W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Białorus rekrutuje! II LO z DNJB – perła na edukacyjnej mapie województwa

08.04.2022

7 kwietnia br. uczniowie klas ósmych odwiedzili II LO z DNJB w Hajnówce. Społeczność szkolna – dyrekcja, nauczyciele i uczniowie bardzo serdecznie przywitali młodszych kolegów, zapraszając do wspólnej zabawy oraz zaprezentowali ofertę edukacyjną i zalety szkoły. Z góry uprzedzamy – ten tekst będzie długi, bo walorów II LO ma sporo! :)

Grafika budynku szkoły a na jej tle herb powiatu oraz znak jakości miesięcznika Perspektywy w kształcie srebrnej tarczy

II LO z DNJB srebrną szkołą w gronie najlepszych liceów w Polsce!

Wielokulturowa, przyjazna uczniowi atmosfera, nowoczesny system kształcenia, oparty na europejskim standardzie, z wykorzystaniem nowinek technologicznych, intensywna współpraca z ośrodkami akademickimi – z takimi atutami LO z DNJB to szkoła skazana na sukces! 3 miejsce w województwie i 22 miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim, a także tytuł „srebrnej szkoły” w głównym Rankingu Liceów Ogólnokształcących miesięcznika Perspektywy tylko to potwierdzają. II LO z DNJB to jedyna w regionie placówka mogąca poszczycić się wysokimi lokatami w ogólnopolskim rankingu – a miejsce wśród najlepszych szkół średnich w Polsce okupuje nieprzerwanie od wielu lat. Za osiągnięciami szkoły kryją się indywidulne sukcesy uczniów – Białorus może poszczycić się największą liczbą laureatów olimpiad wśród hajnowskich szkół średnich, bardzo dobrze przygotowuje swoich uczniów do matury (94 % zdawalności matur w 2021 r., przy 88 % w województwie).
W czym tkwi sekret popularności Białorusa? Razem z przyszłymi licealistami sprawdziliśmy to w trakcie dnia otwartego.

Nowoczesny system kształcenia z wykorzystaniem nowinek technicznych

Jakie wrażenia? Białorus to szkoła wprost modelowa z nowoczesnym zapleczem dydaktycznym – tablice multimedialne, rzutnik, wifi to standard. Szkoła dysponuje także zapleczem laboratoryjnym – w pracowniach: fizycznej, chemicznej oraz szkolnym laboratorium uczniowie przeprowadzają swoje pierwsze doświadczenia, eksperymentując z chemią i fizyką (spokojnie, ofiar nie ma :)). Z kolei w pracowni biologicznej na każdym biurku stoi profesjonalny mikroskop, a dodatkowo w szkole powstaje nowoczesne przyrodnicze Centrum edukacyjne. Na początek, w ramach tego pracownię biologiczną doposażono w monitor interaktywny, połączony z kamerą binokularową. Ucząc się w Białorusie lekcji nie spędzicie 45 minut nosem w książce!

Europejski standard nauczania – Ty tworzysz profil nauczania!

I co najważniejsze – sami zdecydujecie, których przedmiotów będzie się uczyć w stopniu rozszerzonym. II LO z DNJB oferuje nowoczesny model kształcenia, oparty na europejskim standardzie. Biol-chem, mat- fiz itd? Nie! - to Ty decydujesz jakich przedmiotów rozszerzonych chcesz się uczyć (uczeń sam dokonuje wyboru przedmiotów wiodących zgodnie z zainteresowaniami). Równie imponująco wygląda wybór języków obcych - szkoła jako jedyna w regionie oferuje naukę języka francuskiego.  

II LO z DNJB jest wyjątkowe, kultywuje wielokulturowe tradycje regionu – uczniowie uczą się języka białoruskiego, to przedmiot obowiązkowy, wynikający ze specyfiki szkoły. Nigdy wcześniej nie uczyłeś się języka białoruskiego? To nic! Pierwsi śmiałkowie przed Tobą już przetarli szlaki, zdając maturę na poziomie nawet 70%, mimo że pierwszy raz zetknęli się z językiem w naszym liceum! Oni dali radę, dasz i Ty! Zresztą osoby, które dopiero zaczynają przygodę z językiem, w pierwszym semestrze traktowani są ulgowo.

W ramach naboru szkoła uruchomiła rekrutację do dwujęzycznego oddziału. Nauka w oddziale polega na tym, że co najmniej 4 obowiązkowe zajęcia edukacyjne prowadzone będą równocześnie w języku polskim i białoruskim z wykorzystaniem podręczników w języku polskim. Ale uwaga - ocenie podlegać będzie Twoja wiedza z danego przedmiotu, poprawność stosowania języka białoruskiego nie będzie negatywnie wpływać na ocenę. Oddział dwujęzyczny uruchomiono przede wszystkim z myślą o uczniach przygotowujących się do olimpiady. Uruchomienie oddziału to inwestycja w przyszłość ucznia – laureaci tytułu mogą liczyć na dodatkowe stypendium, zwolnienie z maturalnego egzaminu z przedmiotu oraz indeks na wybrane kierunki studiów.

Białorus kuźnią talentów!

Nic dziwnego, że szkoła intensywnie wspiera swoich uczniów - w liceum wdrożono autorski program indywidualnego wsparcia uczniów przygotowujących się do konkursów i olimpiad. Uczeń, który przygotowuje się do olimpiady może liczyć na pomoc i wyrozumiałość nauczycieli – a nawet na zwolnienie z klasówki. Efekty? II LO z DNJB to prawdziwa kuźnia talentów, mogąca się poszczycić największą wśród hajnowskich szkół średnich liczbą laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. W murach szkoły zostaniecie solidnie przygotowani i do olimpiady i do matury, bez konieczności dodatkowych korków.

