W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Starosta rozmawia z mieszkańcami – spotkanie w Choroszczy

Spotkanie na temat działań powiatu, inwestycji i planów zorganizował (12 marca) w Choroszczy starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski. – Dziękuję wszystkim gościom i mieszkańcom, którzy wzięli udział w wydarzeniu, przybliżającym działania naszego samorządu – mówił gospodarz spotkania.

Spotkanie w Choroszczy panel ekspertów

Gośćmi byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, senator Mariusz Gromko, marszałek województwa Artur Kosicki i burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Powiatu Białostockiego: Zdzisław Łukaszewicz i Henryk Suchocki z zarządu powiatu, przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Zenon Żukowski i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Marek Jędrzejewski.

- Przez cztery lata na rożnego rodzaju przedsięwzięcia z budżetu województwa i z funduszy UE do gminy Choroszcz trafiło prawie 30 mln zł. Oprócz tego Powiat wspierał też inne inwestycje realizowane na tym terenie, m.in. budowę węzła Porosły czy prace w szpitalu, jest też najnowsze wsparcie remontu Centrum Kultury, czy wcześniejsza dotacja na bulwary – mówił marszałek Kosicki.

- Mieszkańcom powiatu białostockiego serdecznie dziękuję za niezwykle owocne rozmowy, pytania i obecność na spotkaniu – podkreślał senator Mariusz Gromko, który opowiedział o wsparciu na rzecz regionu, jakie trafia za pomocą programów rządowych takich jak Polski Ład czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. O wadze tych działań mówił też wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, podkreślając, że dzięki rozmowom z mieszkańcami i samorządowcami na bieżąco śledzi potrzeby i sektory, które potrzebują rządowego wsparcia.

Spotkanie było też okazją do rozmowy o planach inwestycyjnych. Starosta podziękował gminie za dotychczasową dobrą współpracę na rzecz budowy dróg. Podkreślił, że razem udało się pobić w całym powiecie rekord inwestycji, że w bieżącej kadencji powiat buduje więcej, dzięki udziałowi gmin i ogromnemu wsparciu z budżetu państwa. Przedstawił również duży zakres działań, jakie są planowane, o ile zostanie zachowany funkcjonujący od początku powiatu w całym regionie system wspólnego finansowania prac na drogach powiatowych (przez gminy i powiaty).

Z kolei burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wręczył staroście symboliczny czek na kwotę, jaką gmina wyłożyła w bieżącej kadencji na drogi powiatowe z podkreśleniem, że nie zamierza więcej wspierać budowy i przebudowy dróg powiatowych, które będą dofinansowywane przez państwo. Gminne dotacje mają docierać tylko na drogi, na które nie uda się pozyskać środków zewnętrznych.

Nie wiemy co skłoniło gminę do takiego "mrożenia" inwestycji drogowych. - Powiat białostocki kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, więc drogi są przebudowywane i remontowane również tam, gdzie nie mieszkają tysiące osób, a przez dekady bruk, piach czy połamany asfalt utrudniał codzienne korzystanie z trasy. Solidaryzm społeczny leżący u podstaw współpracy przy budowie dróg, funkcjonował również w czasie, gdy burmistrz Choroszczy pracował w Zarządzie Powiatu Białostockiego – zaznacza starosta Jan Bolesław Perkowski i dodaje, że dziś pod znakiem zapytania gmina stawia przyszłość ważnych inwestycji drogowych. 

Czy udział gminy w wysokości 20% inwestycji (w przypadku wsparcia rządowego w wys. 60%) jest mniej gospodarny niż sfinansowanie 50% inwestycji, gdy nie uzyska ona dotacji? - pyta starosta. - Dlaczego, chcąc budować razem z gminą drogi, a tym samym lepszą przyszłość mieszkańców, powiat ma w domyśle unikać czy wręcz nie sięgać po środki zewnętrzne? Na pewno ta postawa powinna być poddana szerszej społecznej refleksji - podsumowuje.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}