W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Czy każdy, kto dostał PIT z ZUS musi się samodzielnie rozliczyć?

27.03.2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał co roku kilka milionów formularzy PIT. Do końca lutego otrzymały je osoby, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS-u, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. W województwie podlaskim deklarację otrzymało około 241,5 tys. świadczeniobiorców. Część z nich musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

- Nie wszystkich emerytów, czy rencistów ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Świadczeniobiorców z nadpłatą podatku ZUS nie rozlicza już od dwóch lat. Oni mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 2 maja aż zrobi to za nich urząd - informuje Kętrzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

- Warto sprawdzić jaki PIT z ZUS-u otrzymaliśmy, by mieć pewność, czy Zakład dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym - dodaje rzeczniczka

Świadczeniobiorca, który otrzymał  z ZUS-u:

  • PIT-40A – nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego, chyba że chce skorzystać z przysługujących dla niego odliczeń,
  • PIT-11A, PIT-11 – może samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego albo poczekać do 2 maja br. – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2022 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT

ZUS przypomina, że nie ZUS wysyła z urzędu deklaracji PIT po zmarłym małżonku, małżonce. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się ze zmarłym, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu o  wydanie PIT-u.

Warto wiedzieć!

Swój PIT z ZUS można pobrać także przez internet. Wystarczy zalogować się na nasz indywidualny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w panelu "Świadczeniobiorca" w zakładce Formularze PIT.

Katarzyna Krupicka

 regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}