W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Cyfrowe wyzwania w planie lekcji w Białorusie!

16.11.2023

Popularny Białorus nie zwalnia tempa! W szkole realizowane są kolejne projekty, które „uczą” poszanowania tradycji przodków, współpracy, samodzielnego myślenia, kreatywności, zasad funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Obok kształtowania umiejętności interpersonalnych, II LO stawia na nowoczesne kształcenie. W planie lekcji w Białorusie zagościły zajęcia z robotyki, programowania i grafiki komputerowej. II LO z DNJB w Hajnówce w procesie nauczania wybiega w przyszłość!

Skonstruowany robot

logotypy projektu

Pierwsze „cyfrowe” zajęcia dla chętnych uczniów odbyły się w zeszłym roku szkolnym. Wówczas, pod czujnym okiem i patronatem Politechniki Białostockiej, z powodzeniem wdrożono model prowadzenia zajęć i ich tematykę, zakupiono niezbędny sprzęt. W bieżącym roku szkolnym kolejni uczniowie również mają możliwość rozwoju kluczowych kompetencji – bo cyfryzacja do przyszłość!

W trakcie zajęć uczniowie poznają specjalistyczną wiedzę pod opieką Pana Kornela Godończuka, autora programu warsztatów. W ramach zajęć z robotyki uczą się jak działa mikroukład robota, poznają specyfikację urządzeń i techniczny język. Za młodymi inżynierami mechaniczna cześć procesu uruchomienia maszyn, bo uczniowie poskładali roboty. Aktualnie trwają prace nad elektroniką i sterowaniem, żeby wprawić je w ruch. Dzięki zajęciom z programowania zaawansowanego, technologie komputerowe i bazy danych, może i są „zaawansowane”, ale także dobrze poznane! 😊 Z kolei przyszli graficy tworzą plakaty z wykorzystaniem elementów grafiki trójwymiarowej.

Realizacja dodatkowych zajęć wpisuje się w nowoczesny system kształcenia, oparty na specjalistycznej wiedzy i współpracy z ośrodkami akademickimi.  Uczniowie popularnego „Białorusa” poszerzają kompetencje cyfrowe, mają dostęp do zaawansowanej wiedzy z zakresu elektroniki, informatyki i cyfryzacji i to na poziomie studiów wyższych! Co najważniejsze – jest to wiedza praktyczna, uczniowie w ramach zajęć budują roboty, tworzą trójwymiarowe grafiki, poznają i testują bazy danych. Dostęp do zaawansowanej wiedzy ułatwi im start na kierunki ścisłe.

Zajęcia specjalistyczne z robotyki, grafiki komputerowej i programowania zaawansowanego są realizowane w ramach programu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, przy współudziale funduszy norweskich, które otrzymało miasto Hajnówka.  Całkowita wartość organizacji zajęć to 106 845,00 zł.

Choć realizacja tego wieloaspektowego projektu dobiega końca wiosną 2024, specjalistyczne zajęcia zostają w  planie lekcji Białorusa! To dobra wiadomość dla przyszłych siódmo – i ósmoklasistów!

Katarzyna Miszczuk

Herb Powiatu Hajnowskiego - na zielono - żółtym tle żubr i dwa świerki

Hajnówka OdNowa- Zielona Transformacja

Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}