W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze - jak się zachować

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe (niektóre syreny posiadają możliwość emitowania alarmów i komunikatów głosowych) oraz środki masowego przekazu – strony internetowe urzędów oraz mediów lokalnych (korzystajmy jedynie z wiarygodnych źródeł informacyjnych!), radio i telewizję. W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności np. wiadomościami tekstowymi (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadamianie od domu do domu.

Alarmy

W przypadku wystąpienia zagrożeń alarm ogłaszany jest trzyminutowym sygnałem modulowanym i odwoływany trzyminutowym sygnałem ciągłym.

Ostrzeżenia

Ostrzeżenia przekazywane w przypadku kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń. Komunikaty ostrzegawcze przekazywane są w środkach masowego przekazu bądź za pomocą komunikatów głosowych z wykorzystaniem syren alarmowych.

Decyzje o wprowadzeniu lub ogłoszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego, a także o ich odwołaniu, podejmuje właściwy terytorialnie organ administracji publicznej.

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są określone w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2024 r. poz. 290).

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystywane w sytuacji rzeczywistego zagrożenia lub w celu przeprowadzenia treningów lub ćwiczeń.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów wykrywania i alarmowania wykorzystanie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych jest możliwe po ogłoszeniu rozpoczęcia treningów lub ćwiczeń przez właściwe terytorialnie organy administracji publicznej.

Ogłoszenie zawiera informacje o zakresie i zasięgu terytorialnym prowadzonego treningu lub ćwiczenia i jest przekazywane do publicznej wiadomości z minimum 24-godzinnym wyprzedzeniem, za pośrednictwem środków masowego przekazu i w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.

PAMIĘTAJ:

  • jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, upewnij się, czy nie został przekazany komunikat o ćwiczeniu na stronie internetowej urzędu gminy, miasta lub starostwa powiatowego;
  • jeśli to nie są ćwiczenia włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami;
  • sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie;
  • gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się;
  • nie wpadaj w panikę, myśl i działaj świadomie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}