W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Czy Powiat Hajnowski może stać się niezależny energetycznie? Poznaliśmy założenia koncepcji Power – to – Heat dla miasta Hajnówka

12.04.2023

Samowystarczalność energetyczna - działania samorządu powiatu, w tym aktywna współpraca polsko-niemiecka, wskazują, że to nie tyle pobożne życzenie, a realna możliwość!

Powiat Hajnowski Fundacja 100 prozent erneuerbar (Niemcy) realizują projekt "Renewable Power - to- Heat Hajnówka"

Powiat Hajnowski w porozumieniu z Fundacją 100 prozent erneuerbar z Niemiec realizuje projekt pn. „Renewable Power-to-Heat in  Hajnówka”. Głównym założeniem jest opracowanie nowego, innowacyjnego rozwiązania produkcji ciepła przy wykorzystaniu zielonych technologii, współpracujących z istniejącą siecią c.o. miasta Hajnówka. Szczegóły koncepcji poznaliśmy w trakcie konferencji organizowanej przez samorząd powiatu, która odbyła się 30 marca br. w Białowieży.

Stacje pomp ciepła, studnie, magazyny ciepła, ścieki i wody podziemne jako źródło ciepła oraz energia elektryczna pochodząca z instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych  – tak w wielkim, bo hasłowym skrócie prezentują się założenia rewolucyjnej koncepcji Power – to – Heat dla źródeł ciepła w mieście Hajnówka. W obecności przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw miejskich oraz świata nauki, niemieccy partnerzy omówili techniczne aspekty zaprojektowanej koncepcji wraz z analizą ekonomiczną.

Zgodnie z wyliczeniami, zapotrzebowanie roczne na ciepło dla miasta Hajnówka oscyluje w graniach 32 tys. MWh.  Biorąc pod uwagę zasoby samorządu miejskiego, jego położenie i warunki hydrologiczne, 90% zapotrzebowania na ciepło są w stanie zagwarantować pompy ciepła. Koncepcja, opracowana w ramach polsko – niemieckiej współpracy, optuje za stworzeniem sieci stacji pomp ciepła wraz z ich optymalną lokalizacją oraz ze wskazaniem źródeł energii elektrycznej, potrzebnej do produkcji energii elektrycznej. Działalność pomp ciepła uzupełniałoby dodatkowe ogrzewanie tj. kotły na biomasę. Produkcja energii cieplnej na miejscu (jako źródło wskazano ścieki i wody podziemne) wymagałaby utworzenia magazynów ciepła, magazynów energii i studni oraz budowy 3 wiatraków i farmy fotowoltaicznej. Rewolucyjne podejście do energii niesie sporo korzyści – dla rozwoju miasta, dla środowiska, dla zdrowia i portfeli mieszkańców – w swoich założeniach opracowywana koncepcja  nie może spowodować wyższych cen energii dla odbiorców końcowych niż przy obecnym opalaniu węglem. Już teraz wiemy, że zastosowanie pomp ciepła obniży emisję szkodliwego CO2 o połowę!

Co ważne – proponowana innowacja dzieje się już! Bazą wyjściową dla wdrożenia koncepcji Power- to – Heat w życie, są zasoby Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, odpowiadającego za produkcję i dostarczenie energii cieplnej w mieście. Samorząd miejski z myślą o długookresowym rozwoju, podjął się trudu modernizacji dwóch kotłowni w PEC oraz budowy jednej kotłowni. Projekt zakłada m.in. wymianę źródeł ciepła i zainstalowanie kotłów na biomasę. Miasto odchodzi od węgla! Całkowita wartość inwestycji to 13,5 mln zł, wartość dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład to 9 mln zł.

Promujemy innowacyjne rozwiązania, wyznaczając kierunki rozwoju dla pewnego jutra naszego regionu!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}