W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Współpraca Powiatowego Urzędu Pracy z Politechniką

Politechnika Białostocka formalizuje swoją współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy. Umowę w tej sprawie podpisali starosta Powiatu Białostockiego Jan B. Perkowski i rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Uczestnicy spotkania na PB

Podpisana we wtorek (12.09) umowa w tym zakresie otwiera przed Politechniką nowe możliwości. Skorzystają studenci, którzy przed wejściem na rynek pracy, będą wyposażeni w cenną wiedzę i umiejętności, zwłaszcza miękkie - tak dziś niezbędne. Cenną wiedzę przekazywać będą doradcy zawodowi Powiatowego Urzędu Pracy.

– Część studentów na pewno już w trakcie studiów praktykuje i pracuje, ale część jedynie studiuje. Dlatego warto by było, aby wchodzili na rynek pracy już z wiedzą. My bardzo chętnie w trakcie zajęć możemy wejść z blokami o rynku pracy, o różnych formach wsparcia, bo jest ich bardzo dużo dla młodych ludzi - wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Piotr Matusiak.

Dodaje, że taką ciekawą rzeczą, którą młodzi ludzie coraz częściej praktykują kończąc studia, jest otwarcie własnej działalności. - My jesteśmy w stanie wspierać finansowo ich w tej drodze i warto, by te informacje dostali w pakiecie jeszcze na studiach. Jeśli najpierw założą działalność gospodarczą, to już wówczas nie mogą ubiegać się o dofinansowanie, muszą to zrobić wcześniej – wyjaśnia dyrektor.

Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy ma pozwolić bardziej identyfikować obecne potrzeby rynku pracy.

– Rynek pracy jest w bardzo ciekawym punkcie, w którym spotykają się cztery pokolenia, a oferta uczelni to wyjście naprzeciw oczekiwaniom każdej z tych grup – Baby Boomers, pokolenie X, Y i Z. Każde z tych pokoleń cechują inne umiejętności i też inne potrzeby - tłumaczy prof. Jolanta Pauk z Politechniki Białostockiej.

Wyjaśnia, że np. pokolenie Baby Boomers to są osoby urodzone w latach 1946-1964, które cechuje przywiązanie do pracy, niechęć do zmian. Natomiast kolejne pokolenia – X, Y to są już osoby, które są chętne na zmiany, są ambitne, chcą się dokształcać. Takim innym pokoleniem jest pokolenie Z, które jest pokoleniem cyfrowym, któremu nie są obce nowinki technologiczne.

To pokolenie jest bardzo wymagające jeśli chodzi o rynek pracy. W związku z tym Politechnika Białostocka chce wyjść z ofertą szkoleń oraz studiów I i II stopnia, a także studiów podyplomowych, żeby dotrzeć do wszystkich czterech pokoleń jeśli chodzi o ich potrzeby na rynku pracy – tłumaczy prof. Pauk.

Aby sprostać wyzwaniom współczesności, trzeba stale się rozwijać i wciąż podnosić swoje kompetencje.

– Współpraca z urzędem pracy to wymagania jeśli chodzi o rozwój kompetencji, czyli realizacja jednej z istotnych misji uczelni – lifelong learning – mówi rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Politechnika Białostocka na wiosnę przyszłego roku planuje także uruchomić studia podyplomowe z certyfikacji wyrobów medycznych i wprowadzenia ich na rynek Unii Europejskiej. To odpowiedź na potrzeby rynku pracy, bo specjalistów w tej branży brakuje.

Studia realizowane będą we współpracy z praktykami – firmą TUV NORD Polska. Powiatowy Urząd Pracy nie tylko będzie je promował, ale także umożliwi zainteresowanym ich sfinansowanie. Z kolei za 1,5 roku Politechnika Białostocka chce otworzyć inżynierię medyczną – dzienne studia II stopnia, tzw. dualne. Mają to być studia praktyczne, realizowane z udziałem otoczenia społeczno-gospodarczego. (mt)

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}