W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowe obchody Dnia Niepodległości w Czarnej Białostockiej

Powiatowe obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy wspólnie z Gminą Czarna Białostocka. Wzięli w nich udział: Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko, Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Zenon Żukowski, Radni Powiatu Białostockiego Jadwiga Piotrowska, Jolanta Den i Andrzej Babul, zastępca burmistrza Czarnej Białostockiej Agnieszka Dyda wraz z przedstawicielami gminnych jednostek, służb, dyrekcja i uczniowie prowadzonego przez Powiat Białostocki Zespołu Szkół, mieszkańcy.

Powiatowe Obchody Dnia Niepodległości w Czarnej Białostockiej

List z okazji powiatowych obchodów Narodowego Dnia Niepodległości skierował do starosty, burmistrza i mieszkańców Czarnej Białostockiej Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski. Napisał w nim m.in. że to bardzo ważne, aby w młodych ludziach kształtować szacunek do naszej historii.

Uczestnicy uroczystości po mszy św. w Kościele pw. Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej przeszli na Plac Konstytucji 3. Maja, gdzie nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych, odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia i złożenie kwiatów przed pomnikiem Poległym za Ojczyznę.

Następnie uczestnicy udali się na mogiłkę leśną kpr. Stanisława Szczęsnego w leśnictwie Wilcza Jama.  Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze, po czym odmówiono modlitwę za zmarłych i odczytano Apel Poległych. Kpr. Stanisław Szczęsny poległ w wojnie polsko-bolszewickiej (26 VII 1920r.). Według historyków został ranny w okolicy wsi Rozedranka i zmarł podczas odwrotu swojego oddziału. Prawdopodobnie służył w 41 suwalskim pułku piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. dniu 26 lipca 1920 r. 41 suwalski pp walczył w rejonie wsi Rozedranka, Wilcza Jama oraz Czarnej Wsi, a następnie wycofał się przez Bokiny na lewy Brzeg Narwi. Stanisław Szczęsny figuruje na liście strat tegoż pułku jako szeregowiec poległy w okolicach Sokółki. 
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}