W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Biało - czerwona majówka w Garwolinie

3 maja to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Plakat 230. Rocznica Konstytucji 3 Maja

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do hucznego świętowania tego dnia. W ubiegłych latach w Garwolinie, oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych oraz delegacji najważniejszych miejskich i powiatowych instytucji miały miejsce przy Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. Tegoroczny weekend majowy będzie jednak inny niż zwykle – mamy nadzieję, że po raz ostatni. Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, tegoroczne miejsko-powiatowe obchody święta Konstytucji 3 Maja w przestrzeni publicznej zostaną ograniczone do niezbędnego minimum.

Sejm w 2020 roku przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Dlaczego tak się stało? Właśnie w 2021 roku mija 230 lat od ustanowienia tej ważnej dla historii Ustawy Rządowej.

Jeszcze nie możemy się spotkać by wspólnie, z należytą atencją, obchodzić kolejną rocznicę Konstytucji 3-majowej, zwłaszcza tak ważną, jak ta tegoroczna. Nie zwalnia nas to jednak z patriotycznego obowiązku pielęgnowania pamięci o dziejach naszej Ojczyzny mówi Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki.

Oficjalne obchody

3 maja o godzinie 10.00 w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Pamiętajmy, że również w tym dniu ilość osób uczestniczących w liturgii musi być zgodna z wytycznymi władz państwowych. Zachęcamy w związku z tym do udziału w mszy św. on-line, która będzie transmitowana w sieci. Szczegóły tutaj http://www.mbczgarwolin.pl/index.php/transmisja-mszy-sw. Następnie przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, w imieniu wszystkich mieszkańców złożą wiązanki kwiatów pod kamieniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 maja, który znajduje się przed Zespołem Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w tym roku przypada 30-lecie odsłonięcia owego obeliska. Uroczystości będą przebiegać w skromnej formule odpowiadającej obowiązującym przepisom bez udziału orkiestry, pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników obchodów. Osobom chętnym do symbolicznego złożenia kwiatów przed pomnikiem przypominamy o stosowaniu się do przepisów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń.

Zapraszamy także do skorzystania z wydarzeń towarzyszących przygotowanych przez Miasto Garwolin i Powiat Garwoliński wraz z pozostałymi współorganizatorami biało-czerwonej majówki: Centrum Sportu i Kultury, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Powiatowego Centrum Kultury i Promocji oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.

Wystawy pod chmurką

Co roku, 2 maja Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie spotykało się z mieszkańcami miasta na Skwerze Solidarności. To tu można było otrzymać biało-czerwoną chorągiewkę, posłuchać patriotycznych melodii, wpisać się do księgi życzeń. Nigdy nie brakowało także atrakcji dla najmłodszych. Sytuacja nie pozwala w tym roku na takie spotkanie, ale mimo wszystko Centrum Sportu i Kultury zaprasza do odwiedzenia skweru. Już od soboty 1 maja będzie można tam obejrzeć dwie plenerowe wystawy. Jedna z nich zatytułowana „Flaga, godło, hymn” przypomni odwiedzającym jak dbać o symbole narodowe. Druga – „Wiwat Król kochany! Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!” przybliży historię Konstytucji 3 Maja. Będzie można przeczytać oryginalny tekst ustawy rządowej z 1791 r., poznać ojców konstytucji i dowiedzieć się kilku ciekawostek. Wystawy będą prezentowane do 3 maja. Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli na chwilę wylogować się z pracy i nauki zdalnej do spacerów i odwiedzin galerii pod chmurką.

Rodzinnie w terenie

Ciekawą i bezpieczną propozycją Centrum Sportu i Kultury w radosnym i aktywnym świętowaniu jest rodzinna gra terenowa „W biało-czerwone gramy”. Uczestnicy będą mieli do wyboru dwie trasy – krótszą, spacerową, prowadzącą po centrum Garwolina oraz nieco dłuższą, którą można będzie pokonać zarówno spacerem, jak i na przykład na rowerze. W obu trasach 11 zadań, których rozwiązanie da hasło końcowe. W biało-czerwone będzie można pograć w niedzielę 2 maja i w poniedziałek 3 maja. Nie ma wspólnego startu – każdy wybiera sobie porę odpowiednią dla siebie. Ci, którzy odgadną hasło, będą mieli szansę na nagrody. Więcej szczegółowych informacji już wkrótce na www.csik.garwolin.pl.

Atrakcje w sieci

Pasjonatów social media, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w konkursach w sieci. 27 kwietnia został ogłoszony konkurs ,,Ojcowie Konstytucji 3 maja – Sprawdź czy ich znasz”. Na facebookowym profilu biblioteki, 2 maja z okazji Dnia Flagi dzieci będą mogły wziąć udział w grze- ,,Polskie symbole narodowe – znajdź różnice”, zaś 3 maja będziemy mogli wszyscy sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę interaktywną ,,Co wiesz o konstytucji ?”. Szczegółowe informacje o konkursach na profilu www.facebook.com/bibliotekagarwolin. W długi majowy weekend warto będzie także zajrzeć na facebookowy profil Centrum Sportu i Kultury www.facebook.com/csikgarwolin. Tam także będą czekały na mieszkańców ciekawostki i aktywności związane z Dniem Flagi RP i 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

To nie jedyne wydarzenia online. 3 maja na stronie www.zsp2garwolin.pl Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki oraz na facebookowym profilu https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-Nr-2-im-Tadeusza-Ko%C5%9Bciuszki-177650625624363 będziemy mogli obejrzeć występ młodzieży z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a wieczorem o godz. 19.00 Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprasza na profil fb www.facebook.com/dworekmietne do udziału w spotkaniu on-line pt. „Ignacy Wyssogota Zakrzewski – pierwszy prezydent Warszawy, współtwórca Konstytucji 3 Maja, właściciel Żelechowa”, poświęcone życiu i działalności wybitnego działacza epoki oświecenia. Ignacy Wyssogota Zakrzewski był posłem na Sejm Czteroletni. Miał duży wkład w powstanie i obronę Konstytucji 3 Maja. Jest pochowany na cmentarzu w Żelechowie.

Bogata oferta wirtualna pozwoli również przypomnieć historyczne wydarzenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz poczuć atmosferę święta.

2 maja wywieś flagę!

Zachęcamy do włączenia się do ogólnopolskiej akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

Z kart historii

3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto.

Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, jednak mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez władze komunistyczne. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Szczegółowe informacje o miejsko – powiatowych obchodach także na www.garwolin.pl oraz https://samorzad.gov.pl/web/powiat-garwolin

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}