W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – radosny dzień, kiedy wspominamy pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną Konstytucję.

Uroczystości 3 Maja - fot. 4

Powiatowo-miejskie obchody

Powiatowo-miejskie obchody narodowego święta rozpoczęły się uroczystą Mszą  św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. MB Częstochowskiej. Mszę celebrowali: ks. Leszek Dąbrowski – proboszcz parafii Jana Pawła II w Sulbinach, ks. kan. Stanisław Szymuś – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Małek.

Ks. Leszek Dąbrowski w trakcie homilii zaznaczał, że 3 maja świętujemy podwójnie - to święto Konstytucji i Święto Matki Bożej Królowej Polski. Uroczyste świętowanie rozpoczęliśmy od modlitwy, od Mszy św. – to piękna hierarchia wartości, bowiem przyszliśmy pokłonić się najpierw Bogu i podziękować mu za Maryję patronkę naszej Ojczyzny oraz za piękno życia, poświęcenie naszych narodowych bohaterów – podkreślał.
 

Najradośniejsze święto w polskiej tradycji

Po Eucharystii poczty sztandarowe, kombatanci, reprezentanci szkół, przedstawiciele instytucji, służb mundurowych, Mieszkańcy i Goście przeszli w uroczystym pochodzie, na którego czele stała orkiestra dęta OSP Garwolin, pod pomnik poświęcony twórcom i obrońcom ustawy z 1791 roku, mieszczący się na terenie ZS nr 2 w Garwolinie, gdzie miały miejsce przemówienia, złożenie kwiatów i część artystyczna.

W trakcie wygłoszonego przemówienia Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki podkreślał znaczenie Święta Konstytucji 3 Maja – najradośniejszego święta w polskiej tradycji. Konstytucja, mimo, że w obrocie prawnym funkcjonowała kilka miesięcy, w pamięci

Narodu polskiego przetrwała jako najważniejszy akt prawny w dziejach państwa. Nasze  świętowanie podkreśla narodowego ducha niezłomności i umiłowania wolność. W tym roku przebiega ono w cieni wojny za naszą wschodnią granicą – dlatego tak jak i wtedy, tak i dzisiaj Polska potrzebuje zjednoczenia i narodowej zgody – mówił. Pozostawiony testament musi być wypełniany, a Polacy muszą podążać drogą twórców konstytucji i reformatorów – zwrócił się do zgromadzonych.

W podobnym tonie wypowiadała się Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak, która przywołując słowa św. Jana Pawła II: „Pamiętajmy, że wolność nie jest nam tylko dana, ale i zadana” podkreślała, że dobro ojczyzny ma być zawsze ponad prywatnym interesem.

Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski przywołał ówczesne nastroje Polaków, którzy dążyli w swoim działaniu by „żyć u siebie po swojemu”.

 

Z okazji narodowego święta swoje listy przekazali: Senator RP Maria Koc – list odczytała Radna Rady Powiatu Garwolińskiego Agnieszka Sadowska – Janiec;  Poseł na Sejm RP Teresa Wargocka  - list odczytała Asystent Elżbieta Woźniak-Sionek oraz Europoseł do PE Adam Bielan – list odczytał Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Kazimierz Sionek.

O oprawę artystyczną zadbali uczniowie ZS nr 2 w Garwolinie, którzy przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny.

W uroczystych obchodach narodowego święta wzięli udział ponadto m.in. Radni Rady Powiatu Garwolińskiego na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Garwolińskiego Kazimierzem Sionkiem, Radni Miejscy na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Andrzejem Ostolskim, Radni Gminni na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Garwolin Bernardem Makulcem, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, placówek oświatowych z terenu powiatu i miasta, związków zawodowych, partii politycznych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}