W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pracownia OZE w łapskim CKZ

Pracownię odnawialnych źródeł energii (OZE) otwarto w Centrum Kształcenia Zawodowego w Łapach. Jej powstanie ma związek z nowym kierunkiem kształcenia (Technik systemów i urządzeń energii odnawialnej).

Zadowoleni uczestnicy otwarcia pracowni OZE

Uroczystość miała miejsce w piątek 3 marca 2023 r. Klasa o profilu Technik systemów i urządzeń energii odnawialnej tworzona jest w pobliskim Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach(obie jednostki Powiatu Białostockiego). Utworzenie pracowni w CKZ kosztowało 250 tys. zł. Fundusze pozyskano z projektu „Profesjonalne kształcenie zawodowe w Łapach”, współfinansowanego przez Unię Europejską. 

- Odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki. Już dzisiaj ci specjaliści są bardzo poszukiwani na rynku pracy – mówił starosta Jan Bolesław Perkowski.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał radość z inwestowania w szkoły, jako kolejną po drogach dziedzinę, o którą dba się w powiecie białostockim. 
Zadowolenie z powstania pracowni – również jako mieszkaniec Łap - wyrażał wicestarosta Roman Czepe. O potężnych pozytywnych zmianach w łapskim CKZ mówił przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Zenon Żukowski – absolwent Technikum Mechanicznego. 

– Inwestujecie w to co najważniejsze – młodzież – mówił z kolei pod adresem Zarządu Powiatu Białostockiego dyrektor SP w Płonce Kościelnej Mariusz Gołaszewski (wiceprzewodniczący Rady Powiatu). 

O początkach energii odnawialnej w Supraślu mówił radny Michał Kozłowski. Przekazał jednocześnie publikację na ten temat do biblioteczki CKZ. 

Ogromną wdzięczność za udział w projekcie i utworzenie nowego kierunku a wraz z nim pracowni podkreślali dyrektorzy ZSM i CKZ Dorota Kondratiuk i Krzysztof Dobkowski. 

W spotkaniu uczestniczyli radni i zainteresowani nową specjalnością dyrektorzy szkół podstawowych z Łap i okolic. Następnie wszyscy udali się na oglądanie nowej pracowni i jej możliwości. 
Zajęcia praktyczne dla uczniów będą tam prowadzone od września 2023. Już teraz korzystają z niej – jako zawód pokrewny - technicy elektrycy.
Od nowego roku szkolnego z pracowni będą też mogli korzystać dorośli – uczestnicy kursów kwalifikacyjnych i doszkalających.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}