W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Las uniński - uroczystości patriotyczno - religijne

Pomnik Las uniński
W ubiegłą niedzielę uroczyście obchodziliśmy rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w lesie Unińskim. Uczciliśmy pamięć 10 żołnierzy i podoficerów Wojska Polskiego, którzy oddali swe życie broniąc Ojczyzny.
Od ponad 20-lat samorząd Gminy Górzno, Parafia pw. św. Rodziny w Uninie oraz Samorząd Powiatu Garwolińskiego organizuje patriotyczno-kościelne obchody tamtych wydarzeń.
Mieszkańcy Uninia i Powiatu Garwolińskiego licznie zgromadzili się w lasku unińskim, gdzie odprawiono Mszę Święta polową w intencji poległych i pomordowanych.
 
Delegacje władz samorządowych: Gminy Górzno na czele z Wójtem Waldemarem Sabakiem; Powiatu Garwolińskiego na czele ze Starostą Mirosławem Walickim, Radnymi Rady Gminy i Powiatu; Dyrektor OR KRUS w Warszawie Joanna Bala z zastępcą Michałem Jaworskim, Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu "Gołąb" w Garwolinie; przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych z terenu gminy, przedstawiciele Miasta Garwolin i Stowarzyszenia I PSK im. Cesarza Napoleona w Garwolinie złożyli kwiaty pod pomnikiem polskich żołnierzy i podoficerów, którzy polegli w walce z wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 r.
 
Tego dnia padło bardzo wiele słów o patriotyzmie, wartościach, poświęceniu i bohaterskiej walce o wolną Polskę. "Kto nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Pielęgnujemy pamięć o naszej przeszłości, o naszych bohaterach, którzy poświęcali najwyższą cenę - własne życie - za Ojczyznę. Pamiętamy o bolesnych doświadczeniach w historii naszej Ojczyzny, dziękując jednocześnie za dar wolności, bowiem został on okupiony krwią naszych ojców i dziadów.
 
Tradycją się stało, że podczas uroczystości organizowana jest wielka loteria fantowa, której dochód przeznaczony jest na dokończenie i modernizację kościoła w Uninie, której Proboszczem jest ks. Andrzej Siedlanowski.

Zdjęcia (8)