W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Urząd do Spraw Kombatantów - wsparcie

Informujemy, iż 29 grudnia 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

banknoty, grafika ozdobna

Zgodnie z przepisami każda osoba o potwierdzonym w terminie do 31 grudnia 2021 r. przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych statusie działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 tys. zł.
Osoba uprawniona do otrzymania takiego świadczenia nie składa wniosku o jego przyznanie, decyzja zostanie wydana z urzędu przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Sposób wypłaty jednorazowego świadczenia:

  1. Osobom uprawnionym, które pobierają comiesięczne świadczenie pieniężne, jednorazowe świadczenie zostanie wypłacone w sposób wybrany przez te osoby.
  2. W przypadku osób uprawnionych i nie pobierających comiesięcznego świadczenia pieniężnego sposób wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego ustalono:
    1. osobom, które mieszkają w Polsce – przekazem pocztowym na adres korespondencyjny tej osoby
    2. osobom mieszkającym poza granicami Polski w walucie wymienialnej, na rachunek bankowy tej osoby za granicą w państwie jej zamieszkania wskazany do dnia 28 lutego 2022 r.

 

Jednorazowe świadczenie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wypłaci do dnia 31 marca 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}