W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat

W dniu dzisiejszym, 13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym dniu złamano nadzieję milionów Polaków i oddalono na kilka lat szansę na demokratyczne przemiany w naszym kraju. Kilkadziesiąt tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej zostało aresztowanych oraz internowanych, a co najmniej kilkadziesiąt niewinnych osób straciło swe życie.

Zdjęcie 12 - uroczyste obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Modlitwa w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego

W dniu dzisiejszym o godz. 10.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny oraz Ofiar stanu wojennego.

Ks. Maciej Majek w homilii nawiązał nie tylko do wydarzeń sprzed 40 lat, ale także do tego, co działo się na ziemiach Garwolina w 1861 roku. Przybliżył wydarzenia sprzed 120 lat, kiedy tu w Garwolinie Mieszkańcy nie pozwolili pozbawić się swej wiary, swej polskości i heroicznie stanęli w obronie wizerunku Matki Bożej. Jak czytamy w raporcie: tylko przemocą pozwolą zetrzeć z garwolińskich domów obraz Matki Najświętszej. Tak samo postąpili młodzi mieszkańcy tej ziemi, w czasach stanu wojennego, staneli w obronie krzyża w Miętnem. Papież Jan Paweł II wielokrotnie zaznaczał, mówiąc o mieszkańcach naszej ziemi – to obrońcy krzyża…

Jednocześnie kapłan w homilii apelował: My jako młodzi ludzie, młodzi Polacy, jako młodsze pokolenie upominamy się o to, byście nie zapominali o konieczności, o odpowiedzialności przekazania tego, co nosicie w sercach nam – młodszym. Wasze doświadczenie jest niezbędne, abyśmy mogli budować normalne jutro. Ta Msza św. i modlitwa o Ojczyznę, to nie tylko kwestia jednorazowego zrywu po 40 latach, przypomnienia sobie o tym, co się wtedy działo. Jest to niezbędne i konieczne do tego, by w mądry sposób budować Ojczyznę – mówił.

Znicze wolności zapłonęły w symbolicznym miejscu

Po Mszy świętej delegaci złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze wolności pod Kamieniem Piłsudskiego – w miejscu symbolicznym, w którym w latach 80-tych gromadzili się mieszkańcy powiatu, członkowie Solidarności. Mimo grożących wówczas konsekwencji prawnych miejsce to stało się centrum nieoficjalnych  i  zakazanych uroczystości patriotycznych. Trzynastego każdego miesiąca przez długi czas paliły się tu znicze… W tym symbolicznym miejscu, 40 lat od tych wydarzeń minutą ciszy uczczono pamięć, tych którzy stracili w tym czasie życie.

Dzisiaj przypomniał o tym wyjątkowym miejscu i wydarzeniach Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski oraz Przewodniczący NSZZ Solidarności Oddział Garwolin Przemysław Stępniewski. Obydwaj wzywali do wyrażenia solidarności z ofiarami stanu wojennego poprzez  zapalenie w oknach swych domów symbolicznego światła wolności.


W obchodach rocznicowych udział wzięli Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, Zastępca Burmistrza Garwolina Albert Baran, Przewodniczący NSZZ Solidarność Oddział Garwolin Przemysław Stępniewski, Radni Powiatu Garwolińskiego na czele z Wiceprzewodniczącym Kazimierzem Sionkiem, Członkowie AK „Obwód Gołąb” Garwolin na czele z Prezesem Antonim Frąckiewiczem wraz z pocztem sztandarowym oraz delegacja szkół ponadpodstawowych – przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}