W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Polski Ład drugie rozdanie - inwestycje

W drugiej edycji rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych i programu Polski Ład złożonych zostało ponad 8 tys. wniosków. Do polskich samorządów trafi łącznie ok. 30 mld zł. Dzięki tej kwocie powstaną m.in. szpitale, boiska, drogi czy instytucje kultury. Ogólnopolskie wyniki naboru ogłosił 30 maja premier Mateusz Morawiecki.

DPS w Choroszczy podczas przebudowy budynku głównego z dofinansowaniem z RFIL

Dofinansowane z RFIS inwestycje Powiatu Białostockiego:

Przebudowa i remont pomieszczeń w budynku SP ZOZ przy ul. Korczaka 23 w Łapach oraz przebudowa pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej. 

 • W szpitalu wykonana będzie przebudowa i remont pomieszczeń o powierzchni ok. 1100 m2, wraz z niezbędnymi instalacjami i remontem klatek schodowych (dostosowanie do przepisów ppoż., prawa budowlanego i potrzeb osób niepełnosprawnych) - dwie kondygnacje. 
 • W budynku w Czarnej Białostockiej w związku z planowanym utworzeniem przychodni zdrowia planowana jest przebudowa i remont trzech kondygnacji wraz z podpiwniczeniem o powierzchni ok. 450 m2, zakup windy i budowa szybu windowego w celu dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Przewidywana wartość Inwestycji 6 mln zł, kwota dofinansowania 5 mln zł.

Przebudowa DPS w Choroszczy wraz z budową mieszkań chronionych, termomodernizacja DPS w Uhowie i budynku Powiatu przy ul Słonimskiej (wraz z modernizacją sieci wod.-kan.). 
W DPS w Choroszczy planowana jest przebudowa i dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wymiana instalacji sanitarnych i elektrycznych (pow. budynku objęta wnioskiem - ok.1480 m2). Ponadto wybudowane będą cztery mieszkania chronione (w układzie dwóch budynków typu bliźniak z instalacją fotowoltaiczną oraz pompami ciepła). Każdy z budynków będzie przeznaczony dla 7 osób.

W ramach inwestycji przeprowadzona będzie również termomodernizacja DPS w Uhowie, a także termomodernizacja budynku Powiatu Białostockiego przy ul. Słonimskiej 15/1 w Białymstoku (pow. zabudowy 656 m2) z 1970 r. wraz z modernizacją sieci elektrycznej i sieci wod-kan. Budynek, w którym mieszczą się jednostki organizacyjne Powiatu, będzie spełniał wymogi dostępności – zostanie przebudowane wejście do budynku, planuje się wybudowanie szybu i zakup windy. Przebudowany będzie parking.

Przewidywana wartość Inwestycji 12 mln zł. Kwota dofinansowania 10 mln zł. 

- Jesteśmy bardzo wdzięczni. Środki z Polskiego Ładu i innych funduszy rządowych od trzech lat wzmacniają gminy. Remontowane są nie tylko drogi, ale też inne jednostki jak szkoły czy przedszkola. Najważniejsze, że pieniądze oddawane w podatkach wracają do gmin. Dzięki temu możemy cieszyć się nową infrastrukturą  - podkreśla starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski.

Niestety nie zakwalifikowała się do dofinansowania przebudowa mostu na rzece Narew w Doktorcach. To inwestycja, której koszt szacowany jest na 40 mln zł i Powiat Białostocki nie jest w stanie udźwignąć jej sam.

Inwestycje gminne z dofinansowaniem:

 • Gmina Choroszcz - Budowa kanalizacji sanitarnej w Klepaczach – prawie 8,2 mln zł,
 • Gmina Poświętne -  Przebudowa drogi gminnej nr 107566B na odcinku Gołębie – Kamieńskie Wiktory – prawie 2,2 mln zł, 
 • Gmina Poświętne - Zagospodarowanie placów wiejskich w miejscowościach: Wilkowo Stare, Brzozowo Korabie, Grochy, Kamińskie Jaski, Gołębie i Pietkowo – prawie 1,2 mln zł,
 • Gmina Czarna Białostocka - Modernizacja infrastruktury stadionu miejskiego w Czarnej Białostockiej – 4,9 mln zł, 
 • Gmina Czarna Białostocka - Poprawa spójności komunikacyjnej Czarnej Białostockiej poprzez budowę i przebudowę publicznych dróg gminnych – 8,9 mln zł,
 • Gmina Dobrzyniewo duże -  Modernizacja dróg na terenie gminy Dobrzyniewo Duże – 9,5 mln zł.
 • Gmina Gródek – Przebudowa Urzędu Gminy Gródek -  prawie 6,4 mln zł, 
 • Gmina Juchnowiec Kościelny - Modernizacja ujęcia i stacji uzdatniania wody w Kleosinie - 9,5 mln zł,
 • Gmina Michałowo - Budowa hali sportowej w Gminie Michałowo – 4,9 mln zł,
 • Gmina Supraśl - Rozbudowa i modernizacja gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie Gminy 5,6 mln zł,
 • Gmina Supraśl - Przebudową infrastruktury drogowej i technicznej na terenie gminy – 5 mln zł,
 • Gmina Łapy - Budowa krytej pływalni przy ul. J.Matejki w Łapach – blisko 10 mln zł., 
 • Gmina Zabłudów - Centrum sportowo-rekreacyjne w Zabłudowie 8,1 mln zł,
 • Gmina Poświętne Wykonanie instalacji fotowoltaicznych do zasilania energią elektryczną budynków użyteczności publicznej gminy – prawie 2,4 mln zł,
 • Gmina Suraż - Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Surażu – ponad 7,5 mln zł, 
 • Gmina Turośń Kościelna - Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze obejmującym część miejscowości Niewodnica Kościelna „Północy Wschód' w rejonie ulic Trakt Napoleoński i Dąbrowskiego – 6,6 mln zł, 
 • Gmina Turośń Kościelna - Budowa sytemu kanalizacji sanitarnej we wsiach Borowskie Michały, Borowskie Skórki, Bojary i Stoczki – blisko 2,8 mln zł, 
 • Gmina Tykocin - Przebudowa i rozbudowa budynku SP w Radulach o salę gimnastyczną, doposażenie sali, zagospodarowanie terenu i przebudowa istniejących instalacji wewnętrznych – 6,7 mln zł, 
 • Gmina Tykocin - Przebudowa dróg w gminie – blisko 5 mln zł, 
 • Gmina Wasilków - NOWY ŁADny zalew w Wasilkowie 9 mln zł, 
 • Gmina Zawady - Przebudowa drogi gminnej Nowe Chlebiotki - Nowe Grabowo ponad 2,2 mln zł, 
 • Gmina Zawady - Przebudowa drogi gminnej nr 174503B - Etap II - 1,8 mln zł.

W sumie dzięki środkom z II edycji funduszu w województwie podlaskim zrealizowanych zostanie 238 inwestycji za niemal 1,5 mld zł.

{"register":{"columns":[]}}