W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rocznica zagłady tykocińskich żydów - obchody

W 80. rocznicę zamordowania przez hitlerowców około dwóch tysięcy Żydów z Tykocina 25.08.2021 r. złożono kwiaty i modlono się w miejscu tragedii w lesie koło Łopuchowa; odsłonięto też pamiątkową tablicę w Tykocinie. Rocznicowe obchody zorganizował tykociński Oddział Muzeum Podlaskiego i samorząd Tykocina.

Rocznicowe obchody w lesie łopuchowskim - złożenie kwiatów przed pomnikiem

Wzięła w nich udział m.in. charge d'affaires Ambasady Izraela w Polsce Irit Yakhnes, władze lokalne w tym Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe i powiatowy radny Henryk Suchocki, mieszkańcy, Burmistrz Tykocina z samorządowcami gminy, przedstawiciele IPN, Muzeum Podlaskiego, Muzeum Żydów Polin, Muzeum Getta Warszawskiego, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. 

Wicestarosta Roman Czepe odniósł się do potwornej zbrodni w lesie łopuchowskim. Zaapelował, aby nie mieszać polityki do historii. - Trzeba upamiętniać ofiary i wskazywać sprawców. Mówiąc o „nazistach”, należy mówić o ”niemieckich nazistach” - podkreślał. Zwrócił uwagę, że przy dojściu do miejsca pamięci w Łopuchowie nie ma informacji o tym, kto był sprawcą tego straszliwego mordu. Roman Czepe odniósł się też do historii relacji polsko-żydowskich, w tym XIX-wiecznego exodusu Żydów, usuniętych przez carat z terenów etnicznej Rosji na tereny dawnej Rzeczpospolitej, znajdującej się pod zaborem Imperium Rosyjskiego. Zwrócił uwagę, że Muzeum Historii Żydów Polin nie wyjaśnia tej dramatycznej dla Żydów i Polaków historii, gdy na terenach polskich pod zaborami znalazły się z woli Cara miliony Żydów. 

Uczestnicy tegorocznej uroczystości złożyli kwiaty w lesie łopuchowskim, w którym znajdują się trzy miejsca, gdzie spoczywają szczątki rozstrzelanych. W Tykocinie, na ogrodzeniu obok zabytkowej XVII-wiecznej synagogi, gdzie mieści się Oddział Muzeum Podlaskiego, odsłonięto memoriał-tablicę. Jej autorem jest prof. Jarosław Perszko. Na stalowej tablicy w kształcie góry macewy znalazły się nazwiska ponad 400 rodzin tykocińskich Żydów, pomordowanych w dniach 25 i 26 sierpnia 1941 r. 
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}