 miliarda, pomijając tendencję  wzrostową, którą dziś trudno jednoznacznie oszacować,  na dzień dzisiejszy z niemałą trwogą możemy stwierdzić, że otyłość dotknie co czwartą osobę na świecie! Pół biedy, gdy jedynym zmartwieniem związanym z dodatkowymi kilogramami jest za ciasna sukienka czy spodnie – gorzej, gdy przez otyłość nabawimy się chorób układu krążenia, cukrzycy typu drugiego, zaburzeń hormonalnych lub zachorujemy na nowotwór (otyłość sprzyja m.in. rozwojowi raka jelita grubego). A możemy zachorować,  bo nieleczona i niekontrolowana otyłość to nie żarty – ze względu na powyższe powikłania, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą.

Winne stanu rzeczy jest współczesny styl życia: szybkie tempo, stres, brak aktywności i sportu, wszechobecna żywność  bogata w cukry i wysoko przetworzona, składająca się głównie z e-dodatków i wzmacniaczy smaków (poczytajcie etykiety – odkryjecie takie kwiatki jak ekstrakt z papryki w jogurcie o smaku truskawkowym lub ekstrakt dymu wędzarnianego w kiełbasie – rzekomo wędzonej).

Zgodnie ze standardami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) o nadwadze możemy mówić, gdy indeks masy ciała BMI jest równy lub większy od 25, a o otyłości mówimy, gdy wynosi 30 i więcej. Wskaźnik BMI możemy wyliczyć sami lub za pośrednictwem strony uruchomionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 W 2019 r. NFZ włączył bezpłatny portal diety.nfz.gov.pl. Po rejestracji i podaniu niezbędnych danych w ankiecie takich jak płeć, waga, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczna: od opcji „pacjent leżący” po „osobę wyczynowo uprawiającą sport”, dowiemy się, jaka dieta będzie dla nas najlepsza. Otrzymamy kompleksową wiedzę na temat naszego BMI – czy jest prawidłowy, czy może zmagamy się z niedowagą/nadwagą/otyłością.  Ze względu na wskaźnik system generuje do wyboru kilka rodzajów diet.  NFZ przygotował gotowe zestawy odpowiednio zbilansowanych posiłków wraz z listą zakupów i gotowymi przepisami – także dla rodzin, z możliwością pobrania w formie PDF.  Dieta DASH preferuje spożywanie jak najmniejszej ilości soli i nieprzetworzonego jedzenia. Podstawą posiłków są więc warzywa i owoce a także produkty nabiałowe. Ich zaletą jest różnorodność - zaproponowane przez system menu możemy wymienić na jedną z kilkunastu innych opcji.

Na stronie zamieszczono wiele praktycznych wskazówek dot. zdrowego żywienia – przykładowo w zakładce „materiały” znajdziecie ebooki z przepisami, ponadto na stronie umieszczono zagadnienia z zakresu dietoprofilaktyki- przykładowe diety DASH dla wegetarian, seniorów, cukrzyków osób chorych na nadciśnienie itp.

Link do strony - Portal Diety NFZ - strona otworzy się w tym samym oknie

Katarzyna Miszczuk

Dane: rynekzdrowia.pl

PS. A że dieta to tylko jeden ze składników zdrowego trybu życia, zachęcamy także do aktywności. O tę w regionie Puszczy Białowieskiej nietrudno – prastary las przecinają szlaki nordic walking, rowerowe, piesze i questowe.  Pogoda coraz lepsza, także nie zwlekaj i ruszaj w teren!

Rodzinny plan żywieniowy na portalu diety.nfz.gov.pl. Dodaj kolejne osoby, wygeneruj listę zakupów, mądrze wybieraj, kupuj świadomie. Przygotuj wspólny posiłek.

 

{"register":{"columns":[]}}