Nowoczesność, tradycja, integracja społeczności lokalnej – atutami szkoły

II LO ciągle się rozwija, stale poszerzając swoją ofertę edukacyjną oraz angażuje się w projekty promujące lokalną kulturę i przyrodę, a w swoich działaniach wychodzi daleko poza szkolne mury. By wesprzeć ucznia w podjęciu jak najlepszej decyzji co do dalszego kierunku edukacji,  szkoła aktywnie współpracuje z ośrodkami akademickimi z Podlasia i województwa mazowieckiego, przez co uczniowie mają okazję uczestniczyć w zajęciach z nauczycielami akademickimi. Z "Białorusem" zwiedzisz świat, poznasz inne kultury i weźmiesz udział w ciekawych projektach: II LO z DNJB współpracuje ze szkołami średnimi w Wilnie, Puńsku i Hattstedt w Niemczech.

Zaangażowanie w realizację kulturalnych i przyrodniczych projektów sprawia, że Białorus staje się ważnym ośrodkiem promocji wielokulturowych i białoruskich tradycji hajnowszczyzny. Od ubiegłego roku funkcjonuje Izba Regionalna – dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej i dyrekcji, w szkole powstało wyjątkowe miejsce. W Izbie znajdują się przepiękne przedmioty rękodzieła ludowego, jak również przedmioty codziennego użytku (czyhuny, masłobojki, czoweny i inne). Centralnym elementem Izby jest kąt z ikoną ozdobioną ręcznikiem obrzędowym ze stołem przykrytym haftowanym obrusem. Podlaskim zwyczajem, w szkolnej Izbie wszyscy goście będą mile widziani – np. podczas zajęć z historii i kultury mniejszości lub godzin do dyspozycji wychowawcy. Izba powstała w ramach realizacji projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” z programu Erasmus+, będzie rozbudowywana, przy zaangażowaniu uczniów.
II LO z DNJB pielęgnuje kulturę i historię regionu. Uczniowie uczą się języka białoruskiego oraz poznają piękno wielokulturowości Podlasia - utrwalone w słowie, tańcu, tradycji. I tak, w szkole nauczysz się tradycyjnych piosenek (zespół Zniczka także rekrutuje!:)) oraz tańców. W II LO z DNJB można rozwijać artystyczne talenty- także te dotąd nieodkryte :) Udział w zajęciach to czas integracji i rozwoju pasji, a jednocześnie pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Szkoła między lekcjami

A skoro o wolnym czasie mowa… Bo w końcu nie samą nauką człowiek żyje! W szkole panuje luźna i koleżeńska atmosfera. Centrum towarzyskim szkoły jest Kawiarenka Bystry Czaj z TV Room. Możesz tutaj zjeść ciepły posiłek, napić się herbaty, poczekać na autobus powrotny do domu lub poplotkować z przyjaciółmi. Zbieganych oraz tych nieco zaspanych na nogi postawi kawa z automatu, a szkolne obiady w przestronnej stołówce dodadzą energii do działania! Bo w szkole jest co robić! Ze względu na bogatą ofertę kół zainteresowań artyści, aktywiści, sportowcy, literaci, plastycy, pasjonaci danej dziedziny nauki będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania.  W szkole funkcjonuje m.in. wcześniej wspomniane zespoły: taneczny i wokalny, ale również koło filmowe, Szkolny Klub Wolontariusza, Szkolny Klub PCK, , Zespół Teatralny „Drama”. Szkoła planuje reaktywację zespołu rockowego i pozostaje otwarta na pomysły uczniów!

W II LO spędzisz czas i twórczo i aktywnie. Szkoła zapewnia: dostęp do hajnowskiego basenu i Orlika, własną siłownię, nowoczesną salę treningową z trybunami, organizację turniejów sportowych i „zielonych szkół” – krajowych i zagranicznych.

Podczas dni otwartych uczniowie szkoły podzielili się z młodszymi kolegami cząstką atmosfery Białorusa. Przyszli licealiści pod opieką uczniów i nauczycieli poznali wszystkie zakamarki szkoły, odwiedzili sale lekcyjne, mogli swobodnie porozmawiać ze starszymi kolegami i wspólnie się pobawić – a wesołe okrzyki słychać było poza murami szkoły! Wycieczka szkolnymi korytarzami to trochę podróż przez szkolne wspomnienia. Białorus pamięta o swoich uczniach, na ścianach korytarza wiszą zdjęcia absolwentów – to swoista kronika wspomnień przedstawiająca sylwetki uczniów, wspólnie spędzony czas w szkole, podczas wycieczek, studniówek – napisana przez nich samych. Wesołe twarze spoglądające ze zdjęć na szkolny korytarz to wskazówka, że Białorus to coś więcej niż świetnie wyposażone sale i wysoki poziom nauczania. To miejsce, w którym mile widziany jest każdy, miejsce, w którym młody człowiek może liczyć na życzliwą atmosferę, a poza nauką realizować swoje pasje i zainteresowania. Ty też możesz stać się częścią historii Białorusa! Rekrutacja trwa. Więcej informacji na stronie szkoły.

Jeśli czujecie niedosyt lub chcecie osobiście poznać szkołę, już teraz zapraszamy 1 czerwca na tradycyjny Piknik z Białousem, adresowany do uczniów innych szkół. Będą kiełbaski, konkursy i oczywiście – dobra zabawa. Jak to w Białorusie :P

Katarzyna Miszczuk

 

Materiały

Informator COOL Schools
Informator​_rekrutacja​_new.pdf 18.85MB

Zdjęcia (28)

{"register":{"columns":[]}}