W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyjazdowe posiedzenie komisji zdrowia

Na wyjazdowym posiedzeniu obradowali radni – członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Rodziny. Miejscem spotkania Komisji był oddalony o ponad 60 km Dom Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce (gm.Michałowo).

Komisja przed wejściem do budynku

DPS specjalizuje się w opiece nad osobami przewlekle psychicznie chorymi. Członkowie Komisji Zdrowia zapoznali się podczas obrad (10.05.2023 r.)  z inwestycjami zrealizowanymi w DPS w latach 2018 - 2023 oraz planowanymi przez dyrekcję. Dyrektor Anna Giesko podsumowując ostatnie lata, wymieniła m.in. zakup (przy wsparciu PFRON) dwóch aut, montaż instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych do podgrzewania wody, remont części łazienek w tym montaż wanny do hydroterapii, wymianę windy osobowej, zakup pralnic i suszarek, kotła olejowego. W tym roku kupiono videodomofon, dzięki czemu personel widzi kto opuszcza teren DPS. 

Mówiąc o potrzebach, dyrektor wymieniła ukończenie remontu budynku gospodarczego, remont schodów wejściowych i korytarza. Potrzebna jest też zabudowa meblowa do tzw. kawiarenki. W dalszej przyszłości dyrekcja marzy o montażu drugiej instalacji fotowoltaicznej. Problemem jest również oczyszczalnia ścieków, która nie do końca się sprawdza, bo wokół DPS unosi się nieprzyjemny zapach. 

Podczas posiedzenia radni komisji zapoznali się z sytuacją rodzinnej pieczy zastępczej. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Turczewska mówiła, że w Powiecie Białostockim brakuje rodzin zastępczych (zawodowa jest tylko jedna), a domy dziecka są zapełnione. Radni dowiedzieli się, że kandydaci na rodziców zastępczych muszą spełnić określone warunki m.in. lokalowe. Przechodzą też 4-tygodniowe szkolenie – dla wygody chętnych organizowane są w soboty. 

Radni komisji podczas posiedzenia pozytywnie zaopiniowali zmiany w budżecie powiatu. Skarbnik Marta Szczuka mówiła, że wynikają one m.in. z planowanego przedłużenia projektu Bony na szkolenie - do końca roku. 

DPS w Jałówce jest jedną z 20 jednostek prowadzonych przez Powiat Białostocki. Jest w nim 85 miejsc, w tej chwili jedno jest wolne. Zatrudnionych w Domu Pomocy jest 80 osób – głównie okolicznych mieszkańców.
 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}