W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Otwarcie ulicy Topole w Niewodnicy Kościelnej

Wcześniej żwirowa, pełna nierówności droga powiatowa stała się komfortowa. Ma nawierzchnię asfaltową, zbudowano chodnik i ścieżkę rowerową.

Uroczyste otwarcie ul. Topole w Niewodnicy Kośc. - przywitanie gości

W ramach inwestycji droga na długości 900 m zyskała nawierzchnię asfaltową o szer.6 m, powstała dwukierunkowa ścieżka rowerowa i szeroki (2 m) chodnik. Dokonano też korekty wlotu ul. Topole (DP 1543B) do ul. Dąbrowskiego (DP 1546B) na początku trasy, tak aby osie obu dróg krzyżowały się pod kątem prostym. Dla poprawy bezpieczeństwa zlikwidowano istniejący wlot pod kątem ostrym. Podobnie skorygowano skrzyżowanie ul. Topole z ul. Trakt Napoleoński - na końcu trasy. Na całym odcinku wykonano oświetlenie drogowe.

 

Droga była gotowa już w ub. roku. Oficjalne przekazanie jej do użytku (14.09.2022 r.) opóźniło się m.in. ze względu na pandemię Covid 19.

 

– Mamy jeszcze trochę dróg do otwarcia, a to pokazuje ile inwestycji wykonujemy. Nie ma miesiąca, gdzie jakaś nie byłaby ukończona – mówił starosta Jan Bolesław Perkowski. Dodał, że podczas przebudowy drogi wystąpiły problemy np. z własnością gruntów czy oświetleniem, ale udało się je pokonać. 

 

Wykonania inwestycji, która znacznie poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców gratulował obecny na spotkaniu senator Mariusz Gromko.

 

Wicestarosta Roman Czepe przyznał, że jego ta droga cieszy, gdyż został „prawie obywatelem” gminy Turośń Kościelna, a dokładniej  zagorzałym działkowiczem ROD.

 

Wójt Grzegorz Jakuć mówił, że ul. Topole jest przykładem na to jak powinny wyglądać współczesne drogi. Dodał, iż w gminie są jeszcze dwie drogi gruntowe i że liczy na szybką ich przebudowę.

 

Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Czech dziękował za inwestycję. Wspominał, że wiosną grzęzły tu pojazdy, a latem kierowcy wybierali tę drogę tylko przez kilka dni po przejeździe równarki.

 

Również ksiądz Andrzej Bojarzyński z Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego przyznał, że kiedyś omijał tę drogę a teraz często ją wybiera. Następnie poświęcił ul. Topole, modląc się o szczęśliwe powroty mieszkańców do domu.

 

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2,3 mln zł, gdzie prawie połowę stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Resztę kosztów pokryły po połowie Gmina Turośń Kościelna i Powiat Białostocki.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}