W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wbicie łopaty pod rozbudowę Starostwa

Rozpoczęły się prace przy rozbudowie Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Symbolicznie wbito łopatę na placu budowy u zbiegu ulic Wiewiórczej i Borsuczej.

Symboliczne wbicie łopaty pod rozbudowę Starostwa

Wykonawcą inwestycji jest Firma BUDIMEX S.A. W spotkaniu (28.10.2022 r.) wzięli udział przedstawiciele Powiatu Białostockiego, wykonawca, projektant i zaproszeni goście.
- Na tę chwilę długo czekaliśmy. Wydziały Starostwa rozrzucone po całym mieście będą się mieścić w jednym miejscu, by godnie obsługiwać mieszkańców powiatu – mówił starosta Jan Bolesław Perkowski. Podkreślił, że dzięki pozyskanemu dofinansowaniu rządowemu spełnia się marzenie kilku starostów. 

- Samorządy doszły do wniosku, że część potrzeb drogowych jest zaspokojona i pora na administrację – mówił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, dodając że to nie jedyna inwestycja tego typu w województwie. 

Zadowolenie z rozbudowy wyraził senator Mariusz Gromko, wspominając, że taka uroczystość miała też w piątek miejsce nieopodal przy ul. Plażowej, gdzie swój obiekt buduje Straż Pożarna. – Widzimy jak rozwija się powiat – dodał.

Wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślił, że dzięki rozbudowie Starostwa m.in. rozwiąże się wspólny, kilkuletni problem. Chodzi o to, iż część pracowników referatu geodezji Starostwa zajmuje pomieszczenia w urzędzie wojewódzkim przy ul. Mickiewicza w Białymstoku, korzystając z uprzejmości wojewody.

- Urzędnicy i petenci nie darowaliby nam braku rozbudowy, złych warunków i ciasnoty. Ale rozbudowy nie wybaczyliby mieszkańcy, gdybyśmy nie budowali tak wielu dróg, nie zmodernizowali szpitala, DPS-ów. Przyszedł więc czas na Starostwo - ze wsparciem rządowym – podkreślał wicestarosta Roman Czepe.

Wiceprzewodniczący rady powiatu Mariusz Gołaszewski dziękując za inwestycję, wspominał, że radni nie spierali się o to co zbudować, tylko jak ma wyglądać nowy urząd.

Projektant Marcin Marczak przyznał, że jako częsty bywalec Wydziału Architektury na III piętrze Starostwa widział w jakiej ciasnocie pracują urzędnicy. Zapewnił, że budynek będzie jasnym punktem tego miasta. 

Przetarg na rozbudowę budynku Starostwa Powiatowego w Białymstoku wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w systemie zaprojektuj i wybuduj rozstrzygnięto z początkiem marca 2022 r. Wpłynęły 4 oferty, najkorzystniejszą cenę 28,9 mln zł zaproponowała firma BUDIMEX S.A z Warszawy. 

Rozbudowa Starostwa wg szacunków z ub. roku miała kosztować 21,3 mln zł, w związku z czym w marcu 2022 r. zwołano sesję nadzwyczajną Rady Powiatu Białostockiego, na której radni zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2022 - 2034. Wartość inwestycji została uaktualniona do kwoty oferty najwyżej ocenionej w postępowaniu, czyli 28,9 mln zł. Tego samego dnia Powiatowi Białostockiemu została udzielona promesa do realizacji inwestycji z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wartość dofinansowania z programu to blisko 15 mln zł. 

Rozbudowa ma potrwać trzy lata. Nowa część budynku (3,4 tys. m kw.) ma być dobudowana do starej (2,1 tys. m kw.). Powstanie na pozyskanej działce u zbiegu ulic Borsuczej i Wiewiórczej. W sumie urząd będzie mieć powierzchnię 5,5 tys. metrów kwadratowych.
 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}