W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Choroby ALZHEIMERA. Relacja z Konferencji Alzheimerowska w Hajnówce

28.09.2022

Temat Konferencji: „Możliwości wsparcia osób żyjących z demencją w zaawansowanym stadium choroby i ich bliskich” zorganizowanej 16 września 2022 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska.

Uczestnicy na konferencji

Uczestnicy dyskutowali na tematy:

Jak wygląda opieka nad chorującymi na demencję w zaawansowanym stadium choroby – w warunkach domowych, w dziennych domach pobytu i domach opieki całodobowej.

Jak samorządy pomagają chorym i opiekunom osób z otępieniem.

Jak chory leżący wpływa na życie rodzinne i jak wspierać opiekunów osób z demencją w końcowej fazie choroby.

Konferencja miała formułę ogólnokrajową, a debacie przyglądali się uczestnicy spotkań lokalnych zorganizowanych w 52 miejscach w kraju. Po raz pierwszy konferencja odbyła się w Hajnówce, w siedzibie PCPR przy ul. Piłsudskiego 8.

Organizatorami lokalnego spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, jednostek pomocy społecznej (Ośrodków Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Opieki) Organizacji Pozarządowych i Pieczy Zastępczej.

Najważniejsze wnioski, jakie pojawiły się po wystąpieniach Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspertów biorących udział w konferencji oraz dyskusji na sali w Warszawie i w Hajnówce  dotyczyły pilnej poprawy sytuacji osób chorujących na Alzheimera i ich opiekunów. Jest to przede wszystkim potrzeba wypracowania wraz z organizacjami alzheimerowskimi narodowego planu alzheimerowskiego, który regulowałby systemowe wsparcie dla osób chorych i gwarantował odpowiedni poziom opieki wytchnieniowej dla opiekunów. Bardzo ważnym jest także zapewnienie przez Państwo odpowiedniego prestiżu zawodowi opiekuna, ale także osobom (najczęściej członkom rodziny), którzy wykonują to trudne zadanie. Poruszony został również temat starzenia się społeczeństwa, co wymaga międzysektorowych i systemowych działań zarówno na szczeblu centralnym jak i lokalnym, a także współpracy instytucji, jednostek ochrony zdrowia, organizacji społecznych, pacjentów i ich rodzin.

Zachęcamy Państwa do pobrania bezpłatnych broszur dotyczących choroby Alzheimera oraz szerzej chorób otępiennych. Zamieszczamy je w załączeniu.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce, wrzesień 2022 r.

Materiały

OTĘPIENIE (DEMENCJA) – problemy prawne
Otepienie-demencja-problemy-prawne​_0.pdf 0.69MB
Diagnoza, leczenie, opieka i dobre praktyki w chorobach otępiennych
Diagnoza​_leczenie​_opieka​_i​_dobre​_praktyki.pdf 1.35MB
Broszura Alzheimer - rozumiem i wspieram
Broszura-Alzheimer.pdf 5.82MB
Otępienie (demencja) - najczęściej zadawane pytania
broszura​_otepienie​_demencja​_pytania.pdf 2.80MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}