W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Samorząd Powiatu Garwolińskiego wyposaża obiekty użyteczności publicznej w defibrylatory AED

Powiat garwoliński rozpoczął realizację programu „Aktywni dla serca”, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa kardiologicznego mieszkańców. Powiat garwoliński w dwóch obiektach zainstalował wysokiej klasy sprzęt kardiologiczny, służący do ratowania życia osób zagrożonych nagłym zatrzymaniem krążenia. Zautomatyzowane defibrylatory AED (z ang. Automated External Defibrillator) zostały zamontowane na elewacjach Siedziby Starostwa Powiatowego w Garwolinie oraz Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem w ogólnodostępnych miejscach, by zminimalizować czas reakcji świadków zdarzenia.

Starosta i Wicestarosta przy ścianie budynku starostwa, gdzie zawieszony jest defibrylator

„Zakupiliśmy póki co 2 aparaty mówi Mirosław Walicki, Starosta Garwoliński - Jesteśmy przekonani, że program „Aktywni dla serca” pomoże zapewnić bezpieczeństwo nie tylko osobom załatwiającym sprawy w urzędzie, czy korzystającym z ośrodka w Miętnem, lecz także wszystkim osobom w pobliżu naszych obiektów, które będą potrzebowały pomocy.

Defibrylator AED jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo łatwym w obsłudze. Z pomocą wyraźnych, spokojnych poleceń głosowych i obrazów wyświetlanych na ekranie, defibrylator pokazuje krok po kroku, jak właściwie przeprowadzić akcję reanimacyjną. Przypomina nawet o potrzebie zadzwonienia po pogotowie. Po włączeniu, aparat automatycznie diagnozuje stan poszkodowanego i tylko w przypadku, gdy jest to wymagane, umożliwia wygenerowanie bezpiecznego impulsu elektrycznego. Serce ma wtedy szansę na powrót do normalnej pracy. Podczas prowadzenia uciśnięć klatki piersiowej urządzenie pilnuje, by głębokość ucisków i ich tempo były właściwe.

 

„W ramach projektu został przeprowadzony audyt bezpieczeństwa, dzięki któremu zweryfikowaliśmy procedury i wybraliśmy optymalne miejsca do zainstalowania defibrylatorówmówi Diana Kwiatkowska, Dyrektor Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego - Czas dotarcia z pomocą do osoby poszkodowanej jest kluczowy, dlatego w zależności od budynku i jego konstrukcji defibrylatory zainstalowaliśmy w miejscach gwarantujących szybki czas ich zastosowania.”

Instalacja defibrylatorów AED w powiecie Garwolińskim realizuje ideę publicznego dostępu do defibrylacji (PAD – ang. Public Accessible Defibrillation). Programy PAD są krytycznie ważnym elementem systemu, który wspiera ratowanie życia. Rozwój programów wspierają Europejska Rada Resuscytacji, Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne
i Międzynarodowy komitet ILCOR (ang. International Liaison Committee on Resuscitation). Zalecenia tych organizacji dotyczące dostępu do AED zostały zawarte w Wytycznych Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej oraz Doraźnego Postępowania w Zaburzeniach Krążenia.

 Potrzebę wczesnego dostępu do AED podkreślają najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego – mówi Karol Piekutowski z firmy, która dostarczyła i zamontowała urządzenie.  - Choroby układu krążenia (w tym NZK tj. nagłe zatrzymanie krążenia) to główna przyczyna zgonów w Europie. Choroby te stanowią przyczynę 40% zgonów w grupie osób poniżej 75 r.ż. Wg Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pochłaniają rocznie w Polsce ponad 170 tysięcy ofiar. Dla porównania na raka płuc umiera rocznie w Polsce około 21 tysięcy osób, na raka piersi około 5 tysięcy kobiet, a w wypadkach drogowych ginie około 4 tysięcy osób.

Posługując się tymi danymi można szacować, że w całej Polsce dochodzi do niemal 14 tysięcy przypadków NZK rocznie. Z tej liczby przeżywa zaledwie 280 – 700 osób.  Pomoc udzielona w pierwszych minutach przez świadków zdarzenia z użyciem defibrylatora AED sprawia, że szanse przeżycia ofiary nagłego zatrzymania krążenia rosną z 2-5% do nawet 75%.

Wbrew powszechnej opinii, zatrzymanie pracy serca nie oznacza, że zawsze pozostaje ono nieruchome. Serce w takiej sytuacji może zacząć funkcjonować nieprawidłowo. Dochodzi do rozkojarzenia impulsów elektrycznych, które kontrolują jego skurcze. Komórki mięśnia sercowego kurczą się bardzo szybko, jak w częstoskurczu komorowym bez tętna, lub chaotycznie, jak w migotaniu komór. W obu tych przypadkach serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi.

W powyższej sytuacji prowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO składającej się z uciskania klatki piersiowej i oddechów ratowniczych) nie jest w stanie przywrócić normalnej akcji serca. Jedynym znanym sposobem przerwania tych zaburzeń jest zastosowanie odpowiedniego wstrząsu elektrycznego, czyli defibrylacji.

Wczesna defibrylacja ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia przeżywalności osób, które dotknęło NZK. Przeżywalność w przypadkach NZK jest najwyższa, gdy defibrylacja nastąpi w okresie pierwszych kilku minut. Ofiara ma największe szanse w ciągu pierwszych 3 minut od wystąpienia zatrzymania krążenia.

Każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia do czasu wypisu ze szpitala o 10-12%. Nawet, jeśli RKO została natychmiast rozpoczęta. Przeżywalność wśród ofiar NZK wynosi średnio 2%, jeśli opóźnienie w defibrylacji wynosi powyżej 10 minut.

W ramach realizowanego projektu przewidziane jest szkolenie z obsługi urządzenia i udzielania pierwszej pomocy dla pracowników jednostek, w których zostały zainstalowane urządzenia.

Dziękujemy Radzie Powiatu Garwolińskiego za podjęcie działań i przeznaczenie środków na zakup defibrylatorów. W miarę możliwości finansowych będziemy instalować urządzenia na kolejnych budynkach powiatowych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}