W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem

W dniu 11 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem, który jest pierwszą tego typu placówką pobytu dziennego na terenie powiatu garwolińskiego przeznaczoną dla 35 osób z zaburzeniami psychicznymi.

przecięcie wstęgi przed budynkiem śds
Placówka powstała dzięki pozyskanej dotacji Wojewody Mazowieckiego na remont i dostosowanie placówki do potrzeb osób z niepełnosprawnością, zakup wyposażenia oraz bieżącą działalność placówki. Wydatkowana kwota dotacji wyniosła 885 852 zł.
ŚDS rozpoczął swoje funkcjonowanie 21 grudnia 2020 roku, lecz z uwagi na panującą wówczas pandemię zajęcia odbywały się w formie zdalnej. Od marca tego roku podopieczni rozpoczęli uczęszczanie na warsztaty stacjonarnie. Uczestnicy mogą korzystać z zajęć dostosowanych do ich potrzeb i zainteresowań. Zajęcia w placówce odbywają się w siedmiu pracowniach: pracowni technicznej, dziewiarskiej, artystycznej, informatycznej, multimedialnej, gospodarstwa domowego i pracowni ruchu. Poza pracowniami uczestnicy mają do dyspozycji pokój wyciszeń, salę ogólną, w której odbywają się spotkania wszystkich uczestników, szatnię oraz toaletę dostosowaną do potrzeb uczestników. Podopieczni mogą korzystać również z boisk i terenów rekreacyjnych ośrodka. Utworzenie ŚDS ukazało realne potrzeby mieszkańców powiatu w zakresie wsparcia dziennego dorosłych osób z niepełnosprawnością. Szybkie zapełnienie miejsc, oraz lista oczekujących, chętnych do udziału w zajęciach, skłoniło Powiat Garwoliński do wystąpienia z wnioskiem o zwiększenie o kolejne 10 miejsc, i nie będzie to zwieńczeniem dalszego zaspokajania potrzeb.
Uroczystość otwarcia rozpoczęła się od powitania gości przez Panią Justynę Adamiec- Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem. Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki. Starosta w swoim wystąpieniu zaznaczył, że „Wykluczenie społeczne, którego doświadczają osoby z niepełnosprawnościami, a szczególnie osoby z zaburzeniami psychicznymi, w życiu codziennym, jest dla mnie jako przedstawiciela Powiatu ważnym sygnałem do podjęcia działania, aby takie wykluczenia zminimalizować. Takimi właśnie działaniami jest uruchamianie placówek wsparcia oraz zwiększenie ich możliwości rehabilitacyjnych. Dla Starostwa Powiatu Garwolińskiego sytuacja osób z niepełnosprawnościami jest bliska i będziemy w dalszym ciągu podejmować działania, aby ich życie stało się lepsze, łatwiejsze”. Wychowankowie placówki przygotowali na okoliczność otwarcia wspaniałą część artystyczną z wykonaniem utworów muzycznych oraz przedstawienia, które oparte było na historii z książki “Mały Książę”, a jego mottem była myśl “dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Po występach zaproszeni goście otrzymali drobne upominki wykonane własnoręcznie przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Poświęcenia placówki dokonał ksiądz kanonik Jerzy Janowski, Proboszcz Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem.
W uroczystości udział wzięli: Paweł Wdówik - minister, pełnomocnik rządu do osób niepełnosprawnych, posłowie Teresa Wargocka i Grzegorz Woźniak, Anna Kaszuba - dyrektor delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach; Waldemar Trzaskowski - przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego, Kazimierz Sionek - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki - starosta powiatu garwolińskiego, Marek Ziędalski - wicestarosta powiatu garwolińskiego, ks. Stanisław Szymuś - dziekan dekanatu garwolińskiego, ks. Kanonik Jerzy Janowski proboszcz parafii w Miętnem, wójtowie i burmistrzowie samorządów z terenu powiatu garwolińskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatu, kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, kierownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Okolicznościowe listy wystosowała Pani Maria Koc – Senator RP, oraz Pan Krzysztof Tchórzewski – Poseł na Sejm RP.
Dziękujemy za otrzymane wsparcie finansowe Minister Rodziny i Polityki Społecznej Pani Marlenie Maląg oraz Wojewodzie Mazowieckiemu Panu Konstantemu Radziwiłłowi. Słowa podziękowania kierujemy dla Pani Anny Olszewskiej, Dyrektorowi Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Pani Kindze Jura Zastępcy Dyrektora, a także kierownikom i pracownikom Wydziału za wielkie zaangażowanie i nieocenioną pomoc merytoryczną w procesie tworzenia naszej placówki. Dziękujemy Radnym Rady Powiatu za przychylność idei powstania placówki oraz dostrzegania problemów osób niepełnosprawnych w codziennej pracy samorządowej. Słowa uznania i podziękowania kierujemy na ręce Pani Kierownik Justyny Adamiec za tytaniczną pracę włożoną w uruchomienie placówki oraz jej funkcjonowanie.
 
{"register":{"columns":[]}}