W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Białorus kuźnią talentów!

30.11.2022

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego (II LO z DNJB) osiągają wysokie wyniki w nauce.

Grafika II LO obok logo srebrnej tarczy z napisem "Najlepsze licea Perspektywy srebrna szkoła 2022"

II LO z DNJB, jedyna w powiecie placówka, która może poszczycić się znakiem jakości – Tytułem Srebrnej Szkoły, informuje o sukcesach swoich uczniów. Justyna Ostapkowicz z klasy II a znalazła się w elitarnym gronie Stypendystów Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2022/2023. Uczennica uzyskała najwyższą średnią ocen za ubiegły rok szkolny wynoszącą 5,81, ponadto jest laureatką konkursów plastycznych, w tym otrzymała Nagrodę Ambasadora Francji.

Z kolei Anna Borowik i Maria Tichoniuk z klasy 3b otrzymały stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2021/2022. Obie w ubiegłym roku szkolnym zostały laureatkami Olimpiady Języka Białoruskiego oraz uzyskały bardzo wysoką średnią ocen.

II LO z DNJB może poszczycić się również najwyższą liczbą stypendystów Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak, ustanowionego przez Radę Powiatu Hajnowskiego. W roku szkolnym 2022/2023 stypendium otrzymuje 26 uczniów.

Ambicja i zaangażowanie procentują

Sukcesów nie byłoby gdyby nie wspólna praca dyrekcji i nauczycieli, którzy robią wiele by wspierać swoich uczniów. Białorus to szkoła wprost modelowa o europejskim standardzie nauczania (uczniowie sami tworzą profile nauczania!), z autorskim programem wspierania uczniów przygotowujących się do egzaminów, z szerokim zapleczem rekreacyjnym i nowoczesnym zapleczem dydaktycznym – tablice multimedialne, rzutnik, wifi to standard. Szkoła dysponuje także zapleczem laboratoryjnym – w pracowniach: fizycznej, chemicznej oraz szkolnym laboratorium uczniowie przeprowadzają swoje pierwsze doświadczenia, eksperymentując z chemią i fizyką (spokojnie, ofiar nie ma :)). Z kolei w pracowni biologicznej na każdym biurku stoi profesjonalny mikroskop, a dodatkowo w szkole funkcjonuje przyrodnicze Centrum Edukacyjne.

Nowoczesność, tradycja, integracja społeczności lokalnej – atutami szkoły

Białorus ciągle się rozwija, stale poszerzając swoją ofertę edukacyjną oraz angażuje się w projekty promujące lokalną kulturę i przyrodę, a w swoich działaniach wychodzi daleko poza mury szkoły.

II LO stara się otwierać uczniów na świat, aktywnie współpracując z instytucjami kultury, edukacji, BPN, ze służbami mundurowymi oraz z ośrodkami akademickimi – w tym roku podpisano porozumienie zacieśniając relacje partnerskie z Politechniką Białostocką (więcej szczegółów niedługo!). Rozwija się współpraca ze szkołami partnerskimi: Gimnazjum im. Franciszka Skaryny z Wilna i Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku.

Szkoła wychodzi daleko poza ustawowe obowiązki, stając się jednym z regionalnych ośrodków promocji hajnowszczyzny. Tradycją jest organizacja Pikniku z Białousem przez uczniów szkoły dla młodszych kolegów ze szkół podstawowych. Impreza znana jest z koleżeńskiej atmosfery, podczas której młodzież bawi się przy regionalnej muzyce, rozmawiając i piekąc kiełbaski (jak na piknik przystało, trzeba wrzucić coś na ruszt! :)). Piknik z Białorusem to też doskonała okazja do zaprezentowania walorów szkoły. Od 2021 r. funkcjonuje Izba Regionalna – dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej i dyrekcji, w szkole powstało wyjątkowe miejsce. W Izbie znajdują się przepiękne przedmioty rękodzieła ludowego: ruczniki, makatki, kapy czy chodniki, jak również przedmioty codziennego użytku: czyhuny, masłobojki, czoweny, czajnik, maszyna do szycia oraz krosna i inne. Centralnym elementem Izby jest kąt z ikoną ozdobioną ręcznikiem obrzędowym ze stołem przykrytym haftowanym obrusem. Podlaskim zwyczajem, w szkolnej Izbie wszyscy goście będą mile widziani – np. podczas zajęć z historii i kultury mniejszości lub godzin do dyspozycji wychowawcy. Izba powstała w ramach realizacji projektu „Mniejszości narodowe bogactwem Europy” z programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Współpracy Szkół.

Zaangażowanie społeczności szkolnej w podtrzymanie lokalnych więzi oraz codzienność szkolna, wypełniona kolejnymi inicjatywami, sprawia, że szkoła z powodzeniem kształci przyszłe kadry, a imponująca statystyka stypendystów wskazuje, że robi to na wysokim poziomie!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}