W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Będziemy promować rozwój zielonych technologii! Powiat Hajnowski przystępuje do realizacji kolejnego projektu

16.10.2023

Spotkania informacyjne, warsztaty z kamerą termowizyjną, promocja wiedzy o OZE, konkurs dla najmłodszych, nowy quest – samorząd powiatu przystępuje do kolejnego projektu promujący rozwój zielonej energii.

123 060,00 zł dla Powiatu Hajnowskiego na realizację nowego projektu ekologicznego. Projekt Oddychaj NATURAlnie - bez smogu! Po lewej stronie herb powiatu hajnowskiego, odznaka laureata rankingu 2022 oraz logotypy projektu

„Oddychaj NATURAlnie – bez smogu” – to hasło przewodnie projektu grantowego, które samorząd powiatu będzie realizował od października br. do czerwca 2024 r. W ramach przedsięwzięcia przewidziano wachlarz działań popularyzujących tematykę zielonej energii.

OZE od kuchni - warsztaty informacyjne i spacery z kamerą termowizyjną

Realizację projektu rozpoczynamy od warsztatów „niskoemisyjne źródła energii" na temat możliwości zastosowania nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł ciepła. W trakcie zainteresowani mieszkańcy poznają praktyczne informacje nt. rodzajów i funkcjonowania pomp ciepła oraz kotłów, jakie są wady i zalety danej instalacji. Ponadto nasz ekspert przedstawi przykładową symulację kosztów, a programy „Moje ciepło” czy „Mój prąd” przestaną być nic nie mówiącymi sloganami.

W części praktycznej uczestnicy warsztatów odbędą wizytę studyjną u mieszkańca posiadającego niskoemisyjne rozwiązanie grzewcze (np. pompę ciepła, kocioł na pellet itp.), podczas której zobaczą jak wygląda kotłownia oraz u źródła dowiedzą się, jak faktyczny użytkownik ocenia funkcjonowanie danej instalacji. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznają wiarygodne opinie, zalety i ewentualne wady danego rozwiązania.

Jeśli chcecie „zasięgnąć języka” (i wiedzy) już teraz zapraszamy do udziału - zaplanowaliśmy cykl spotkań w każdej gminie, a pierwsze już w październiku br. (śledźcie nasze media).

Z kamerą na mostkach (termicznych)

O tym jak ważne, obok wymiany źródła ciepła, są prace termomodernizacyjne budynku dla zmniejszenia strat ciepła, przekonamy się podczas warsztatów z kamerą termowizyjną. Na przykładzie wybranych budynków prywatnych poznamy przyczyny i miejsca strat ciepła. Okna, drzwi, strop – wszystkie te elementy mają znaczenie dla zatrzymania ciepła a jednocześnie – pieniędzy w portfelach! Część wizyjną podsumujemy na spotkaniu, podczas którego doradca energetyczny przedstawi możliwe warianty ocieplenia budynków oraz obowiązujące wymagania dot. energochłonności. Dzięki naszemu ekspertowi poznamy również zasady dofinansowania z programów realizowanych przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

By warsztaty były jak najbardziej wiarygodne, warsztaty z kamerą termowizyjną także odbędą jesienią br.

Konkurs plastyczny i quest – edukacja poprzez zabawę

Na dniach ogłosimy także konkurs plastyczny, skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Nadrzędną ideą wydarzenia jest poszerzenie świadomości najmłodszego pokolenia i rodziców nt. problematyki zanieczyszczenia powietrza raz jego wpływu na otaczające środowisko. „Oddychaj NATURAlnie – bez smogu!” to hasło przewodnie konkursu, który traktujemy jako niecodzienną lekcję przyrody (z fajnym nagrodami!).

Z problematyką smogu, jego szkodliwymi skutkami dla zdrowia i środowiska oraz sposobami na minimalizowanie ryzyka, zetkną się także młodzież i dorośli mieszkańcy.  Nauka poprzez zabawę i aktywność – na turystycznej mapie regionu pojawi się kolejna questowa trasa. Quest „Żubr kontra smo(k)g” to nasza propozycja na spędzenie wolnego czasu, poznanie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i wskazanie działań, jakie może podjąć każdy z nas, by zmniejszyć wzrost emisji trujących substancji.

Na wspólne testowanie questu umawiamy się z Wami wiosną 2024 r. – a po solidnym treningu dla umysłu i kondycji a także dawce wiedzy, spotkamy się przy ognisku integracyjnym!

Promocja OZE  w terenie

Równocześnie przez cały okres realizacji projektu będzie trwała kampania informacyjna nt. zielonej energii – podczas plenerowych festynów w 2024 r. szukajcie naszego stoiska promocyjnego – opowiemy Wam o możliwościach dofinasowanie „zielonych inwestycji” w gospodarstwach domowych, a nasz ekspert na podstawie rozmów z zainteresowanymi mieszkańcami, bezpośrednio udzieli fachowego doradztwa w sprawie wyboru energooszczędnego działania. Z kolei najmłodsi i wszyscy nieco starsi będą mogli wziąć udział w przygotowanych konkursach i zabawach.

W ramach projektu planujemy także zainaugurować sezon rowerowy  w 2024 r.– poprzez akcję „rowerowy zawrót głowy”. Wspólnie zliczymy ilość km, które pokonamy tego dnia rowerem i przeliczymy na oszczędności dla powietrza!

Projekt będzie realizowany do czerwca 2024 r., jego całkowita wartość to 123060 zł.

Zespół projektowy – Lucyna Lewczuk, Agnieszka Łapińska i Kasia Miszczuk, działają!

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}