W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Festiwal Etnograficzny wielkim świętem naszej ludowej kultury!

Festiwal Etnograficzny, fot.5

Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego to wydarzenie, które przejdzie do historii jako wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców naszego powiatu i gości. Ponad 60 stoisk, na których można było zobaczyć wspaniałe rękodzieło, spróbować naszych lokalnych, tradycyjnych specjałów i wreszcie usłyszeć naszą ludową, dobrze znaną muzykę!

Wspaniała atmosfera wydarzenia!

Ziemia garwolińska obfituje w tradycje ludowe i w każdej miejscowości naszego powiatu tradycje te są doceniane, odtwarzane i przekazywane dalej – kolejnym pokoleniom. Widać to było w Miętnem, 7 sierpnia, gdzie odbyła się wielka promocja dawnych tradycji  kulinarnych, rękodzieła, tradycji dotyczących muzyki ludowej i folkloru, obecni byli przedstawiciele każdej gminy naszego powiatu.

Festiwal, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Starostwo Powiatowe w Garwolinie odbywał się pod patronatem Senator RP Marii Koc. Od godz. 13.00 na placu przy ZS Miętne na naszych mieszkańców czekało swego rodzaju miasteczko etnograficzne, wielobarwne, gwarne i wesołe. Było to wydarzenie, gdzie jednocześnie na kilku płaszczyznach odbywało się szereg wydarzeń. Był konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę z nabiału „Garwolińskie najlepsze”  pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  był Przegląd Muzyki Ludowej, wystawa „Dawna wieś” przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla, przejazdy bryczkami i kucykami, mnóstwo atrakcji dla dzieci – strefa bezpłatnych dmuchańców, animatorzy, którzy przygotowali szereg zabaw dla najmłodszych mieszkańców Powiatu, piana dzięki OSP Miętne… Każde stoisko, które obecne było na placu – to wspaniale przygotowana i prezentowana cząstka naszej kultury, historii i tradycji – to nasza spuścizna etnograficzna. To nasi Mieszkańcy przygotowali i odtworzyli naszą dawną ziemię garwolińską, a Festiwal dzięki temu stal się nasza wspaniałą wizytówką.

Ziemia garwolińska tradycją stoi!

Obecny na festiwalu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński mówił, że to tu w Garwolinie wyraźnie widać tą wielopokoleniowość, przekazywanie dobrych stron naszej kultury kolejnym pokoleniom, ona nie zginie a w związku z tym i nasza tożsamość nie zginie. Ruch lokalnej etnografii i kultur ludowych w Polsce wyraźnie się rozwija, a Festiwal w Garwolinie jest tego znakomitym przykładem.

Ziemia Garwolińska tradycją stoi, tradycja u nas jest ciągle żywa, nie wstydzimy się jej – wręcz przeciwnie coraz więcej młodych ludzi wstępuje w szeregi Kół Gospodyń Wiejskich – przeżywamy ich renesans! Cieszymy się, że podczas Festiwalu Etnograficznego tak wielu młodych i starszych odpowiedziało na nasze zaproszenie – mówił podczas Festiwalu Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki.

Senator RP Maria Koc wyraziła ogromna radość z wydarzenia, które stało się świętem twórców ludowych, kapel ludowych, kół gospodyń wiejskich i zespołów folkowych. Jak zaznaczała – ziemia garwolińska to wyjątkowe miejsce, które w każdej miejscowości tętni życiem, to ziemia, która tradycją stoi.

Dziękujemy za obecność!

Dziękujemy kołom gospodyń wiejskich za zaangażowanie i czynny udział w Festiwalu – czy to poprzez wystawienie stoiska, czy też przygotowanie i wspaniałe występy podczas Przeglądu Muzyki Ludowej. Dziękujemy wszystkim instytucjom, które wsparły nasz Festiwal, dziękujemy fundacjom i stowarzyszeniom, które tego dnia były z nami. To dzięki Waszej obecności, mogliśmy stworzyć niepowtarzalny klimat niecodziennego wydarzenia. Dziękujemy OSM Garwolin – partnerowi konkursu kulinarnego dla KGW Powiatu Garwolińskiego – cieszymy się, że możemy promować to co nasze, garwolińskie, bo garwolińskie najlepsze!

Dziękujemy obecnym na wydarzeniu Wójtom, Burmistrzom, Radnym, Dyrektorom instytucji, fundacji, a nade wszystko dziękujemy Mieszkańcom Powiatu Garwolińskiego za włączenie się w to wydarzenie!

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

Więcej zdjęć z wydarzenia na naszym profilu społecznościowym. Zapraszamy!

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}